سوژه روز:
تابناک اصفهان: در روزهایی که مرنجاب میان سایر سوژه های خبری در حال خاک خوردن است، صحبت های معاون میراث فرهنگی استان اصفهان پیرامون آن، بار دیگر کویر مرنجاب را به صدر سوژه های خبری باز گرداند!
کد خبر: ۴۸۳۳۴۳
تاریخ انتشار: ۱۷ آبان ۱۳۹۶ - ۰۴:۰۵ 08 November 2017
تابناک اصفهان: کویر مرنجاب را یکی از سه کویر زیبای ایران برای گردشگری کویری یا به اصطلاح بیابانی معرفی کرده و آسمان آن را یکی از زیباترین فضاهای نجومی توصیف می کنند؛ در سال های گذشته با رونق گرفتن شیوه های جدید گردشگری و روی آوردن بسیاری به "کویرگردی" این بیابان کویری مورد توجه بسیاری قرار گرفت و از آن به عنوان یکی از فضاهای قابل توجه در این عرصه نام بردند.

در این شرایط بسیاری از محلیان این منطقه با گسترش حضور تورها و گروه های مختلف گردشگری نسبت به وضعیت رفتار و رعایت شئونات مختلف اسلامی، فرهنگی و محلی در این منطقه شروع به اعتراض کردند تا جایی که نماینده مردم کاشان در مجلس شورای اسلامی در بهمن ماه 1394 نسبت  به حضور گروه های گردشگری در این منطقه اعتراض کرد.

منصوری در گفت و گو با یکی از رسانه ها (خبرگزاری ملت) با بیان اینکه حواشی پیش آمده در منطقه مرنجاب بسیار معدود بوده است، تاکید کرد: مادامی که گروه‌های مختلط گردشگری در چارچوب هنجارها رفتار کنند، مانعی برای حضور آن‌ها در کویر مرنجاب ایجاد نخواهد شد.

با وجود این صحبت ها و پس از اعتراضات محلیان حجم حضور گردشگران در کویر مرنجاب با کاهش قابل توجهی رو به رو شد و بسیاری سایر مناطق کویری را برای تفریحات خود برگزیدند! در این شرایط مسئولان محلی که همواره زیر تیع انتقادات مختلف از جمله عدم درآمد زایی مناسب و عدم تعاملات مختلف با بخش خصوصی بودند، شروع به اقداماتی از جمله کمک به تکمیل زیرساخت های کاروانسرای مرنجاب و افزایش برخی امکانات اولیه کردند تا با جذب گردشگر فشار انتقادات را کاهش دهند ولی این کار نیز باعث رونق گردشگری در این منطقه نشد!

پس از گذشت مدت بسیاری از این ماجرا و خاک خوردن مرنجاب میان سایر سوژه ها و پرونده های خبری، روز گذشته معاون اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان در گفت و گویی با خبرگزاری ایسنا پیرامون آخرین وضعیت کویر مرنجاب به کلی گویی درباره این کمپ گردشگری بسنده کرد و همه چیز درباره مرنجاب را به همدلی میان سمن ها و بخش خصوصی با مسئولان محلی این منطقه گره زد! چیزی که در سال های گذشته خیلی امکان پذیر جلوه نکرده و همواره دارای حواشی مختلفی بوده است.

به هر حال با وجود این مسائل آنچه در میانه این بازی متحمل ضربه می شود، ظرفیت قابل توجه منطقه مرنجاب برای جذب گردشگر داخلی و خارجی است؛ ظرفیتی که این روزها همانند یخ در برابر آفتاب "بی توجهی مسئولان"، " عدم جذب و ورود سرمایه گذار و  بخش خصوصی" و ... در حال ذوب شدن است و سبب به حاشیه رفتن پتانسیل مناسب " مرنجاب " برای گردشگران می شود!

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار