تابناک: صرامی با بیان اینکه تعداد افراد قافله در سال‌های مختلف از یک هزار تا ۶۳۰۰ نفر هم در نقش های مختلف بوده است، ابراز داشت: به طور معمول حدود سه هزار نفر در این قافله که روز هشتم محرم مصادف با ورود امام حسین (ع) به کربلا در خیابان‌های خمینی شهر به راه می‌افتد، حضور دارند.
کد خبر: ۴۸۱۹۸۹
تاریخ انتشار: ۰۷ مهر ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۹ 29 September 2017
تابناک اصفهان: نوای عزاداری از گوشه گوشه خیابان‌های خمینی‌شهر به آسمان بلند شده است، تمام خیابان‌های شهر سیاه‌پوش شده است و از حسینیه‌ها و هیئت‌های قدیمی و جدید این شهرستان صدای عزاداران حسینی به گوش می‌رسد، با نزدیک شدن به سالروز ورود کاروان امام حسین(ع) به کربلا، خمینی شهر نیز آماده راه‌اندازی کاروان هشتم محرم به عنوان برزگ‌ترین کاروان آیینی مذهبی کشور می‌شود.

برپایی کاروان ورود به کربلا در روز هشتم محرم از سنت‌های قدیمی خمینی‌شهر در روز عاشورا است، این قافله به طول چندین کیلومتر شامل شترسوار و اسب‌سوارانی است در خیابان‌های خاصی از  شهر حرکت می‌کنند و به طور معمول مردم اصفهان از نقاط مختلف استان با حضور در این شهر برای مشاهده عبور این قافله و عزاداری صف می‌کشند.

این کاروان حدود ۳۰ سال است که توسط محمد مهدی پیمانی یکی از پیرغلامان حسینی راه‌اندازی شده است و این قافله الگویی برای دیگر کاروان‌های استان‌های مختلف کشور بوده است.

نکته مهم اینکه تمامی تجهیزات این قافله از لباس، کلاه‌خود، زین، لگام، پالان و تمامی تجهیزات لازم توسط این پیرمرد نورانی و خانواده‌اش تهیه می‌شود.

پایداری کاروان هشتم محرم در خمینی‌شهر به رغم تمامی کم توجهی‌های مسئولان به بنیان‌گذاران این قافله نشان از عشقی آسمانی به امام حسین (ع) دارد، خانه‌ این پیرغلام حسینی در تمام این سال‌ها مامن و مبدا راه‌اندازی این کاروان بزرگ بوده است، بزرگ‌مردی که تنها بی ریایی و خلوص از چهره و سخنان وی تراوش دارد.  

در کاروان هشتم محرم از مستندات مقاتل معتبر استفاده شده است 

محمد مهدی پیمانی، سرپرست و مسئول راه اندازی کاروان در نشستی صمیمی با خبرنگاران از این قافله می‌گوید و در پاسخ به پرسشی در ارتباط با تامین هزینه‌های این قافله عظیم می‌گوید: هیچ نوع هزینه دولتی و وقف برای این کاروان استفاده نشده است و تمام وسایل سوارکاران و شخصیت‌ها مانند لباس، کلاه‌خود، تامین اسب و شتر و وسایل مورد نیاز آنها مانند زین، لگام، پالان با شخصی بوده است.

وی با بیان اینکه در بخش های مختلف این کاروان از مستندات مقاتل معتبر استفاده شده است، افزود: در این میان هر گاه به اشکال در روایت یک موضوع برمی خوریم از کتابخانه آیت الله مرعشی نجفی و یا مشورت با روحانیون برای رفع این اشکالات استفاده می کنیم و هیچ‌گاه مطلبی غیر مستند و یا مطابق دیدگاه شخصی خود به روایت‌های کاروان وارد نکرده ایم.

بازیگران کاروان بدون گریم و کاملا طبیعی در نقش‌های خود حضور دارند

سرپرست و مسئول راه اندازی کاروان خمینی شهر با تصریح بر اینکه هیچ کدام از بازیگران این کاروان گریم نمی‌شوند و کاملا طبیعی در نقش‌های خود حضور دارند، ابراز داشت: دوخت لباس، طرح لباس و دستور نوع دوخت به دست خودم انجام می‌شود و خواهرم لباس‌های مختلف شخصیت‌های این کاروان از پیامبران و انبیای الهی تا سپاهیان امام حسین و عمر سعد را می دوزد.

وی اضافه کرد: برای انتخاب نقش‌ها گاه این قدر به  لباسهای مختلف را بر تن شخصت‌ها امتحان می‌کنیم تا نقش موردنظر به درستی از کاردربیاید.

پیمانی در ارتباط با مسیر حرکت این کاروان می‌گوید: حرکت کاروان از خیابان صفائیه تا میدان امام خمینی شهر است و افراد از ساعت  ۱۱و نیم ‌در منزل من لباس پوشیده و حاضر می شوند تا ساعت ۱۲ و نیم که قافله به راه می‌افتد.

خمینی شهر الگوی کشور در راه اندازی کاروان و بازسازی واقعه غدیر بوده است

وی با اشاره به اینکه خمینی شهر الگوی کشور در راه اندازی کاروان و بازسازی واقعه غدیر بوده است، گفت: این در حالی است که حتی فیلم‌های ما را در دیگر شهرها به نام خودشان نشان دادند، برخی از کاروان خمینی شهر الگوبرداری و حتی هزینه‌هایی دریافت کردند.

سرپرست و مسئول راه اندازی کاروان خمینی شهر در پاسخ به سوالی در ارتباط با پیشکسوتی خود در راه‌اندازی کاروان هشتم محرم تاکید کرد: البته عنوان پیشکسوتی را قبول ندارم چراکه این کار را کسوت نمی‌دانم بلکه تمام این فعالیت‌ها با عشق به اهل بیت است.

حاج عبدالرضا صرامی (نقش شمر کاروان) نیز در ارتباط با این قافله عزاداری می‌گوید: محمد مهدی پیمانی۳۰ از حدود سال است کاروان نمادین کربلا را در خمینی شهر معروف به حسینیه ایران برپا کرده است به نوعی که که از اقصی نقاط اصفهان و شهرهای مجاور به تماشای  این کاروان می آیند.

وی افزود: بدین ترتیب از سال ۱۳۶۹ نخستین کاروان نمادین ورودبه کربلا راه افتاد و۲۷ سال است که به شکل منظم برگزار می شود.

آمادگی داریم مقتل‌خوانی وقایع عاشورا را در تمام ایران راه اندازی کنیم

صرامی با بیان اینکه تعداد افراد قافله در سال‌های مختلف از یک هزار تا ۶۳۰۰ نفر هم در نقش های مختلف بوده است، ابراز داشت: به طور معمول حدود سه هزار نفر در این قافله که روز هشتم محرم مصادف با ورود امام حسین (ع) به کربلا در خیابان‌های خمینی شهر به راه می‌افتد، حضور دارند.

وی با اشاره به اینکه آمادگی داریم مقتل‌خوانی وقایع عاشورا را در تمام ایران راه اندازی کنیم، گفت: این مجموعه کارهای فرهنگی و مذهبی دیگری مانند تعزیه دارد که از ابتدا در سال ۸۲ به شکل مقتل خوانی آغاز شده است.

نقش شمر کاروان هشتم محرم با تاکید بر اینکه وقایع کربلا در این قافله کاملا مطابق مقتل پیش می رود، ابراز داشت: آمادگی داریم بار دیگر مقتل خوانی را در سرتاسر کشور رواج دهیم.

دیگر رسوم خمینی‌شهری‌ها در ماه محرم

خمینی شهر از قدیم الایام به حسینیه ایران معروف بوده است و دارای هیئت‌های قدیمی و مردم با خلوصی است که در ماه محرم با عشقی خالصانه به عزاداری برای امام حسین (ع) و یاران باوفای ایشان میپردازند.

عزاداری محل به محل یکی از سنت‌های عزاداری در این شهرستان است بدین ترتیب که هیئت‌های مختلف در یک شب پس از برگزاری عزاداری در یک مسجد، به تدریج و نوبت به نوبت به دیگر مساجد آن محله حرکت می‌کنند.

دسته سادات و روحانیون یکی از دسته ‌های عزاداری خمینی شهر هستند که با شال سبز در مراسم عزاداری این شهرستان حاضر می شوند.

حضور کودکان سبزپوش هیئت حضرت علی اصغر در محلات مختلف خمینی شهر

مطابق یکی از رسوم قدیمی این شهرستان، کودکان در روزهای عاشوراو تاسوعا لباس سبز پوشیده و در قالب هیئت حضرت علی اصغر در محلات مختلف حضور پیدا می کنند.

در روزهای هشتم محرم و تاسوعا و عاشورای حسینی صف‌های طولانی برای اهدای خون تشکیل می‌شود به نوعی که طی سه روز از دو هزار نفر در پایگاه‌های محلی و ستاد خون دریافت میشود و این در حالی است که جمعیت مشتاق اهدای خون به چندین هزار نفر می‌رسد.

آبگوشت، غذای نذری خمینی شهری ها در تاسوعا و عاشورا

حدود ۳۰۰ هیئت عزاداری در خمینی شهر وجود دارد. غذای نذری اصلی در خمینی‌شهر در ماه محرم بسته به محلات متفاوت است اما در روزهای تاسوعا و عاشورا برخلاف غذای معمول اصفهان (خورش قیمه) آبگوشت در میان مردم توزیع و آش نذری نیز در در نقاط مختلف شهر درمیان مردم پخش می‌شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار