در مناطق حفاظت شده کاشان
یک قلاده گربه وحشی (زیرگونه آسیایی) در منطقه حفاظت شده قمصر و برزک از توابع شهرستان کاشان خبرساز شد.
کد خبر: ۴۸۴۳۱۹
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۶ - ۱۹:۰۰ 04 December 2017
به گزارش تابناک اصفهان، رئیس اداره حفاظت محیط زیست کاشان از مشاهده و ثبت حضور یک قلاده گربه وحشی (زیرگونه آسیایی) در منطقه حفاظت شده قمصر و برزک از توابع این شهرستان خبر داد.

محمود قهرمانی' گفت: میرشکار یگان حفاظت منطقه قمصر و برزک هنگام گشت زنی یک قلاده گربه وحشی را پس از شکار خرگوش مشاهده کرده که بیشترین شباهت را با زیرگونه آسیایی داشته و بررسی ها در این زمینه ادامه دارد.

وی افزود: گربه وحشی شباهت زیادی به گربه اهلی دارد و بر اساس گزارش ها این گونه از نظر ریخت شناسی تنوع بالایی داشته و در زیستگاه های مختلف ایران مشاهده شده که از جمله می توان به نمونه های مستند از زیر گونه اروپایی، آفریقایی و آسیایی (استپی) اشاره کرد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست کاشان بیان کرد: گربه وحشی از پستانداران و پرندگان کوچک تغذیه می‌کند و در محیط‌های مختلفی از جمله مرتع های بی‌درخت تا جنگل‌های انبوه می تواند زندگی کند که جهت تشخیص دقیق تر زیرگونه های موجود، انجام مطالعات ریخت شناسی و آزمایش ژنتیک ضروری به نظر می رسد.

نزدیک به 20 گونه پستاندار، 15 گونه خزنده، 50 گونه پرنده و یک گونه دوزیست در این منطقه گزارش شده که از گونه های شاخص می توان به گربه پالاس، قوچ و میش، کل و بز، گراز، پایکا و مار شاخدار اشاره کرد.

قمصر و برزک منطقه کوهستانی با اقلیم سرد و پوشش گیاهی آن از نوع ایرانی و تورانی کوهستانی (گونه هایی مانند درمنه،انواع گون، چوبک، کلاه میرحسن) است.

منطقه قمصر و برزک از توابع شهرستان کاشان با وسعت 60 هزار هکتار سال 1386 جزو مناطق شکار ممنوع و از سال 1389 نیز فهرست مناطق حفاظت شده کشور قرار دارد.

شهرستان کاشان با برخورداری از یک منطقه حفاظت شده در فاصله 200 کیلومتری شمال استان اصفهان واقع است.

مناطق تحت مدیریت حفاظت محیط زیست استان اصفهان شامل مناطق چهارگانه و شکار ممنوع با وسعت افزون بر 2 میلیون هکتار نزدیک به 20 درصد از مساحت استان را دربر می گیرد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار