طبق اعلام هواشناسی:
بر اساس آخرین برآورد نقشه ها و مدل های هواشناسی، وضعیت بارش ها در استان اصفهان در بهار آینده در مقایسه با میزان میانگین سال گذشته کمتر خواهد بود.
کد خبر: ۴۸۷۲۱۵
تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۵ 16 March 2018
به گزارش تابناک اصفهان، بارش ها در این خطه در بهار سال آینده نسبت به مدت مشابه سال های گذشته کمتر از میانگین و بصورت رگباری در نواحی غربی پیش بینی می شود.

بهنا به اعلام هواشناسی اصفهان، میزان بارش ها در بهار آینده در سرچشمه های زاینده رود نیز کمتر خواهد بود گفت: وضعیت کم بارشی در غرب استان و سرچشمه های زاینده رود بیشتر خودنمایی می کند.

مدیرکل هواشناسی استان اصفهان با بیان اینکه بارش ها در این استان در مقایسه با میزان بارش ها در بلند مدت هم در وضعیت خوبی قرار ندارد گفت: این استان در رده پنجمین استان کشور از نظر میزان کم بارشی بلند مدت قرار دارد.

بیجندی بااشاره به میزان کم بارش ها در استان اصفهان در مقایسه با بلند مدت گفت: میمه با 85 درصد بارش کمتر از میزان بارش نسبت به بلند مدت و سایر نقاط استان هم نسبت به بلندمدت با کاهش بارش مواجه هستند.

وی میزان بارش ها در استان اصفهان تا 20 اسفند سالجاری را 31.6 میلی متر اعلام کرد و افزود: این میزان بارش نسبت به سال گذشته 58 درصد و نسبت به بلند مدت 68 درصد کاهش نشان می دهد.

بیجندی بااشاره به میزان بارش ها در کوهرنگ به عنوان سرچشمه اصلی زاینده رود گفت: میزان بارش های سال جاری در کوهرنگ 407 میلی متر می باشد که نسبت به سال گذشته 59 درصد و نسبت به بلند مدت 54 درصد کاهش یافته است.

وی بابیان اینکه میزان بارش ها در کوهرنگ از اول مهر تا 20 اسفند سالجاری از سال های بحرانی هم پایین تر است گفت: میزان بارش برف در سال آبی 95 -96 در کوهرنگ 16 سانتی متر و بلندمدت بطور متوسط 76 سانتیمتر برف بود.

مدیرکل هواشناسی استان اصفهان با بیان اینکه این وضعیت در نواحی غربی استان بدتر است اظهار کرد: بارش های سالجاری در شهرستانهای فریدن ( داران ) و خوانسار نسبت به سال گذشته به ترتیب 81 درصد و 70 درصد کاهش داشته است.

وی بابیان اینکه میزان بارش های سال زراعی جاری نسبت به سال گذشته در ورزنه، اصفهان و کبوترآباد رشد داشته است گفت: این بارش ها، کمبود آب که طی سال های گذشته در مرکز و شهرهای شرق شهرستان اصفهان بوجود آمده است را جبران نخواهد کرد.

بیجندی بابیان اینکه اصفهان در مجموع باید تا 20 اسفند سال زراعی جاری 65 درصد از بارش نزولات آسمانی خود را دریافت می کرد گفت: در حال حاضر تنها 20 درصد از میزان بارش های سال زراعی در استان اصفهان دریافت شده است.

وی افزود: سایر شهرستان های استان اصفهان هم در سال زراعی جاری از وضعیت بارش مناسبی برخوردار نیستند و نسبت به مدت مشابه سال گذشته، بارش کمتری را دریافت کرده اند.
مدیرکل هواشناسی استان اصفهان به میزان کل بارش هایی که باید در اصفهان انجام می شد، اشاره ای نکرد. 

وی گفت: طبق پیش بینی ها، بهار سال آینده دمای هوا در این استان یک تا یک و نیم درجه نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش خواهد یافت و هوا گرم تر از سال های گذشته خواهد بود.

بیجندی بابیان اینکه افزایش دمای هوا، مقدار کم بارش ها را هم تبخیر می کند، گفت: دمای هوای بیشتر نقاط استان اصفهان در بهمن امسال نیز نسبت به بلند مدت افزایش پیدا کرد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار