مدیر بهره‌برداری و نگهداری از سد زاینده‌رود با اشاره به خالی بودن ۸۸ درصد ظرفیت سد زاینده‌رود، گفت: ورودی این سد از ابتدای سال آبی تا نیمه دی ماه ۱۱۱ میلیون مترمکعب بوده است.‌
کد خبر: ۱۰۸۶۴۷۷
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۶ 09 January 2023

سید مجتبی موسوی نائینی با اشاره به اینکه ذخیره سد زاینده‌رود به ۱۴۷ میلیون مترمکعب رسیده، اظهار داشت: ورودی به سد هم اکنون ۹ متر مکعب بر ثانیه و خروجی از آن ۱۰ مترمکعب بر ثانیه است.

وی با اشاره به وضعیت آبگیری سد، افزود: ورودی آب به سد زاینده‌رود از ابتدای سال آبی (مهرماه ۱۴۰۱) تا هفدهم دی امسال در مجموع ۱۱۱ میلیون مترمکعب بوده است در حالی که این سد در مدت مشابه سال گذشته ۸۱ میلیون مترمکعب، طی ۱۰ سال اخیر آن ۱۳۰ میلیون مترمکعب و در بلندمدت (۵۱ ساله) ۱۷۷ میلیون مترمکعب ورودی داشت.

مدیر بهره‌برداری و نگهداری از تأسیسات سد زاینده رود با بیان اینکه ورودی به سد زاینده رود از ابتدای سال آبی تاکنون در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۳۶ درصد افزایش دارد، اضافه کرد: مقایسه ورودی آب به سد زاینده رود در سال آبی کنونی با مشابه بلند مدت حاکی از کاهش ۳۷ درصدی ورودی آب به این سد است.

موسوی نائینی ادامه داد: حجم آب خروجی از این سد مخزنی از ابتدای سال آبی تاکنون ۱۳۷ میلیون مترمکعب است در حالی که در مدت مشابه سال گذشته ۱۴۲ میلیون مترمکعب و در مشابه بلندمدت ۲۹۵ میلیون مترمکعب بوده است.

وی ابراز داشت: خروجی از سد زاینده رود امسال نسبت به سال گذشته چهار درصد و در مقایسه با حجم خروجی در بلند مدت ۵۴ درصد کاهش نشان می‌دهد.

موسوی نائینی با بیان اینکه ذخیره سد زاینده رود تا نیمه دی ماه سال گذشته ۱۶۵ میلیون مترمکعب و در بلند مدت مشابه ۵۹۷ میلیون مترمکعب بوده است، خاطرنشان کرد: ذخیره کنونی سد زاینده رود در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۰ درصد و نسبت به بلند مدت ۷۵ درصد کاهش نشان می‌دهد.

مدیر بهره برداری و نگهداری از سد و نیروگاه‌های زاینده‌رود با بیان اینکه ۱۲ درصد از ظرفیت سد زاینده رود هم اکنون پرشدگی دارد، اضافه کرد: در حال حاضر ۸۸ درصد سد خالی است.

منبع: مهر
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار