»سی و پنجمین کنفرانس جهانی پارک‌های علم و فناوری و مناطق نوآوری به میزبانی شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان 11 تا 14 شهریور 97 مصادف با 2 تا 5 سپتامبر 2018 در مهمانسرای عباسی اصفهان برگزار خواهد شد.«
کد خبر: ۴۸۲۵۷۴
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۸ 17 October 2017

به گزارش تابناک : رئیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان که در سالن اجتماعات شیخ بهایی، در جمع خبرنگاران حاضر شده بود با بیان این مطلب گفت: سی و پنجمین کنفرانس جهانی پارک‌های علم و فناوری و مناطق نوآوری با همکاری انجمن جهانی علم و فناوری در سال آینده برگزار می‌شود که برپایی این رویداد جهانی بسیار مهم، نیازمند حمایت و همراهی همه نهادهاست و مطمئناً رهاوردهای بسیار مثبتی به ارمغان خواهد داشت.

مهدی کشمیری گفت: شرکت علمی و تحقیقاتی اصفهان با بیش از 20 سال سابقه فعالیت، بزرگ‌ترین پارک علم و فناوری و الگوی پارک‌ها در کشور بوده و دارای ده شرکت مرکز رشد در استان، دو پارک علم و فناوری و مرکز خلاقیت و شکوفایی در شهرستان‌های استان است.

وی از اجرای طرح جامع در مجموعه 520 هکتاری شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان خبر داد و گفت: در این مجموعه پنج تا ده شرکت و دو پارک شیخ بهایی که بیش از 70 درصد اراضی واگذار شده و ابوریحان که فضای اولیه آن مهیاست و تا سه ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسد، فعالیت دارند.

رئیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان گفت: در این شهرک سه گروه فناوری شامل مراکز رشد، رشد مقدماتی و پارک‌ها فعالیت دارد و نظام مرکز رشد کاملاً حمایتی است.

کشمیری افزود: دوره رشد مقدماتی شش ماه و به صورت رایگان بوده که در صورت موفقیت به مرکز رشد راه یافته و شرکت‌ها در فضای اجاره‌ای یا زمین‌هایی که دارند استقرار می‌یابند. البته در این راستا اگر شرکت‌های ما به مرز تولید برسند و بتوانند خود واحد صنعتی راه‌اندازی کنند به شهرک‌های صنعتی هدایت شده و به فعالیت استمرار می‌بخشند.

وی گفت: امروز 490 شرکت در شهرک مستقر هستند که از این میزان 110 شرکت در رشد مقدماتی، 190 مرکز رشد و 190 شرکت نیز در پارک علم و فناوری شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان مستقر هستند که مجموعه این شرکت‌ها در حوزه‌های تکنولوژی فعال بوده و در چند سال اخیر هم در بخش‌های سلامت پزشکی، هنر و صنایع، خالق فعالیت‌هایی به صورت مستقل بوده‌اند.

رئیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان اظهار داشت: هم اکنون 490 شرکت با شش هزار و 500 شاغل که 85 درصد این شاغلین دارای مدارک کارشناسی ارشد و بالاتر هستند و دو سوم آنها به صورت تمام وقت و یک سوم به صورت پاره وقت، در این مجموعه‌ها فعالیت می‌کنند که در سال گذشته فروش آنها 500 میلیارد تومان بوده و ده میلیون دلار نیز صادرات داشتند. این در حالی است که 70 درصد پذیرفته‌شدگان، به کسب و کار پایدار رسیده و فعالیت کرده و می‌کنند که گردش مالی این شرکت‌ها هزار و 400 میلیارد تومان و حجم قراردادهای تحقیق و توسعه نیز بیش از 180 میلیارد تومان است.

کشمیری ادامه داد: شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان تاکنون، 300 قرارداد تحقیقاتی و پژوهشی داشته، که نزدیک به 900 فناوری، تجاری و به عرصه محصول در بازار مبدل شده و یا تکنولوژی برای بهره‌برداری در صنعت و یا مجموعه تولیدی انجامیده است.

وی با بیان اینکه در صورت مساعد بودن شرایط، شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان در پنج سال آینده در زمره هفت قطب اقتصادی استان اصفهان خواهد بود، گفت: مرکز رشد نانو شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان، چندین سال است که به عنوان مرکز رشد نانو فناوری شناخته شده و برترین در کشور به شمار می‌رود.

رئیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان تصریح کرد: تحویل زمین به شرکت‌های دانش بنیان به صورت بلندمدت نشان از کسب و کار و توسعه در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان دارد و تاکنون از 160 پلاک در پارک شیخ بهایی، 98 پلاک واگذار شده که 66 پلاک به بهره‌برداری رسیده که میزان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی هم 350 میلیارد تومان بوده است و جالب اینکه در دوران رکود ساخت و ساز، نرخ واگذاری در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان در سه سال گذشته، افزایش یافته و به ارزش زمین‌ها نیز افزوده شده است. البته یک سوم ساخت و ساز متعلق به شهرک علمی و تحقیقاتی و بقیه متعلق به بخش خصوصی است و رعایت معماری ویژه در شهرک، از اصول عمرانی ما به شمار می‌رود.

کشمیری گفت: فعال بودن در اکوسیستم کارآفرینی و نوآوری منطقه از دیگر مسئولیت‌های ماست که پارک کودکان با رویکرد استفاده دانش‌آموزان در این راستا راه‌اندازی شده و تاکنون بیش از 150 هزار دانش‌آموز از آن بازدید کردند.

وی از برگزاری ایده شو به صورت ماهیانه در مجامع علمی، فرهنگی و اقتصاد شهری خبر داد و گفت: تاکنون 31 ایده شو را در سطح استان اصفهان برگزار کردیم که این رویداد مهم، ابتکار استان اصفهان بوده است.

رئیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان با اشاره به نقش و جایگاه ملی و استانی شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان گفت: به اعتبار اینکه شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان، کارآمدترین در حوزه فناوری است ما به بسیاری از مجامع ملی و استانی و حوزه‌های علمی و فناوری دعوت شده و دستاوردها را بیان می‌کنیم و حتی در دو سال گذشته، دو سوم افرادی که دور میز هیئت دولت می‌نشینند از این شهرک در اصفهان بازدید کردند که این افتخاری بزرگ برای ما به حساب می‌آید.

وی سپس جایگاه بین‌المللی شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان را تشریح کرد و افزود: همواره تلاش کرده‌ایم تا با ارتباط و تعامل با مجموعه‌های بین‌المللی، شهرک را بیش از پیش در زمینه‌های مختلف، بشناسانیم و نقطه تکامل در این راستا، زمانی است که مجموعه‌های بین‌المللی در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان استقرار یابند و حضور و بازدید مدیر کل یونسکو، نمود بارز فعالیت‌های اثربخش شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان است.

***

قائم مقام رئیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان در امور روابط عمومی و بین‌الملل هم به برگزاری سی و پنجمین کنفرانس جهانی پارک‌های علم و فناوری و مناطق نوآوری در سال 97 اشاره کرد و گفت: یکی از مؤلفه‌های مؤثر دانش بنیان بودن در اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، توجه به درونزایی و برون‌گرایی است.

حسن خاکباز افزود: برای اولین بار در جمهوری اسلامی ایران، شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان با همت و پشتیبانی نهادهای مختلف، توانست میزبانی سی و پنجمین کنفرانس جهانی پارک‌های علم و فناوری و مناطق نوآوری را با کسب حداکثر آراء اعضا، به دست آورد.

وی با بیان اینکه انجمن بین‌المللی پارک‌های علم و فناوری دارای 400 عضو از 70 کشور جهان است، افزود: این کنفرانس جهانی، مهمترین و بزرگ‌ترین رویداد به شمار می‌رود که در آن آخرین دستاوردها ارائه و متخصصان تبادل اطلاعات کرده و با پارک‌های علم و فناوری جهان ارتباط برقرار می‌شود.

خاکباز خاطرنشان کرد: ما در سال 2016 میلادی در مسکو، خواستار میزبانی این کنفرانس در ایران و اصفهان شده‌ایم و در این راستا 60 مذاکره مستقیم با رؤسای پارک‌های فناوری جهان داشته‌ایم تا به آنها اثبات کنیم ما پیشرو و شایسته برگزاری این کنفرانس در اصفهان هستیم که در نهایت در جلسه مجمع و پس از رأی‌گیری، از 85 عضو، 73 عضو رأی به برگزاری این کنفرانس جهانی در سال 2018 در اصفهان دادند و این اتفاق بسیار خوبی بود تا شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان بیش از پیش شناخته شود. این در حالی است که از 40 پارک علم و فناوری در کشور، 30 پارک عضو انجمن جهانی علم و فناوری هستند.

وی با اشاره به زمان برگزاری این کنفرانس جهانی گفت: فراخوان مقالات در چهار محور اصلی و هفت محور فنی است. مهلت ارائه خلاصه مقالات هم سوم آبان ماه 96 می‌باشد و قرار است در کنفرانس 45 مقاله به صورت شفاهی ارائه شود و در کنار آن نمایشگاه و... خواهیم داشت.

قائم مقام رئیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان در امور روابط عمومی و بین‌الملل اظهار داشت: در سی و پنجمین کنفرانس، جمعی از رؤسا، مدیران و کارشناسان پارک‌های علم و فناوری جهان از 70 کشور به اصفهان می‌آیند و در زمره مخاطبان ما هستند.

وی از متقاضیان خواست تا برای اطلاعات بیشتر در این خصوص به سایت www.iasp2018isfahan.com مراجعه کنند.


منبع : روزنامه نصف جهان 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار