رئیس سازمان هواشناسی کشور خبر داد
آمارها نشان می دهد از ابتدای مهر تا هفتم آذر سال جاری 17 استان کشور بیشتر از 40 درصد کمبود بارش دارند که در این میان وضعیت بارشی در پنج استان یزد، مرکزی، اصفهان، خراسان جنوبی و قم از بقیه استان ها شرایط دشوارتری را داشته اند.
کد خبر: ۴۸۴۲۷۵
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۰ 03 December 2017
به گزارش تابناک اصفهان، رئیس سازمان هواشناسی کشور با بیان مطلب فوق گفت: از ابتدای مهر ماه تا هفتم آذرماه سال جاری مجموع بارش های کشور 21.6 میلیمتر بوده که این مقدار در مقایسه با سال گذشته (6/17 میلیمتر) حدود 30 درصد افزایش، اما در مقایسه با میانگین بلند مدت بارش ها در این بازه زمانی ( 3/32 میلیمتر) حدود 33 درصد کاهش نشان می دهد.

 داود پرهیزکار افزود: آمارها نشان می دهد که در این مدت 17 استان کشور بیشتر از 40 درصد کمبود بارش دارند که در این میان وضعیت بارشی در 5 استان یزد (با 87 درصد کمبود) ، مرکزی (با 90 درصد کمبود)، اصفهان (با 91 درصد کمبود)، خراسان جنوبی (با 92 درصد کمبود) و قم (با 99 درصد کمبود) از بقیه استان ها شرایط دشوارتری را داشته اند.

به گفته وی، هنه بندی خشکسالی بلند مدت در کل کشور حاکی از درگیر شدن خشکسالی است و تمامی استان ها دست کم با یکی از درجات خشکسالی بلند مدت (خفیف یا متوسط یا شدید یا بسیار شدید) رو به رو هستند.

وی با بیان این که بررسی خشکسالی بلند مدت 84 ماه کشور تا پایان آبان ماه 1396 بر مبنای شاخص SPEI بیانگر افزایش شدت و وسعت پهنه های درگیر با خشکسالی در بسیاری از مناطق کشور است، گفت: در مقایسه با خشکسالی های کوتاه مدت، بر تعداد و همچنین وسعت مناطق درگیر با این پدیده افزوده شده است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار