همایش تجلیل از 50 واقف نیک اندیش اصفهانی
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور گفت: در نیمه نخست امسال بیش از ۲۳ هزار موقوفه در کشور شناسه ثبت اسناد دریافت کرده اند.
کد خبر: ۱۰۰۳۲۲۳
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۸ 20 October 2021

حجت الاسلام و المسلمین سیدمهدی خاموشی در ارتباط تصویری با همایش تجلیل از ۵۰ واقف اصفهان، سند دار شدن موقوفه‌ها را از اولویت‌های این نهاد در حفاظت از آن‌ها برشمرد و گفت: نگهداری از موقوفات، چتر فعالیت‌های اوقاف و امور خیریه است.
وی پیش بینی کرد تا پایان امسال برای بیش از ۱۹۷ هزار موقوفه در کشور شناسه ملی دریافت شود.
رئیس  سازمان اوقاف و امور خیریه کشور بر اصلاح حدنگاری و حاکمیت مکانی وقفی در اوقاف و امور خیریه تاکید کرد و افزود: مکانات وقف می‌تواند در خدمت رفع معضلات جامعه سوق داده شود.
نماینده، ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان هم گفت: مردم سخاوتمند اصفهان در زمینه وقف و موقوفات در کشور پیشتاز هستند.
آیت الله طباطبایی، وقف را بعنوان عملی پسندیده و حسنه از نقش مهمی در زندگی برخوردار دانست و افزود: واقفانی که در این میدان گام خیر بر می‌دارند به خود سخت می‌گیرند تا دیگران راحت باشند.
حجت الاسلام بلک مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان هم در این همایش گفت: در یک سال گذشته ۱۴۸ مورد موقوفه جدید با نیت توسعه فضا‌های ورزشی، ساخت مدارس وقف شده است.

میراث فرهنگی متولی فعالیت عمرانی بناهای تاریخی موقوفه است

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان گفت: مناطق تاریخی و باستانی استان اصفهان دارای متولی است و فعالیت‌ها توسط متولیان البته با نظارت اداره میراث انجام می‌شود.

حجت الاسلام محمدحسین بلک پیش از ظهر چهارشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه در سال گذشته ۹۵ درصد از درآمدهای امامزادگان برای کمک به کاهش آسیب‌های اجتماعی کاهش داشته است، اظهار داشت: با وجود این کاستی‌ها با همکاری خیران و مجموع درآمدهای اماکن، بودجه اقدامات عمرانی رشد نسبی داشته داشته است.

وی با بیان اینکه فعالیت‌های عمرانی در بقاع متبرکه استان اصفهان ادامه‌دار است، تصریح کرد: سال گذشته حدود ۴۰ میلیارد تومان برای این بخش هزینه شده که ۳۵ میلیارد تومان آن را خیران با تأمین مصالح تأمین کرده‌اند.

بناهای تاریخی اصفهان دارای وقفنامه و متولی است

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان در خصوص برخی مناطق دارای وقف‌نامه در سالیان گذشته در اصفهان گفت: این مناطق دارای متولی است و توسط آنها اداره می‌شود، البته مناطقی که دارای وقفنامه بوده‌اند با توسعه شهرسازی‌ها فعالیت عمرانی صورت داده‌اند که در آنجا افرادی ساکن شده‌اند و این پرونده‌ها در مراجع قضائی طرح موضوع شده‌اند.

وی با بیان اینکه باید فعالیت‌ها در بناهای تاریخی منطبق با میراث فرهنگی باشد، گفت: در حال برنامه‌ریزی برای تعیین تکلیف اسناد مالکیتی هستیم که باید دیگر نهادها از جمله اداره ثبت و دستگاه قضائی همکاری لازم را داشته باشد.

حجت الاسلام بلک افزود: اخیراً در شورای حفاظت حقوق بیت المال برخی از مسائل مطرح شده است تا در این زمینه نیز شهروندان به مشکلی برخورد نکنند.

بودجه سازمان کفاف ترمیم بناهای تاریخی را نمی‌دهد

وی در خصوص وضعیت مدرسه چهارباغ گفت: نیازهای ترمیمی زیادی در این مدرسه وجود دارد که متأسفانه بودجه سازمان اوقاف کفاف ترمیم چنین بناهایی را نمی‌دهند و حال وقف در این زمینه‌ها خوب نیست، البته ما تمام تلاشمان را برای رفع موانع انجام خواهیم داد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان تصریح کرد: در بناهای تاریخی اصفهان شاهد آسیب‌ها و بحران جدی ناشی از فرونشست زمین و کمبود آب هستیم که لازم است سازمان برنامه و بودجه در این زمینه همکاری خوبی را داشته باشد.

اجاره و انتفاعی از هتل عباسی گرفته نشده است

وی در خصوص همکاری اوقاف با هتل عباسی گفت: از ابتدای شیوع کرونا تاکنون هیچ گونه انتفاع و درآمدی از این مرکز دریافت نکرده‌ایم.

حجت الاسلام بلک با بیان اینکه از حدود ۷۰۰ مرکز آموزشی نگاه ما کمال تعامل و همکاری با آموزش و پرورش بوده است، گفت: همه مسائل تفکیک شده است، بهره برداری‌های آموزشی را دنبال می‌کنیم و مسائل حقوقی را در جلسات تعامل برطرف می‌شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص حضور برخی از صاحبان صنایع در امامزادگان استان ابراز داشت: تعبیر لاکچری برای امامزادگان درست نیست، زیرا وجهه کلی پیدا می‌کند، از سویی دیگر در امامزادگان مالکیت نداریم و احکام هیئت امنا نیز هر سال در امامزادگان تمدید می‌شود.

اوقاف تنها میزبان طرح مصلی است

وی ادامه داد: استان اصفهان برجسته‌ترین استان در زمینه فعالیت‌های عمرانی امامزادگان است و ما اعلام آمادگی می‌کنیم که با پیگیری رسانه‌ها مشکلات و موانع وقف و یا حقوق موقوفاتی که در دست نابودی است و پرداخت نمی‌شود را بررسی کنیم.

حجت الاسلام بلک با بیان اینکه زیبنده استان اصفهان نیست که مراکز تاریخی و موقوفه ما امروز محل نگهداری کارتن‌خواب‌ها بشود، ادامه داد: همه این مسائل با همکاری رسانه‌ها و سایر نهادها قابل پیگیری و حل و فصل است.

وی در خصوص آخرین وضعیت مصلی اصفهان ابراز داشت: این طرح جامع و مستقل است و زمین موقوفه این طرح تنها از سوی سازمان اوقاف بوده و به عبارتی ما میزبان بوده‌ایم و روند اجرای این پروژه را باید از مدیریت آن محل جویا شد.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار