بازار خريد کتاب براي توسعه فرهنگ کتاب خواندن با طرح‌هاي تخفيف‌دار موقتي در اصفهان داغ شده، فرهنگي که تنها توسط مسئولان مربوطه احيا مي‌شود اما فعلاً آنها با طرح‌هاي موقت و مسکّن بخشي انگيزشي تخفيف بسنده کرده‌اند.
کد خبر: ۴۸۱۳۲۱
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۶ 12 September 2017

به گزارش تابناک : چند سالي است که براي کتابخوان کردن مردم برنامه تخفيفي را قرار دادهاند، اين روزها نيز تب تخفيفهاي تابستانه نيز بازار کتابفروشيها را گرفته و با تخفيفهاي 20 و 25 درصدي رونق خاصي به فروش کتاب داده است.

کتابفروشيهاي اصفهان نيز به نوبه خود مشتريان زيادي را از اين طريق جذب کردهاند و اصفهانيها نيز از اين طرح استقبال خوبي نشان دادهاند.

اين استقبال را ميتوان از شلوغي کتابفروشيهايي که تخفيف تابستانه دارند ديد، ماندن در صفهاي طولاني براي پرداخت هزينه کتاب يکي از اتفاقات زيباي فرهنگي است که هميشه رخ نميدهد و در زمان برگزاري اينگونه طرحها ميبينيم.

طرحي اثربخش اما موقت!

اين طرحها که با هدف کتاب و کتابخواني در حال اجراست در نوع خود حالتي مُسکّن و گذرا دارد اما بدون تأثير نيست، طرحهاي موقتي به صورت سطحي عمل ميکنند که بايد در راستاي آن اقدامات وسيع براي توسعه فرهنگ مطالعه به صورت عمقي در نظر گرفته شود.

الهام زارعي، کارشناس فرهنگي با اشاره به اقداماتي که نياز است که فرهنگ مطالعه رواج يابد، گفت: بايد کاري کرد تا کتاب جزئي از سبد خريد خانوارها شود، اين کار نياز به فرهنگسازي دارد که ممکن است چندين سال زمان ببرد.

براي همين براي توسعه فرهنگ مطالعه بايد در کنار اقدامات موقتي، زيرساختها را در اين مورد در نظر گرفت تا به صورت ريشهاي براي فرهنگ کتاب خواندن اقدام جدي صورت بگيرد.

***

يکي از عوامل افزايش قيمت کتاب است، قيمت بالاي کتاب که با تخفيفهاي 20 درصدي هم باز توان خريد براي خيلي از افراد نيست و اين مسئله بايد اصلاح شود تا همه افراد بتوانند کتابهاي مورد علاقه خود را تهيه کنند.

اين کارشناس فرهنگي در مورد ترويج فرهنگ مطالعه ميگويد: گذاشتن تخفيف براي خريد کتاب طرح خوبي است اما بايد اقدامات زيرساختي در اين مورد انجام داد تا مردم جامعه احساس نياز به مطالعه و کتاب خواندن در خود کنند.

اين احساس نياز به همين راحتي ايجاد نميشود و بايد آن را در بين مردم نهادينه کرد، نهادينه کردن اين اقدام نيز بايد از سن پايين يعني از مهدهاي کودک ايجاد شود تا نسلي تربيت شود که مطالعه و خواندن کتاب در آنها حالت ذاتي به خود بگيرد.

***

پرويز طاهري، معاون فرهنگي- هنري ارشاد اصفهان هم گفت: از آمار فروش کتاب از کتابفروشيها ميتوان برداشت کرد که مطالعه و کتاب خواندن مردم بيشتر شده است اگرچه اين موضوع بايد مورد پژوهش علمي قرار گيرد.

وي افزود: اما از ظاهر امر چنين برداشتي صورت ميگيرد، اکنون استان اصفهان با افزايش 20 درصدي رشد چاپ کتاب مواجه بوده است.

طاهري بيان کرد: بيشترين کتابها در بخش کودک و نوجوان بوده که نشانه خوبي در راستاي نهادينه کردن فرهنگ مطالعه در بين کودکان است.

وي خاطرنشان کرد: با توجه به سياستهاي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و ايجاد باشگاههاي کتابخواني کودک و نوجوان انگيزه آنها را بالا برده و همکاري دستگاههاي مختلف مانند آموزش و پرورش، کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان نيز در اين مورد بيتأثير نبوده است.منبع : روزنامه نصف جهان 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار