کاهش ۲۱ درصدی نرخ ازدواج در شهرضا
نرخ ازدواج در شهرستان شهرضا در ۱۱ ماه سال ۹۶ نسبت به مدت مشابه در سال قبل ۲۱.۷۴ درصد کاهش داشته است.
کد خبر: ۴۸۷۱۱۴
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۰ 12 March 2018
به گزارش تابناک اصفهان به گفته رییس اداره ثبت احوال شهرستان شهرضا،در 11 ماه نخست امسال دو هزار و 215 مورد تولد در شهرستان به ثبت رسیده است، این در حالی است که این تعداد در مدت مشابه در سال گذشته دو هزار و 346 مورد بوده که 5.58 درصد کاهش داشته است.

علیرضا صدری می گوید: در 11 ماه نخست امسال 821 مورد وفات در شهرستان به ثبت رسیده است، این در حالی است که این تعداد در مدت مشابه در سال گذشته 733 مورد بوده که 12.1 درصد افزایش داشته است.

همچنین در همین مدت یک هزار و 195 مورد ازدواج در شهرستان به ثبت رسیده است، این در حالی است که این تعداد در مدت مشابه در سال گذشته یکهزار و 481 مورد بوده که 21.74 درصد کاهش داشته است.

گفتنی است در کل استان اصفهان میزان ولادت 3.40 درصد کاهش و میزان وفات 1.29 درصد افزایش داشته است، ین در حالی است که در استان اصفهان نرخ ازدواج نیز 16.25 درصد کاهش داشته است.

این در حالی است که  آمار ولادت در کشور همیشه متغیر بوده است چنانچه از سال 68 تا 88 نرخ صعودی و از آن زمان تاکنون نرخ نزولی داشته است.

به گفته رییس اداره ثبت احوال شهرستان شهرضا، از عواقب کاهش نرخ ولادت در هر کشوری افزایش آمار فوت و کاهش آمار ازدواج است.

صدری، تأکید کرد: در شش ماه دوم امسال کاهش نرخ ازدواج شتاب بیشتری داشته است البته وجود ماه های محرم و صفر و اعتقادات مذهبی مردم در این زمینه مؤثر بوده است.

وی، در ادامه این مطلب افزود: در مهرماه گذشته 10 فقره ازدواج در شهرستان به ثبت رسیده است و در مدت مشابه در سال 96 به 24 فقره کاهش یافته است.

رییس اداره ثبت احوال شهرستان شهرضا، ادامه داد: در آبان و آذر سال گذشته به ترتیب 47 و 97 فقره ازدواج به ثبت رسیده است و در مدت مشابه در سال جاری به ترتیب 24 و 131 فقره ازدواج ثبت شده است.

صدری، اضافه کرد: در دیماه و بهمن ماه سال گذشته به ترتیب 141 و 127 فقره ازدواج و در مدت شابه در سال 96 به ترتیب 104 و 108 فقره ازدواج به ثبت رسیده است.

وی، تصریح کرد: در مجموع در پنج ماه منتهی به اسفندماه سال 95 تعداد 519 فقره ازدواج به ثبت رسیده و در مدت مشابه در سال جاری 391 فقره که 24.66 درصد کاهش داشته است.

بر اساس این گزارش بررسی های کارشناسی نشان می دهد در سالیان گذشته معضلات اقتصادی مهم ترین دلیل کاهش امار ازدواج بوده است اما در حال حاضر باوجود معضلات اقتصادی، بی رغبتی و عدم انگیزه زوجهای جوان به ازدواج مهمترین دلیل کاهش امار ازدواج بوده است.

 ترس از طلاق باعث شده تا جوانان تمایلی به ازدواج نداشته باشند این در حالی است که برهم خوردن تنسب بین دختران و پسران از پیامدهای ناگوار جمعیتی این وضعیت است.

 مسئله ترس از ازدواج از سال 91 مطرح و در سال 95 به اوج خود رسیده است، به همین سیر نزولی آمار ازدواج نیز از سال 95 با یک درصد کاهش آغاز و به منفی 20 درصد در حال حاضر رسیده است.

 در سالیان گذشته بیشتر طلاق ها در دوران عقد بوده است اما اکنون شمار ازدواجهایی که در آن زوجهایی با بیش از 15 سال سابقه ازدواج اقدام به متارکه می کنند، افزایش یافته است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار