رئیس‌جمهوری ترکیه، اتحادیه اروپا را متهم کرده است که وقت ترکیه را تلف می‌کند.
کد خبر: ۴۵۸۱۳۴
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۱ 12 July 2017
به گزارش تابناک : «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری ترکیه، سه‌شنبه اظهار داشت که برای ترکیه «مایه آرامش خاطر» خواهد بود اگر اتحادیه اروپا بگوید نمی‌تواند این کشور را به عضویت بپذیرد.

اردوغان گفت که ترکیه «قادر است روی پای خود بایستد».

اردوغان گفت: «زمانی‌که من دور اول نخست‌وزیری‌ام را طی می‌کردم، در اجلاس سران اتحادیه اروپا ترکیه به عنوان کشوری توصیف می‌شد که یک انقلاب بی‌سرو صدا در آن روی داده است. ولی حالا همان اتحادیه اروپا دیگر نه فقط ما را به اجلاس سران دعوت نمی‌کند، حتی وقت ما را هم تلف می‌کند. این وضعیت فعلی ماست.»

رئیس‌جمهوری ترکیه در عین حال گفت که اکثریت ترک‌ها «دیگر اتحادیه اروپا را نمی‌خواهند» و معتقدند که رویکردش به ترکیه «غیرصادقه» است.

اردوغان گزارش‌ها درباره اقدام دولت ترکیه به بازداشت 150 خبرنگار را رد کرد و مدعی شد که فقط 2 نفر با کارت خبرنگاری بازداشت شده‌اند.

این در حالی است که ترکیه، چند روز پیش مدیر محلی گروه عفو بین‌الملل و 9 نفر دیگر را به اتهام عضویت در یک «سازمان تروریستی مسلح» بازداشت کرد. بازداشت آنها باعث این نگرانی فزاینده شده که دولت اردوغان آزادی بیان را سرکوب می‌کند.

این نگرانی از علل به مانع خوردن تلاش این کشور برای عضویت در اتحادیه اروپا شده است.

اردوغان در این مصاحبه همچنین در مورد بحران قطر سخن گفت و تصریح کرد: « ما بخشی از این بحران نیستیم. برعکس، در منطقه خلیج‌فارس ما خواهان تشویق مذاکره و صلح هستیم. ما برای یافتن یک راه‌حل عجله داریم. ترکیه هرگز طرفدار این نیست که مسلمانان منطقه به جان هم بیافتند.»

 یکی از شروط ائتلاف چهارگانه علیه قطر، برچیدن پایگاه نظامی ترکیه در قطر است. ولی دولت آنکارا در واکنش به این درخواست، نیروهای بیشتری به آنجا اعزام کرد.

منبع : بی بی سی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار