عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ضمن تائید این موضوع که در حوزه واردات خودرو، دولت شفافیت ندارد، گفت: متاسفانه انحصار واردات یکی از مشکلاتی است که در حوزه واردات خوردو وجود دارد.
کد خبر: ۴۸۶۵۳۳
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۸ 13 February 2018
به گزارش تابناک : سعید باستانی نماینده مجلس ضمن تائید این موضوع که در حوزه واردات خودرو، دولت شفافیت ندارد، گفت: متاسفانه انحصار واردات یکی از مشکلاتی است که در حوزه واردات خوردو وجود دارد و در طول مدتی که به عنوان خودروساز فعالیت می کنیم، تولید کننده خودرو نبوده ایم و تنها یک مونتاژ کار غیر حرفه ای بوده ایم که با استفاده از ضوابط و شرایط کشور کار کرده ایم.

وی تاکید کرد: در حوزه خودرو نباید شرایطی را فراهم کنیم که انحصار برای خودروسازها ایجاد شود. در عین حال که معتقدیم باید از تولید داخل حمایت شود، اما حقیقت این است که داریم حمایت های غیر اصولی و بیش از حد از خودروسازهای داخلی انجام می دهیم و ضربه این حمایت های غیر اصولی به طور مستقیم به مردم وارد می شود.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷ مجلس با تصریح بر اینکه سیاست گذاری های دولت ها در حوزه خودروسازی واقعا غلط است، اظهار کرد: در این وضعیت امکان ادامه دادن این سیاست ها وجود ندارد و باید در حوزه تعرفه واردات خودرو و خودروسازی، سیاست ها را تغییر دهیم. اگر کاهش میزان مصرف بنزین بر اثر استفاده از یک خودروی خوب را در کشور حساب کنید، از قبل آن می توانید به تمام کسانی که در این حوزه کار می کنند، مادام العمر حقوق دهید.

وی مسیر طی شده در حوزه خودروسازی را قابل نقد دانست و عنوان کرد: تعرفه های خوردوهای هیبریدی متاسفانه افزایش پیدا کرده است و این نقض بزرگی در سیاست های کلان کشور در حوزه خودرو است. تعرفه خودروهای برقی را پنج درصد کردیم اما تعرفه خودروهای هیبریدی را بسیار زیاد افزایش دادیم؛ این اقدامات یعنی داریم به جامعه القاء می کنیم نمی خواهیم هیچ وقت به سمت خودروهای برقی برویم و سرمایه گذاران بخش خصوصی نیز نباید به بخش زیرساخت ورود کنند. این اقدامات پالس بسیار منفی است که نشان می دهد هدف ما در آینده خودروهای برقی نخواهد بود.

باستانی بیان کرد: خودروهای هیبریدی چند مدل هستند که بعضی از آنها نزدیک به خودروهای دیزلی و بعضی دیگر نزدیک به خودروهای کاملا برقی است. متاسفانه به رئیس جمهور فقط درباره خودروهای هیبریدی دسته اول اطلاعات داده اند و اگر مسیر ورود خودروهای هیبریدی به خصوص مدل های دیگر که نزدیک به خودروهای کاملا برقی هستند را باز نکنیم، هیچ وقت به خودروهای برقی نمی رسیم. برای رسیدن به این هدف باید سیستم های پلاگین را تسهیل کنیم در حالی که در شهرها چنین سیستمی نداریم یعنی جایی وجود ندارد که خودرو را پارک کنیم و به شارژ بزنیم.
منبع : رادیو گفت و گو 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار