دبیر سومین جایزه سراسری نمایشنامه نویسی کمدی "خندستان" از استقبال چشمگیر هنرمندان سراسر کشور از این رویداد ملی و ارسال بیش از 500 اثر به دبیرخانه جشنواره خبر داد.
کد خبر: ۱۰۰۴۵۲۷
تاریخ انتشار: ۰۴ آبان ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۰ 26 October 2021

سعید امامی گفت: خندستان از حیث تعداد آثار دریافتی رکورد اغلب جشنواره های معتبر ملی را در حوزه نمایشنامه نویسی شکست که به تعبیر داوران و افراد صاحب نظر این حوزه حتی در جشنواره فجر هم کمتر با این حجم ارسال اثر در بخش نمایشنامه مواجه هستیم.
وی اظهار داشت: فرصت ارسال آثار به جشنواره خندستان تا 30 مهرماه تعیین شده بود که در نهایت بیش از 500 اثر به دبیرخانه جشنواره رسید که در بخش اصلی(نمایشنامه نویسی) حدود 470 اثر دریافت شد که از این میان تقریباً 100 اثر در حوزه اقتباسی و مابقی در حوزه تالیفی بوده است.
دبیر سومین جایزه سراسری نمایشنامه نویسی کمدی افزود: همچنین در بخش جنبی(پژوهش) بیش از 40 اثر دریافت شد که به زعم داوران غالبا آثاری باکیفیت و در سطح حرفه ای است و داوری آنها با دقت و وسواس بسیاری انجام خواهد شد.
به گفته امامی، در بخش سوم یعنی بخش ممیزان نیز حدود 25 اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شده است.
مدیر تالار هنر اصفهان با بیان اینکه جشنواره خندستان رکورد بسیاری از جشنواره های معتبر ملی نمایشنامه نویسی در زمینه تعداد آثار دریافتی را شکسته، تصریح کرد: خندستان توانست در این زمینه رکورد اغلب جشنواره های ملی معتبر حتی جشنواره بین المللی فجر در زمینه نمایشنامه نویسی را بشکند. با این تفاوت که جشنواره نمایشنامه نویسی فجر کلیه نمایشنامه ها را مدنظر قرار می دهد اما خندستان تنها در حوزه نمایشنامه نویسی کمدی اثر می پذیرد.
وی در ادامه از اعلام اسامی برگزیدگان جشنواره خندستان تا اواسط آذرماه سال جاری خبر داد و گفت: در تلاش هستیم تا 20 آبان ماه 1400 نتایج اولیه جشنواره را مشخص کرده و هیئت انتخاب اسامی راه یافتگان به مرحله نهایی را تا آن زمان اعلام کنند.
ارتباطات و اطلاع رسانی حرفه ای و طرح مباحث آموزشی در قالب جشنواره
دبیر جشنواره سراسری خندستان در این رابطه که استقبال خوب از این جشنواره بسیار فراتر از پیش بینی های انجام شده بوده اظهار داشت: در فرآیند اطلاع رسانی و ارتباطات جشنواره برای دعوت از شرکت کنندگان مورد نظر اقدامات و تلاش های قابل توجهی انجام شد چنانکه فراخوان و اطلاع رسانی های جشنواره را هم در رسانه ها و خبرگزاری های رسمی هم صفحات مجازی عمومی و تخصصی و معتبر تئاتر و هم توسط اشخاص و افراد سرشناس این حوزه منتشر کردیم و همچنین در قالب لایو و پادکست برخی مباحث آموزشی را برای علاقه مندان طرح نمودیم که بازخورد خوبی داشت.
امامی با اشاره به سیاست و نگاه برگزارکنندگان جشنواره به آثار ارسالی تصریح کرد: در فراخوان جشنواره خندستان و مصاحبه های بعدی، این قول را به شرکت کنندگان دادیم که خروجی های این جشنواره مبنایی برای استمرار، اجرای آثار و برگزاری جشنواره نمایش های کمدی باشد و در تلاش هستیم تا از سال آینده این جشنواره را برگزار کنیم چرا که ما در حال حاضر به یک آرشیو بسیار غنی از مجموعه نوشته ها و نمایشنامه های کمدی و پژوهش هایی در این زمینه دست یافته ایم که مبنای بسیار خوبی برای برگزاری یک جشنواره نمایش کمدی است.
انتشار آثار برگزیده خندستان توسط مرکز هنرهای نمایشی وزارت ارشاد
مدیر تالارهنر اصفهان همچنین از چاپ و انتشار آثار برگزیده در این جشنواره خبر داد و گفت: طی رایزنی های انجام شده با مرکز هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار بر این شد که آثار برگزیده در بخش نمایشنامه و پژوهش توسط انتشارات مرکز هنرهای نمایشی وزارت ارشاد چاپ شود.
امامی در ادامه به نقش موثر مرکز هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در برگزاری این رویداد اشاره و خاطرنشان کرد: مرکز هنرهای نمایشی وزارت ارشاد و اداره کل ارشاد اسلامی اصفهان همکاری اثرگذاری در برگزاری این جریان داشتند. مرکز هنرهای نمایشی وزارت ارشاد در تسهیل گری این مسیر و کمک در اطلاع رسانی به افراد متخصص در این حوزه فعالیت کرد. علاوه بر اینکه نقش جدی روابط عمومی ستاد خبری جشنواره خندستان نیز ستودنی است که با اقداماتی حرفه ای موجب برند شدن خندستان در سطح ملی شد.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار