حذف کنکور در هنرستان‌ها از سال آینده اجرایی می شود
نماینده خمینی شهر با حمایت از طرح حذف کنکور در هنرستانها گفت: به دلیل کمبود تکنسین در کشور اجرای این طرح ضرروی است.
کد خبر: ۴۸۷۱۳۱
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۶ 12 March 2018
به گزارش تابناک اصفهان سیدمحمدجواد ابطحی  با اشاره به دستورالعمل حذف کنکور در هنرستان‌ها و امکان ورود آن‌ها به دوره کاردانی پیوسته 5 ساله از سال آینده، گفت: از آنجا که امروز کشور با کمبود تکنسین مهارتی روبرو است و بسیاری از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی به دلیل گذراندن درس‌های صرفا تئوری توانمندی‌های لازم را ندارند، اجرای هرچه سریع‌تر این قانون ضرورت دارد.

عضو کمیسیون آموزش مجلس با استقبال از حذف کنکور در هنرستان‌ها و امکان ورود آن‌ها به دوره کاردانی پیوسته از سال آینده، گفت: کمبود امکانات در هنرستان‌ها اصلی‌ترین مانع بر سر اجرای کیفی این طرح است که باید برای آن فکری کرد.

بر اساس این گزارش معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش به تازگی با بیان اینکه در سال تحصیلی ۹۹-۹۸ اولین دوره فارغ‌التحصیلان را در ساختار ۱۲ ساله خواهیم داشت، گفته است که بر اساس قانون برنامه پنجم و ششم توسعه آموزش عالی موظف به اجرای دوره کاردانی پیوسته است. 

بر این اساس از سال ۹۸ دانش‌آموزان وارد دوره کاردانی پیوسته می‌شوند و دیگر کنکور نخواهند داشت و یک دوره آموزشی پنج ساله را به صورت پیوسته طی خواهند کرد.

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس ادامه داد: مسئله اصلی درخصوص این تصمیم کمبود امکانات در هنرستان‌ها است؛ به‌عنوان مثال در خمینی‌شهر واحدهای آموزشی از میزان دانش‌آموزان متقاضی کمتر است تا جایی که باید هنرستان‌ها را دو شیفته کرد که این کار از کیفیت آموزشی می‌کاهد.

وی با بیان اینکه بسیاری از تکنسین‌ها با داشتن مدرک فوق دیپلم علاوه بازار کار درآمد مناسبی نیز دارند، افزود: اگر کاردانی پیوسته در هنرستان‌ها با شرایط موجود اجرایی شود همان خواهد شد که درخصوص رشته‌های مختلف دانشگاهی پس از چند سال رخ داد، درواقع یک سری افراد که توانمندی و تخصص لازم را ندارند با مدرک فوق دیپلم رشته‌های مهارتی اما بدون مهارت فارغ‌التحصیل می‌شوند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هنرستان‌ها موظف به ارائه ابزار و وسایل لازم در اختیار دانش‌آموزان مربوطه هستند، اظهارکرد: دوره متوسطه 5 ساله باعث می‌شود دانش‌آموزان آموزش کاملی را طی کرده و پسران با رفتن به سربازی پس از پایان دبیرستان از درس و آموزش فاصله نمی‌گیرند و این پیوستگی در جوانان برای رفتن به سمت رشته‌های فنی انگیزه ایجاد می‌کند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار