نخستین همایش ملی «شیوه‌ها و راهکارهای ترویج قرآن کریم در فرهنگ عمومی» در اردیبهشت سال ۱۴۰۱ برگزار میشود.
کد خبر: ۱۰۰۴۵۸۰
تاریخ انتشار: ۰۵ آبان ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۲ 27 October 2021

حجت‌الاسلام احمد زادهوش، رئیس اولین همایش ملی «شیوه‌ها و راهکارهای ترویج قرآن کریم در فرهنگ عمومی»، گفت: دارالقرآن کریم اصفهان به‌عنوان یک نهاد فعال قرآنی با بیش از سه دهه فعالیت در یک اقدام علمی و برای نخستین‌بار توفیق برگزاری همایش شیوه‌ها و راهکارهای ترویج قرآن کریم را در کشور کسب نماید.

وی با تاکید بر اینکه علی‌رغم همه فعالیت‌هایی که در امر قرآن کریم در سطح کشور انجام شده ولی تا کنون دررابطه‌با راهکار و شیوه‌های علمی ترویج فرهنگ قرآن هیچ کاری صورت نگرفته است، گفت: دچار فقری بزرگ در آموزش قرآن کریم هستیم و از توجه جامعه مسلمانی برای ارائه راهکار جهت ترویج فرهنگ قرآنی استقبال می‌کنیم.

حجت‌الاسلام زادهوش با انتقاد از اینکه سطح سواد قرآنی مردم ما مطلوب نیست افزود: اطلاعات قرآنی مردم، نسبت به گذشته بسیار بیشتر شده است ولی تا ریشه‌کنی عدم توجه و انس کامل مردم با قرآن فاصله داریم.

وی اذعان داشت: ما به دنبال آموزش فقط روان‌خوانی و روخوانی با قرآن نیستیم بلکه ما در پی چشاندن حلاوت فرهنگ قرآن به مردم هستیم لذا این فرهنگ قران کریم باید در بدنه جامعه جاری و ساری شود.

رئیس اولین همایش ملی «شیوه‌ها و راهکارهای ترویج قرآن کریم در فرهنگ عمومی» ابراز کرد: قصد ما از برگزاری اولین همایش ملی «شیوه‌ها و راهکارهای ترویج قرآن کریم در فرهنگ عمومی» به‌عنوان یک حرکت علمی و فراخوان علمی این است که برای علمی و اصولی شدن حرکت‌های ترویجی در جامعه از صاحب‌نظران بهره ببریم و فعالیت‌های قرآنی بر ضوابط بهتری منطبق شود.

وی توضیح داد: فعالیت مدونی در این زمینه نیست و دارالقرآن کریم به‌عنوان پیشتاز حرکت‌های قرآنی تصمیم گرفت این خلأ را جبران کند لذا تصمیم به برگزاری چنین همایشی گرفت.

حجت‌الاسلام زادهوش با اشاره به اینکه در این حرکت علمی مؤسسات و دانشگاه‌های زیادی دارالقرآن کریم را یاری خواهند رساند، عنوان کرد: مشارکت حوزه علمیه اصفهان در این برنامه یک اصل است، لذا از حضور مسئولان عالی حوزوی چون آیت‌الله اعرافی و حجت‌الاسلام والمسلمین قرائتی و نمایندگان بیوت مراجع در شورای سیاست‌گذاری این همایش بهره‌مند شده‌ایم.

وی با بیان اینکه این همایش طبق برنامه‌ریزی انجام شده در اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱ برگزار خواهد شد، در پایان یادآور شد: از این تریبون اعلام می‌دارم که هرکسی و در هر جایگاهی می‌تواند راهکارها و شیوه‌های مدنظر خودر ا به دبیرخانه این همایش ارائه دهد، برای ما ترویج فرهنگ قرآنی به بهترین شکل مهم است.

مجید جعفریان، دبیر علمی اولین همایش ملی «شیوه‌ها و راهکارهای ترویج قرآن کریم در فرهنگ عمومی» نیز گفت: ۳۰ آذر آخرین‌مهلت ارسال چکیده مقالات به دبیرخانه همایش است.

وی ادامه داد: فروردین ۱۴۰۱ داوری مقالات انجام و اردیبهشت‌ ۱۴۰۱ البته با احتمال تغییر زمان به دلیل مشکلات ایام کرونا، همایش به شکل ملی برگزار خواهد شداین در حالی است که در حال رایزنی برای چاپ مقالات برگزیده در دو مجله علمی و پژوهشی نیز هستیم.

وی در توضیح سیاست های این همایش، گفت: تشکیل دبیرخانه دائمی شیوه های حضور و ترویج قرآن کریم به منظور تحقق هر چه بهتر هدف اصلی همایش، تولید محتوای یک مجله عمومی- تخصصی در عرصه ترویج فرهنگ قرآن کریم برای استفاده در حوزه عمومی  و تعامل و ارتباط علمی با مراکز پزوهشی و نهادها و سازمان های فعال در زمینه ترویج قرآن کریم از جمله سیاست هاست.

جعفریان ادامه داد: مشارکت متخصصان و اساتید رشته های گوناگون علوم انسانی  و اسلامی در بازشناسی شیوه های ترویج قرآن کریم، ایجاد انگیزه نگارش مقالات علمی در مبلغان دینی، دانشجویان  و مربیان قرآن آموز پیرامون شیوه های ترویج قرآن و تاکید بر نقش فضای مجازی و فناوری نو در تجلی سازی قرآن در فرهنگ عمومی از دیگر اهداف و سیاست های برگزاری این همایش ملی و علمی است.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار