تابناک: بعد از مناظره دوم ، آرای قالیباف سیر نزولی پیدا کرده است . آرای او بعد از مناظره اول صعودی شده بود. همچنین بعد از مشخص شدن عدم قابلیت اجرای یارانه 150 تومانی، اعتماد به او کاهش چشمگیر داشته است.
کد خبر: ۴۲۲۲۷۴
تاریخ انتشار: ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۹ 11 May 2017
تابناک اصفهان: بعد از بسیجِ رأی دهندگان سنتی آرای رئیسی صعودی شده؛بعد از مناظره دوم ، آرای قالیباف سیر نزولی پیدا کرده است.همچنین بعد از مشخص شدن عدم قابلیت اجرای یارانه 150 تومانی، اعتماد به او کاهش چشمگیر داشته است. آرای روحانی هم که بعد از مناظره اول نزولی شده بود، بعد از مناظره دوم، اندکی بهتر شده ولی هنوز سیر صعودی نداشته است.
عصر ایران - امروز هم با چند نکته کوتاه درباره انتخابات، برای رسیدن به 29 اردیبهشت روزشماری می کنیم:

خانه نشینی ما ، آرزوی تندروها

بعضی چنان از عدم شرکت در انتخابات می گویند که انگار در خانه نشستن و روی مبل لم دادن بزرگ ترین افتخار زندگی شان است! ای کاش این دوستان بدانند که این آرزوی تندروهاست که عموم مردم روز انتخابات خانه نشین شوند تا با سبد رأی دهندگان ثابتی که دارند، کشور را به دست گیرند و سرنوشت همان خانه نشینان را ، آن طور که تندروها دوست دارند، رقم بزنند.

رای دادن کار آسانی است؛ نوشتن اسمی روی یک تکه کاغذ و انداختن آن به صندوق. کدام کار آسان به این اندازه می تواند سرنوشت یک سرزمین را تغییر دهد؟
رای دهیم، نه حتی به خاطر کسی که اسمش را می نویسیم که برای میهن زخم خورده مان ایران.

علی لاریجانی کاری کرد کارستان


علی لاریجانی، هر چند کاندیدای ریاست جمهوری نیست ولی با یک موضعگیری تاریخی، کاری کرده کارستان.
بعد از این که برخی کاندیداها، با وعده دروغین افزایش یارانه ها به 150 هزار تومان خواستند مرد را فریب داده و برای خود رأی بخرند، رئیس مجلس، دو نکته فنی و قانونی را با مردم در میان گذاشت: اولاً با منابع موجود کشور نمی توان چنین یارانه ای را پرداخت کرد و به فرض پرداخت، به حدی گرانی و تورم به بار می آورد که کمر مردم می شکند. ثانیاً مگر افزایش یارانه ها دست رئیس جمهور است؟ چنین تصمیمی در اختیار مجلس است که نه تنها با آن مخالف است بلکه قانونی تصویب کرده که افراد دارای تمکن از لیست یارانه بگیران حذف شوند.
بنابراین، چنین چیزی در عمل اتفاق نخواهد افتاد.

بعد از این موضعگیری بود که مردم فهمیدند با یک حرف واهی و صرفاً انتخاباتی طرف هستند و تیر مدعیان به خطا رفت. اقتصاددانان هم البته صحت سخنان رئیس مجلس را با عدد و رقم و منطق تایید کردند.

فیلم انتخابانی روحانی

حسن روحانی در فیلم انتخاباتی اش:
- حرف های مخالفانش را بدون سانسور در فیلم انتخاباتی اش گنجاند.
- تصاویر رقبایش را پخش کرد.
- تیترهای خبرگزاری ها و روزنامه های مخالف علیه خودش را به نمایش گذاشت.
این یکی از نقاط قوت اوست، نه در فیلم انتخاباتی اش که در دوره ریاست جمهوری اش.

او همچنین بی آن که چیزی در نقد عملکرد یکجانبه صدا و سیما بگوید، وقتی نام این رسانه را گفت، فقط خنده معنی داری کرد و مردم فهمیدند آنچه باید می فهمیدند را!

حامیان و اطرافیان کاندیداها را بشناسیم

یکی از راه های شناخت بهتر کاندیداها، شناخت اطرافیان و حامیانشان است.

روحانی: سید حسن خمینی، محمد جواد ظریف، اسحاق جهانگیری، بیژن زنگنه، علی اکبر ناطق نوری، عراقچی، طیب نیا، صالحی امیری، قاضی زاده هاشمی، نیلی و ... (مرحوم هاشمی نیز تا آخرین روز حیاتش حامی روحانی بود)

رئیسی: علم الهدی (پدر خانم آقای رئیسی) ، حسین الله کرم، سعید جلیلی، سعید مرتضوی،حاح منصور ارضی، محمد یزدی، موحدی کرمانی، سعید حدادیان، علیرضا پناهیان، حمید رسایی، الیاس نادران، علیرضا زاکانی، مسعودمیرکاظمی، زریبافان، فرهاد رهبر، نادر طالب زاده

قالیباف: به جز حجه الاسلام حسن کردمیهن که یکی از متهمان حمله به سفارت عربستان است، محمد دهقان نماینده اصولگرای مجلس و رئیس ستاد قالیباف و نیز چند مشاور تبلیغاتی که استخدام کرده و برخی مدیران شهرداری که خودش منصوب کرده، چهره شاخص دیگری ندارد

میرسلیم: اعضای حزب مؤتلفه

جهانگیری: با روحانی همپوشانی دارد و نهایتا به نفع او کنار خواهد رفت

هاشمی طبا: تنهاست

برآورد کلی آخرین نظرسنجی ها

 نظرسنجی های متعددی در کشور درباره انتخابات می شود و آمار مختلفی را بیان می کنند اما وجه مشترک نظرسنجی های معتبر این است:
بعد از حمایت جامعه مدرسین از رئیسی و بسیجِ رأی دهندگان سنتی برای رأی دادن به او، آرای رئیسی صعودی شده است.
بعد از مناظره دوم ، آرای قالیباف سیر نزولی پیدا کرده است . آرای او بعد از مناظره اول صعودی شده بود. همچنین بعد از مشخص شدن عدم قابلیت اجرای یارانه 150 تومانی، اعتماد به او کاهش چشمگیر داشته است.
آرای روحانی هم که بعد از مناظره اول نزولی شده بود، بعد از مناظره دوم، اندکی بهتر شده ولی هنوز سیر صعودی نداشته است.
رأی جهانگیری هم رشد داشته ولی انتطار می رود با کناره گیری او، آراء او به سبد روحانی ریخته شود.
میر سلیم و هاشمی طبا هم برای آخر نشدن، با هم رقابت می کنند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار