میانگین بارندگی در کاشان یک ششم میانگین جهانی است
میانگین بلند مدت بارش ها در ایران بسیار کمتر از میانگین های جهانی است و در این میان شرایط منطقه ای کویری مانند کاشان بر اساس آخرین آمارها نزدیک به یک ششم میانگین جهانی است.
کد خبر: ۴۸۵۴۷۷
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۹:۰۰ 10 January 2018
به گزارش تابناک اصفهان، میانگین بلند مدت بارش ها در ایران بسیار کمتر از میانگین های جهانی است و در این میان شرایط منطقه ای کویری مانند کاشان بر اساس آخرین آمارها بغرنج تر از سایر نقاط کشور (نزدیک به یک ششم میانگین جهانی) است.

میانگین بارش ها در جهان 750 میلی متر گزارش شده در حالی که این میزان در ایران نزدیک به یک سوم کمتر است و با مقایسه این آمار می توان به شرایط بحرانی کشور در این زمینه پی برد. 

منطقه ای مانند کاشان نیز (شهرستان های کاشان و آران و بیدگل) از خشکسالی های پیاپی در امان نمانده و بارش های سال آبی 1395-96 در شرایطی به شدت کاهش یافته که میانگین بارندگی سالانه در دشت کاشان پیش تر نزدیک به 123 میلی متر (50 درصد کمتر از میانگین کشور) ثبت شده بود که در سال زراعی جاری شاهد افت همین میزان ناچیز بودیم. 

این شرایط محدود به شهرستان کاشان نیست و سایر شهرستان های منطقه شمال استان، پائیزی بی باران سپری کردند؛ از جمله به گفته رئیس اداره هواشناسی شهرستان نطنز، میانگین بارش ها طی سال زراعی جاری در این شهرستان نزدیک به صفر بود که در 53 سال گذشته بی‌سابقه است. 

رئیس اداره هواشناسی شهرستان اردستان هم پیش تر از کاهش 90 درصدی میزان بارندگی ها در این شهرستان از ابتدای سال جاری تا کنون خبر داده بود. 

کیفیت آب لوله کشی منطقه در چنین شرایطی رضایت بخش نیست، از سویی افزایش جمعیت موجب افزایش بهره برداری از منابع آب زیرزمینی شده و از سوی دیگر به دلیل کمبود بارش ها راه گریزی برای کاهش بهره برداری از این منابع نیست؛ چنین شرایطی موجب شده تا در نهایت 60 درصد از دشت های استان اصفهان در وضعیت ممنوعه یا ممنوعه بحرانی قرار بگیرد. 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار