کامیار فانیان اجرایی پژوهشی با محوریت بررسی ادوار موسیقایی در موسیقی ایرانی و مقامی را در اصفهان برگزار می‌کند.
کد خبر: ۴۸۱۳۴۲
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۱ 13 September 2017
به گزارش تابناک : اجرای پژوهشی «بررسی ادوار موسیقایی در موسیقی ایرانی و مقامی» به همت کامیار فانیان در اصفهان برگزار می‌شود. این اجرا در روز ۲۵ شهریور ۱۳۹۶ در کتابخانه مرکزی شهرداری روی صحنه می‌رود.

کامیار فانیان درباره این اجرا می‌گوید: پدیده‌ای که شاید در موسیقی ایران کمتر به آن پرداخته شده، ریتم است. بررسی دقیق مسئله ریتم می‌تواند بستر تازه‌ای را برای آموزش، تحقیق و آهنگسازی در موسیقی ایرانی فراهم کند.

او ادامه می‌دهد: اجرای ما شامل تکنوازی دوتار شرق خراسان است و در این اجرا توضیح‌هایی از رساله‌های قدیمی از جمله شیخ صفی‌الدین ارموی و رساله بنایی درباره ادوار موجود در موسیقی ایرانی بیان می‌شود. در این اجرا توضیح‌هایی درباره مسئله ریتم در موسیقی ایرانی و موسیقی نواحی را شرح می‌دهم و با ارائه مثال‌های عملی، این مسئله برای شنوندگان و حاضران در اجرا شرح داده می‌شود.

فانیان می‌گوید: من دوتار شرق و شمال خراسان، تنبور منطقه گوران و دوتار ترکمن را در سالیان گذشته آموخته‌ام و در عین حال سه تار را در محضر استادانی مانند محمدرضا لطفی، مسعود شعاری، داریوش طلایی، ارشد تهماسبی و علی بیانی کار کرده‌ام. این گشتن در موسیقی ایرانی و سیر در نقاط مختلف ایران، مسائلی در موسیقی این مناطق را برایم هویدا کرده که شاید برای دیگران دست یافتنی نباشد.

او تاکید می‌کند: امیدوارم این اجرای پژوهشی آغازی باشد تا ریتم در موسیقی محلی کابرد بیشتری در موسیقی ایرانی پیدا کند. این مسئله می‌تواند برای کسانی جالب باشد که می‌خواهند با افق‌های جدید به آهنگسازی در موسیقی ایرانی بپردازند.

اجرای پژوهشی «بررسی ادوار موسیقایی در موسیقی ایرانی و مقامی» روز ۲۵ شهریور ۱۳۹۶ در اصفهان و در کتابخانه مرکزی شهرداری واقع در خیابان باغ گلدسته برگزار می‌شود.

منبع : ایلنا 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار