معاون فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی با بیان اینکه در سال ۹۷ بیش از ۶ هزار مسجد پذیرای معتکفین می‌شوند، که دانشجویان و طلاب بیشترین متقاضی این مراسم هستند، از مهمترین برنامه‌های این ایام سخن گفت.
کد خبر: ۴۸۷۱۳۳
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۶ 12 March 2018
به گزارش تابناک : حجت‌الاسلام والمسلمین حسین روحانی‌نژاد، معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان تبلیغات اسلامی امروز ۲۱ اسفند‌ماه در نشست خبری مراسم اعتکاف سال ۹۷ با بیان اینکه اعتکاف یکی از سنت‌های حسنه اسلام است که پیامبران و معصومین(ع)، به آن تاکید ویژه‌ای داشته‌اند، اظهار کرد: این مسئله خاص اسلام نبوده و قبل از اسلام هم مطرح بوده است؛ در طول تاریخ اسلام هم به این مسئله توجه‌ ویژه‌ای شده است.

وی افزود: با توجه به اهمیت حکومت اسلامی و انقلاب اسلامی ایران و برکت آن به اعتکاف توجه ویژه‌ای در ده‌های اخیر شد و امروز به‌عنوان یکی از ریشه‌های انقلاب اسلامی به حساب می‌آید. برهمین اساس سازمان تبلیغات جهت احیای این سنت حسنه در ۲ دهه قبل مسئله اعتکاف را در جامعه مطرح کرد که در آغازین روز‌های این مسئله ده‌ها هزار نفر حضور داشتند و امروز در سال ۹۶ به ۷۷۰ هزار و ۹۱۷ نفر معتکف رسید.

افزایش ۲۱ هزار نفری معتکفین در سال ۹۶

حجت الاسلام والمسلمین روحانی‌نژاد با بیان اینکه حضور معتکفین در سال ۹۶ نسبت به سال گذشته افزایش ۲۱ هزار نفری داشته است، ادامه داد: برگزاری مراسم اعتکاف تنها در مسجد جایز است و سایر مکان‌های مذهبی از جمله امام‌زاده‌ها و یا حسینیه‌ها جایز نیست. البته در همه مساجد هم امکان برگزار مساجد وجود ندارد و مسجد باید جامع بوده و همه مردم به آن دسترسی داشته باشند.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان تبلیغات اسلامی با بیان اینکه به دستور مراجع تقلید برگزاری مراسم اعتکاف در مساجدی که همه اقشار به آنها دسترسی دارند ممکن شد، گفت: ما در سال ۹۶ در‌ ۶ هزار و ۱۳۳ مسجد مراسم معنوی اعتکاف را برگزار کردیم. در این تعداد مساجد ۷۷۰ هزار و ۹۱۷ نفر معتکف شدند که تعداد درخواست‌ها برای این مراسم خیلی بیش از این مراسم بود اما به دلیل اینکه مساجد ما امکانات و ظریفت محدودی دارند نتوانستیم این تعداد میلیونی را پذیریش کنیم.

وی با بیان اینکه مساجد باید از حیث امنیت، بهداشت، وسایل و امکانات پخت و پز و امثال آن کامل باشند تا بتوان پذیرای بیشتری از معتکفین باشیم گفت: ضرورت دارد برای پذیرش بیشتر این مسائل در مساجد توسعه پیدا کنند. خوشبختانه در سال گذشته حدود ۷۰ درصد از معتکفین را جوانان تشکیل دادند و این برکت بزرگی برای این مراسم است. این مسئله نشان می‌دهد رویکرد معنوی جامعه جوان ما به مسائل اسلامی و معنوی بیش از گذشته است.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی‌نژاد ادامه داد: از تعداد معتکفین ۶۰ درصد خانم‌ها و ۴۰ درصد آقایان در سال ۹۵ بودند و در سال ۹۶، ۸ درصد کاهش حضور خانم‌ها و ۲۶ درصد افزایش حضور آقایان را شاهد بودیم. شرکت‌‌کنندگان این مراسم نوعا تحصیل‌کرده و حوزوی بودند. البته از این تعداد حدود ۱۵ هزار نفر بی‌سواد بودند. از این تعداد هم ۵۵۷ هزار و ۴۲۹ نفر در شهرها و ۲۱۳ هزار و ۴۳۸ نفر در روستا‌ها حضور داشتند.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان تبلیغات اسلامی در ادامه با بیان اینکه دانشجویان و طلبه‌های حوزه بیشترین شرکت‌کنندگان در مراسم اعتکاف سال گذشته بودند، ادامه داد: وضعیت مجرد و متاهل بودن معتکفین به صورت مساوی بود. همچنین ۱۹۳ هزار و ۳۲۸ نفر سال اولی، ۱۹۲ هزار و‌۱۹۲ نفر سال دومی و ۲۳۲ هزار و ۶۴۲ نفر بیشتر از بار سوم در مراسم اعتکاف شرکت کردند .

وی در ادامه با بیان اینکه هزینه‌های اعتکاف از سوی مردم و معتکفین تامین می‌شود و هیچ‌گونه کمک دولتی به این مراسم نشده و نمی‌شود، گفت: از خیران ‌درخواست داریم از طریق نذورات و وقف و اطعام بخشی هزینه‌های معتکفین را کاهش بدهند. همچنین سازمان تبلیغات از حیث‌های امنیتی، اورژانس، بهداشتی و فرهنگی اقدامات لازم را برای برگزاری هرچه باشکوه‌تر این مراسم انجام داده است.

نحوه ثبت نام معتکفین

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان تبلیغات اسلامی با اشاره به نحوه ثبت نام معتکفین هم گفت: ثبت نام به ۲ شکل اینترنتی و حضوری انجام می‌شود. زمان ثبت‌نام هم از امروز آغاز شده و سیکل آن از سال آینده آغاز خواهد شد. تاکید ما این است که هیچ بخشی هم بدون هماهنگی سازمان تبلیغات به این مراسم ورود نکند و همه اقدامت باید با هماهنگی سازمان تبلیغات انجام شود.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی‌نژاد با بیان اینکه زمان اعتکاف سال ۹۷ با ایام تعطیلات همراه شده است، گفت: برخی افراد احتمال کاهش حضور معتکفین به دلیل تعطیلات را داده‌اند اما ما انتظار داریم با توجه به فرصت خوب تعطیلات این تعداد افزایش پیدا کند. برای برگزاری این مراسم با مبلغین، سازمان دارالقران، حوزه علمیه و سایر دستگاه‌های فرهنگی هماهنگی‌های لازم را انجام داده‌ایم.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان تبلیغات اسلامی در خصوص مهمترین برنامه‌های این ایام هم گفت: از شهدای مدافعان حرم در سالروز وفات عقیله بنی‌هاشم تجلیل خواهد شد و همچنین به مسئولین اعتکاف اعلام کردیم از تراکم برنامه‌ها در حین انجام مراسم خودداری شود تا خلوت معتکفین بر هم نخورد.

وی در ادامه با اشاره به موانع اجرای خوب مراسم اعتکاف هم گفت: از معتکفین درخواست می‌کنیم از آوردن تلفن همراه و لپ‌تاپ به مراسم تا حد امکان خودداری کنند و ملاقات خانواده‌های معتکفین هم باید تا حد امکان کم شود تا از حال معنوی معتکفین کاسته نشود و بتوانند به خوبی این مراسم را درک کنند.

منبع : ایکنا 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار