امروز حاشيه نشيني در کلانشهرها به چالشي بزرگ براي دستگاه‌هاي تصميم‌گير تبديل شده است. اين پديده نامبارک اجتماعي حاصل بسياري از مؤلفه‌ها از جمله توزيع ناموزون منابع اقتصادي، آموزشي، بهداشتي و درماني و... در مناطق مختلف کشور است.
کد خبر: ۴۸۰۱۵۴
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۶ 13 August 2017

به گزارش تابناک : امروز با افزايش جمعيت و نبود فرصت برابر استفاده از منابع و امکانات زندگي، بيکاري و فقر، ترويج مادي گرايي و تبليغ زندگي شهرنشيني، خشکسالي و... روز به روز بر جمعيت مهاجران افزوده شده و پديدهاي به نام حاشيهنشيني در کلانشهرها شکل گرفته است.

اما نتيجه حاشيه نشيني، به حاشيه رفتن سبک مطلوبي از زندگي و محوريت يافتن انواعي از ناهنجاريهاي اجتماعي است. حاشيه شهرها، محل زندگي مردماني با فرهنگهاي گوناگون است که بيشتر آنها در شرايطي مشابه از فقر و اعتياد روزگار ميگذرانند، نتيجه نيز گسترش ناهنجاريهاي اجتماعي و انواع بزهکاريهاست.

10 تا 15 نقطه اصفهان در زمره بافتهاي حاشيهاي

براساس آماري که چندي پيش از سوي مدير امور اجتماعي و مشارکتهاي مردمي شهرداري اصفهان عنوان شده در شهر اصفهان حداقل ده تا 15 نقطه مشخص وجود دارد که در زمره بافتهاي حاشيهاي و آسيب خيز به شمار ميرود.

استاندار اصفهان نيز حاشيه نشيني را موضوعي ميداند که به شکلي جدي بايد با آن مقابله کرد. رسول زرگرپور گفت: حاشيه نشينيها بخشي از سکونتهاي غير رسمي هستند که به شهرها به ويژه کلانشهرها پيوند خوردهاند و وضعيت خوبي ندارند.

وي با تأکيد بر اينکه بايد به مسائل حاشيه نشيني در قالب طرح بازآفريني به صورت جدي پرداخته شود، افزود: در کنار آن پيگيريهايي نيز در رابطه با طلاق، اعتياد و فساد و فحشا صورت ميگيرد تا اولويتهاي اساسي در خصوص آسيبهاي اجتماعي در استان به حداقل برسد.

وي با بيان اينکه طرح بازآفريني شامل پنج موضوع، بافت فرسوده سکونتهاي غير رسمي، بافتهاي تاريخي، روستاها و بافتهاي ناهماهنگ است، تصريح کرد: بافتهاي فرسوده از دو سه دهه پيش مطرح شده است و با توجه به اينکه شهرهاي بزرگ بافتهاي فرسوده زيادي دارند طرحهاي متوالي و اقدامات زيادي در اين رابطه صورت گرفته و در حال حاضر يکي از محورهاي طرح بازآفريني است.

اما در اين راستا بايد به نقش مديريت شهري به صورت ويژهاي پرداخت. موضوع حاشيه نشيني و برطرف کردن اين معضل همواره از صحبتهاي اعضاي شوراي شهر اصفهان در ادوار مختلف شنيده ميشود.

حاشيه نشيني اولويت شوراي شهر اصفهان

عليرضا نصر اصفهاني، عضو شوراي شهر اصفهان پيرامون معضل حاشيهنشيني در اصفهان اينگونه گفت: حل مشکلات حاشيهنشيني اصفهان به تصميمات مسئولان بستگي دارد و چنين تصميم گيري‌‌هايي از حيطه اختيار شوراي شهر و اعضاي آن بيرون است و اگر حمايت اين مسئولان نباشد، نميتوانيم در حل مشکلات حاشيه نشيني چندان تأثيرگذار باشيم.

وي به مشکلاتي که حاشيه نشيني براي مديريت شهري اصفهان به وجود ميآورد اشاره کرد و افزود: برخي مردم به علت نبود جاذبه و امکانات فرهنگي- تفريحي در محل سکونتشان اقدام به مهاجرت به کلانشهرها ميکنند و اين مهاجرتها نه تنها مشکلاتي را براي خود مهاجران ايجاد ميکند، بلکه سبب ايجاد اختلال در مديريت شهري شهرهاي مهاجرپذير شده بنابراين ضروري است که مسئولان براي رفع چنين مشکلاتي اقدام کنند.

همه مردم بايد از منابع يکسان استفاده کنند

فريده روشن، منتخب شوراي شهر اصفهان با اشاره به مشکل حاشيه نشيني بيان کرد: آنچه حقوق شهروندي ميگويد اين است که همه افراد به صورت يکسان از منابع شهر استفاده کنند، در اين راستا بايد براساس منشوري که تدوين ميکنيم حتماً برنامههاي مناسب را ارائه دهيم که اگر به دنبال ايجاد شهر خلاق و محيط کسب و کار باشيم بسياري از مشکلات در زمينه اسکان و شغل حاشيه نشينان نيز برطرف ميشود.

برابري شهر در دستور کار شوراي شهر پنجم

عباسعلي جوادي ديگر منتخب شوراي شهر پنجم نيز بر موضوع برابري شهري تأکيد کرده و ميگويد: دومين اقدام ما اجراي طرحهايي است که برابري را در مناطق مختلف شهر ايجاد کند، بايد براي رسيدن به اين هدف و توسعه همزمان مناطق مختلف اصفهان، طرحهاي بسياري را به مناطق فقير نشين شهر نيز ببريم تا توزيع امکانات به صورت عادلانه انجام شود.

توسعه شهري بر اساس اولويت بندي

در همين ارتباط، نصير ملت ديگر عضو جديد شوراي شهر اصفهان ميگويد: قطعاً يکي از مواردي که در پنجمين دوره شوراي شهر اصفهان مورد پيگيري قرار ميگيرد، هماهنگي بيشتر بين دستگاههاي اجرايي در سطح شهر خواهد بود.

وي ادامه داد: بايد توازن در توزيع امکانات و خدمات در سطح شهر رخ دهد و بيشتر امکانات بهصورت متمرکز در سطوح مختلف شهر پراکنده شود و نيز اولويتها براساس چشم انداز تعيين شده بايد تکميل و دربرگرفته شود و توسعه شهري براساس اولويت بندي آن چشم انداز اتفاق بيافتد.

حاشيه نشيني معضل بسياري از کلانشهرهاي کشور از جمله اصفهان است، اصفهان با برخورداري از شناسنامهاي فرهنگي و تاريخي شايسته اين معضل نيست و براي برطرف کردن آن تمامي ظرفيتهاي مديريتي و نظارتي شهر و استان بايد گرد هم آمده تا چهره نازيبا از شهر را براي هميشه بزدايند.

منبع : تسنیم 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار