توافق اوپک مبنی برکاهش تولید با مخالفتهایی مواجه است از جمله اینکه کشورهای خریدار نفت برای ایجاد اشتغال و ارزش افزوده و همچنین وقایع ناگهانی از جمله توفان و سیل که می تواند یک کشور را فلج کند.
کد خبر: ۴۸۱۳۶۰
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۴ 13 September 2017
به گزارش تابناک : در نوامبر سال ۲۰۱۶ کنفرانس وزیران نفت و انرژی اوپک تصمیم گرفت تولید خود را به مدت ۶ ماه یعنی تا کنفرانس ۱۷۲، یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز کاهش دهد. 

در همان کنفرانس تخصیص این میزان کاهش به اعضا مشخص شد که کاهش حدود ۴,۵ درصد از تولید ماه اکتبر کشورهای عضو بود با این استثنا که درباره ایران به دلیل سال‎های تحریم  قرار شد بالاترین میزان تولید کشور ما در سال‎های گذشته مد نظر قرار گرفت و بنابراین ایران هنوز می توانست تا حدود ۱۰۰ هزار بشکه در روز به تولید خود بیفزاید. ۲ کشور نیجریه و لیبی  نیز به دلیل شرایط  داخلی آن کشورها از کاهش تولید مستثنی شدند. 

چند روز بعد ۱۱ کشور عمده تولید کننده نفت غیر عضو اوپک شامل روسیه، قزاقستان، عمان، آذربایجان، مکزیک و غیره نیز به توافق پیوستند و موافقت کردند در مجموع تولید خود را تا ۶۰۰ هزار بشکه کاهش دهند که روسیه به تنهایی کاهش  ۳۰۰ هزار بشکه در روز از تولید خود را به عهده گرفت.

این در حالی است که به گفته بسیاری از کارشناسان، نمی توان مانع تولید نفت شد چرا که نفت جامعه مخاطب دارد و از این جهت برای پاسخگویی به جامعه مخاطب به تولید نفت نیاز است، هر چند ممکن است به صورت مقطعی میزان تولید نفت کاهش یابد.

به گفته برخی منتقدان، کشورهای خریدار نفت برای رونق اقتصادی، ایجاد اشتغال و ارزش افزوده به نفت نیازمند هستند، طرح فریز نفتی مقطعی بوده و قیمت نفت با توجه به نیاز جامعه مخاطب افزایش پیدا می‌کند.

یک عضو کمسیون انرژی مجلس در این باره می گوید: وقوع طوفان در آمریکا و کاهش تولید نفت در این کشور سبب افزایش قیمت نفت می‌شود، سیاست های اتخاذ شده توسط آمریکا برای تولید نفت و کارشکنی و اعمال سیاست در اوپک سبب شده که قیمت نفت در حال حاضر حدود ۴٧ دلار است که با توجه به شرایط کنونی که کاهش تولید رخ داده می توان شاهد افزایش قیمت نفت بود.

حسن بهرام نیا معتقد است: پالایشگاه‌های آمریکا نه تنها به دلیل به راه افتادن سیل فلج شدند بلکه در برخی موارد کمبود نفت خام به دلیل مختل شدن واردات و تولید نفت، به فعالیت آنها لطمه زده است.

بر اساس این گزارش حدود ۲۵ درصد ظرفیت تولید نفت خلیج آمریکا به علت طوفان هاروی تعطیل شده است، با انتظار کاهش ذخایر نفت آمریکا و نیز وجود شواهدی مبنی بر اینکه روند افزایش تولید نفت شیل کندتر شده است، قیمت نفت در روزهای اخیر در بازارهای جهانی به بیشترین رقم 8 ماه گذشته نزدیک شد.

افزایش قیمت نفت با تمهیدات جدید باید اتفاق بیفتد
بر اساس این گزارش از سوی دیگر برخی دیگر از صاحبنظران معتقدند که افزایش قیمت نفت مستلزم پایبندی اعضای اوپک به تصمیم کاهش تولید نفت است.

با توجه به مذاکرات عربستان با ونزوئلا درباره تمدید طرح فریز نفتی و با توجه به اینکه حدود یک تا دو میلیون بشکه نسبت به تقاضا نفت اضافی در بازار وجود دارد، باید در بخش تولید و عرضه کاهش رخ دهد، تا قیمت نفت افزایش یافته یا حداقل در قیمت کنونی حفظ شود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه افزایش قیمت نفت مستلزم پایبندی اعضای اوپک به تصمیم کاهش تولید نفت است، می گوید: برخی اعضای اوپک به تعهدات خود پایبند نیستند که این از جدی ترین موضوعات در کاهش قیمت نفت است چراکه در حال حاضر یک تا دو میلیون بشکه نفت در بازار جهانی اضافه عرضه وجود دارد تقاضا به این میزان نیست، لذا این سبب افت  قیمت ها شده که باید کنترل شود.

علی بختیار معتقد است: نفت غیر متعارف تاثیر خود را در بازار جهانی نفت گذاشته است، نفت غیرمتعارف امروز به عنوان یکی از ذخایر نفتی مطرح است و آمریکا که وارد کننده نفت بود امروز به عنوان صادرکننده نفت قلمداد می شود.

به گفته این نماینده، طی ده سال آینده تغییراتی در روند عرضه و تقاضای نفت ایجاد می شود، باید مدل و دیدگاه نسبت به بازار جهانی نفت در چند سناریو و دیدگاه متفاوت و پیش بینی های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت مطرح شود، در غیر این صورت بازار نفت با چالش جدی مواجه می شود.

بر اساس این گزارش قیمت تمام شده برای تولید هر بشکه نفت غیرمتعارف حدود ۱۰۰ دلار بود که امروز با اقداماتی که در حوزه تکنولوژی صورت گرفته به حدود ۳۰ دلار رسیده و نفت شل صرفه اقتصادی پیدا کرده و حتما باید با توجه به منابع غیرمتعارف سناریوهای دیگری توسط اعضای اپک همانند تمدید فریز نفتی اتخاذ شود.


منبع : اکوتیتر 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار