تابناک: هرچند که آموزش دیده ترین و حرفه ای ترین افراد در سازمان آتش نشانی مشغول به فعالیت هستند؛ اما به دلیل نبود امکانات و تجهیزات لازم به موقع نمی توان اقدامات لازم را پس از وقوع بحران انجام داد.
کد خبر: ۴۶۵۸۸۹
تاریخ انتشار: ۰۲ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۴ 24 July 2017
تابناک اصفهان: در حالی که برخی پایگاه های آتش نشانی در شهرهای مختلف، به دلیل نبود تجهیزات به مرحله تعطیلی رسیده است اما خبرها حاکی از پشت در ماندن تجهیزات آتش نشانی در گمرک است.
 
هرچند تلاش های نیروهای آتش نشانی در حوادث مختلف در کشور به ویژه در حادثه پلاسکو نشان داد که از نظر نیروی انسانی حرفه ای مجموعه آتش نشانی کشور با مشکلی روبرو نیست اما در همین حادثه کمبود و نبود برخی تجهیزات به روز به وضوح قابل مشاهده بود و همین مسئله سبب شد تا مطالبات مردم به سوی تجهیز پایگاه های آتش نشانی پیش رود.
 
اما وضعیتی که اکنون برای واردات تجهیزات به وجود آمده است در شرایطی که شهرهای ما با بلایای طبیعی نظیر سیل، زلزله و آتش سوزی جنگل ها در درگیری دائم است، قابل پذیرش برای هیچ عقل سلیمی نیست.
 
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در همین رابطه با انتقاد از نبود امکانات و تجهیزات لازم در سازمان آتش نشانی، گفت: عدم ترخیص تجهیزات آتش نشانی به هردلیل در گمرک رویکرد قابل قبولی از سوی مسئولان مربوطه نیست.

سلمان خدادادی، درخصوص امکانات و تجهیزات حال حاضر سازمان آتش نشانی، گفت: پس از حوادث و بحران های چند ماه اخیر مشخص شد که امکانات و تجهیزات آتش نشانی با توجه به حضور آموزش دیده ترین و حرفه ترین افراد، درشرایط قابل قبولی نیست، هرچند که آموزش دیده ترین و حرفه ای ترین افراد در سازمان آتش نشانی مشغول به فعالیت هستند؛ اما به دلیل نبود امکانات و تجهیزات لازم به موقع نمی توان اقدامات لازم را پس از وقوع بحران انجام داد.

نماینده مردم ملکان درمجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه بررسی های بسیاری پس ازوقوع حادثه پلاسکو درخصوص تجهیزات آتش نشانی انجام شد، افزود: در همان حادثه نیز مشخص شد، میزان آموزش های لازم به نیروهای آتش  نشانی و شرایط امکانات و تجهیزات باید نسبت به گذشته ارتقاء پیدا کند، البته درحال حاضر نیز اقدامات سازمان آتش نشانی درامدادرسانی به مصدومان حوادث قابل قبول است؛ اما باید آموزش های فنی تر و اصولی تر برای نیروهای آتش نشانی انجام شود، بنابراین در حال حاضر آتش نشانی از آموزش های لازم و تجهیزات کافی برخوردار نیست.

وی با تاکیدبر ارتقاء سطح کیفیت و کمیت امکانات آتش نشانی و فراگیری آموزش های لازم برای ماموران آتش نشانی، تصریح کرد: این موضوع یک روال طبیعی درتمامی کشورهای دنیا است، یعنی آموزش به نیروهای آتش نشانی یک اقدام مهم در سراسرکشورهایی دنیا است؛ اما دیده شده برای ورود تجهیزات آتش نشانی خریداری شده از کشورهای دیگر در گمرک مشکلاتی وجود دارد که باید مشخص شود دلایل مشکلات چیست؛ البته ممکن است ورود این تجهیزات به کشور دارای عوارض گمرکی باشد، بنابراین  به دلیل اختلاف نظرها در جهت معافیت های گمرکی ترخیص تجهیزات با تاخیر انجام می شود.

خدادادی با اشاره به اینکه این مشکلات باید از سوی مجلس و دولت حل شود،گفت: عدم همکاری مسئولان مربوطه در ایجاد شرایط لازم درجهت ترخیص تجهیزات از گمرک قابل قبول نیست، بنابراین عدم نگاه جدی مسئولان به موضوع بحران و حل مشکلات در سازمان های امدادی رویکردی است که اگر اصلاح نشود؛ نمی توان از میزان خسارت ها پس از وقوع بحران جلوگیری کرد؛ بنابراین همان حادثه پلاسکو ثابت کرد که میزان امکانات کافی نبوده و اقدامات پیشگیرانه و کنترلی به موقع صورت نمی گیرد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس،گفت: انتظار داریم برای جلوگیری از افزایش خسارت ها و تکرار حوادثی نظیر پلاسکو به موضوع مدیریت بحران نسبت به گذشته جدی تر نگاه شود.
منبع: تابناک
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار