تابناک: شاید در حال حاضر زیبایی های گنبد مسجد شیخ لطف الله و پیچ و خم های مسجد امام و سقف های شگفت انگیز عالی قاپو چشم هم گردشگری را از دیدن عیوب اصفهان بازدارد اما اگر اصفهان در قیاس با شهرهایی همچون تبریز و شیراز در برخی مسائل مورد سنجش گردشگران داخلی و خارجی قرار گیرد، آنگاه تمدن چند صد ساله در این شهر هم نمی تواند سرپوش روی کاستی ها بگذارد.
کد خبر: ۴۸۱۱۱۷
تاریخ انتشار: ۱۷ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۱ 08 September 2017

به گزارش تابناک اصفهان، شهری که نه در دهه های اخیر بلکه در سده های گذشته هم به یکی از زیباترین شهرهای جهان شهره بوده است که حضور گردشگرانی همچون ناصر خسرو در شهر اصفهان موید این ادعاست. اما این روزها توسعه یافتگی اصفهان، در گرو رهایی از همین گذشته غرورآفرین است.

آنقدر مسئولان اصفهان هم همچون گردشگران این شهر غرق در زیبایی های این شهر شده اند که از توجه به کم و کاستی هایی که این شهر را از دیگر رقبای داخلی و خارجی خود عقب انداخته است، غافل شده اند و اصفهان مسیری طولانی برای دستیابی به شرایط مطلوب در حوزه گردشگری پیش رو دارد.

بیشتر مشکلات گردشگری شهر اصفهان هرچند معطوف به نبود زیرساخت های کافی همچون راه، وسایل ارتباطی، فرودگاه های توسعه یافته و ترمینال های به روز، هتل های پراکنده در همه نقاط شهر و مراکز خرید و تفریح مناسب و با امکانات لازم و رفت آمدی کافی است اما برخی مشکلات اجتماعی و فرهنگی اصفهان آنقدر لاینحل باقی مانده است که دیگر از دید گردشگران هم پنهان نیست.

اصفهان در حوزه برخی آسیب های اجتماعی همچون حضور معتادان و متکدیان در سطح شهر، نیاز به برنامه ریزی علمی و دقیق دارد که زمان از دست رفته برای کار کردن در این عرصه را برای مسئولان شهر و استان جبران کند چراکه اهمال در برخورد با مهاجرت های بی رویه به شهر اصفهان باعث شده تا چهره شهر اصفهان به لحاظ اجتماعی در مقایسه با شهرهای دیگر همچون تبریز، چندان مطلوب نظر گردشگران نباشد.

شاید در حال حاضر زیبایی های گنبد مسجد شیخ لطف الله و پیچ و خم های مسجد امام و سقف های شگفت انگیز عالی قاپو چشم هم گردشگری را از دیدن عیوب اصفهان بازدارد اما اگر اصفهان در قیاس با شهرهایی همچون تبریز و شیراز در برخی مسائل مورد سنجش گردشگران داخلی و خارجی قرار گیرد، آنگاه تمدن چند صد ساله در این شهر هم نمی تواند سرپوش روی کاستی ها بگذارد.

عبدالوهاب سهل آبادی در این رابطه می گوید: باید برای اصفهان غصه خورد که شهر شهره گردشگری ایران است، اما از شهری مثل تبریز عقب مانده است این در حالی است که در استان اصفهان نه تنها شهر اصفهان بلکه شهری مثل کاشان را نیز در خود می‌بیند. اگر می‌خواهیم اقتصاد این شهر به گردش در بیاید باید اقتصاد گردشگری آن بچرخد. من در تبریز رخدادهایی دیدم که نشان داد باید اصفهان بدود و همت کند تا به شهر تبریز برسد.

رییس خانه صنعت و معدن ایران و رییس اتاق بازرگانی اصفهان در حالی که مسئولان تبریز را افرادی هماهنگ با یکدیگر دانست عنوان کرد که در یک جلسه تقدیر از صنعت گران تمام نمایندگان استان آذربایجان حضور داشتند سخنرانی کردند و حتی امام جمعه شهر تبریز هم در این جشن سخنرانی کرده و واقعا همه به شکل واحد در مورد موضوع هماهنگ بودند اتفاقی که نظیر آن در اصفهان احتیاج است.

وی در ادامه افزود: جالب است بدانید که در تبریز حتی یک دختر گلفروش نیست و هیچ فقیری وجود ندارد. به گفته استاندار این استان به هرکسی که یک معتاد را معرفی کند 500 هزار تومان جایزه می‌دهد و اگر معتادی هم پیدا شد پس از مداوا در صنایع مشغول به کار می‌شود، یعنی در واقع استاندار آذربایجان این مهم را وظیفه صنایع و کارخانه‌های آذربایجان قلم داد کرده است.

مشغول شدن مسئولان به تعریف و تمجید از زیبایی های اصفهان که یادگاری از دوره های گذشته است، نمی تواند معرف اصفهان باشد. مسئولان این شهر و استان باید جور دیگری به این شهر نگاه کنند تا چند سال دیگر مجبور نباشیم برای از دست رفتن صدها هزار گردشگری که سالانه به این شهر می آمدند، حسرت بخوریم.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار