طرح امنیت اخلاقی طی سال های اخیر به طور جدی در معابر شهر اجرا می شود اما این طرح در تابستان رنگ دیگری به خود میگیرد تا جایی که این روزها سبب تشویش در ورودی متروها، مراکز خرید و... شده است اما این موضوع مخالفان و موافقان جدی با خود به همراه دارد و بازنگری در اجرای این گونه طرح ها از مطالباتی است که این روزها شهروندان دارند.
کد خبر: ۴۸۰۱۴۴
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۴ 13 August 2017
به گزارش تابناک : به عقیده برخی از متولیان امر به دلیل گرمای هوا، برخی با پوشش نامناسب در سطح شهر ظاهر می شوند که می بایست به شکل انتظامی با آنان برخورد داشت. بر همین اساس حتما تا کنون مشاهده کرده اید که برخی ماشین های گشت، در ورودی متروها و هنگامی که افراد در حال خروج هستند به یکباره به حضور پلیس امنیت اخلاقی بر میخورند؛ حضوری که سبب غافلگیری شهروندان می شود.

رفتار متولیان ارشاد چگونه است؟
با توجه به حضور گسترده ون سبز در تابستان 96، تیتر شهر به سراغ فردی که مورد خطاب طرح امنیت اخلاقی بود، رفت. این خانم خبرنگار در این مصاحبه در اعتراض به وجود این چنین طرح هایی گفت: روز خبرنگار در حال رفتن به سوی نشست خبری بودم اما هنگامی که از مترو خارج می شدم با فاصله زیاد از ون سبز پلیس، یک خانم به یکباره مقابلم آمد و عنوان کرد که با این ظاهر تا به حال استعلام شده ام یا خیر؟

این خانم جوان در اعتراض به اینکه ظاهرش نامتعارف نبوده، افزود: خانمی که به ظاهر من معترض بود؛ با لحن بسیار بد از من خواست تا سوار ون شوم اما اشاره کرد بعد از نیم ساعت تعهد نامه میگیریم و شما را رها می کنیم. من که راس ساعت ده باید در برنامه خبری حاضر می شدم و دیرم شده بود سوار ون شدم اما در کمال تعجب مرا به کلانتری واقع در وزرا بردند و چهار ساعت بعد رهایم کردند.

وی خطاب به لحن ارشاد کنندگان، بیان کرد: آن خانم هایی که قصد ارشاد من را داشتند، با لحن بدی تلفنم را از من گرفتند و گفتند حتما جنس مخالف با تو تماس میگیرد که نگران تلفنت هستی!
این خبرنگار حوزه اقتصادی که از تهمت وارده از سوی ارشادکنندگان شکایت داشت، گفت: به گونه ای با من برخورد شد که احساس میکردم مجرم هستم. از من خواستند که برایم مانتو دیگری بیاورند و در غیر اینصورت بازداشت خواهم شد. من که کسی را در تهران نداشتم، به دردسر بسیاری افتادم در صورتی که ظاهر من اصلا نامتعارف نبود.  

نظر مخالفان و موافقان گشت چیست؟
طی سالهای گذشته سبک حضور گشت ارشاد سبب شده تا مخالفان و موافقان جدی به خود بگیرد. در این راستا هر یک از کاندیداهای ریاست جمهوری هنگامی که در میان مردم به تبلیغات می پردازند؛  به عدم حضور گشت های ارشاد تاکید کردند و آن را از مطالبات زنان می دانستند. 
به نظر برخی مخالفان نوع پوشش از موضوعاتی است که در یک دهه گذشته محل چالش نهادها، مسئولان و طیف‌های مختلف صاحبنظران قرار گرفته است. گروهی از نمایندگان مجلس،روحانیون و برخی از تشکل‌ها معتقدند که برای رسیدگی به وضعیت حجاب برخوردهای انتظامی و قضایی پاسخگو نیست و باید برخوردهای فرهنگی را جایگزین آن کرد.  
اما در جهت دیگر برخی نیز موافق آن هستند و چنین طرح‌هایی را موجب ایمنی بیشتر جامعه می‌دانند.

گشت ارشاد از چه زمانی مصوب شد؟
 سال 85 بود که «طرح ارتقای امنیت اجتماعی» براساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی تحت عنوان «طرح جامع عفاف» از سوی نیروی انتظامی اجرا شد؛ درست تابستان همان سال بود که مردم شاهد حضور ون‌های سبزرنگی بودند که عبارت «گشت ارشاد» روی آن دیده شد. تابستان سال 89 گشت‌های ارشاد تغییر نام دادند چرا که مسئولان انتظامی می‌خواستند موضوع ارشاد را کلان تر از این بحث ببینند. موضوعی که در سال‌های گذشته دایره بازداشت شدگانش با ورود به اماکن و شرکت‌های خصوصی، کنسرت ها، مجامع فرهنگی و هنری باز شد.

آثار ون سبز در سطح شهر چیست؟
به راستی آیا این موضوع که آیا حجاب با حضور ماشین های سبز حل می شود یا خیر جای سوال است. 
اما متولیان امر از این نکته غافل هستند که برخورد برخی افراد با این تجربیات تلخ، می تواند فرد را از یک کنشگر سیاسی غیر فعال و بی تفاوت به یک کنشگر سیاسی تبدیل کند و این سو گیری افرادی که به هیچ عنوان در فضای سیاسی نیستند می تواند برای نظام اسلامی برازنده نباشد. بر همین اساس شاید یکی از مطالبات جدی شهروندان، ساماندهی به بحث امر به معروف است تا جایی که هیچ شهروندی از حضور در خیابان دچار تشویش نشود و در عین حال به طور ذاتی رعایت قوانین را سر لوحه قرار دهد. چرا که برخورد هر یک از ارشاد کنندگان با بدحجابان می تواند افرادی دیگری که با این صحنه ها مواجه می شوند را دچار تشویش کند.

منبع : تیترشهر 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار