کمبود تولید و افزایش مصرف برق در اصفهان خاموشی را به خانه‌‌ و مغازه‌های مردم نصف جهان روانه کرده به گونه‌ای که کسبه بازار اصفهان بر این عقیده‌اند که قطعی برق بر کسادی بازار تأثیر گذاشته است.
کد خبر: ۶۲۷۶۶۱
تاریخ انتشار: ۱۶ تير ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۳ 07 July 2018

به گزارش تابناک : امروز باید گفت اصفهان علاوه بر کمبود آب، برق هم ندارد به گونه‌ای که روزانه هر خانه در اصفهان برای چند ساعتی هم که شده خاموشی برق را تجربه می‌کند.

کمبود آب و کمبود تولید برق از عوامل خاموشی برق در اصفهان است و مسئولان شرکت توزیع برق که تا چندی پیش در خصوص خاموشی‌ها پاسخگوی سئوالات بودند امروز بنا به دلایلی عنوان می‌کنند که نمی‌توانند اطلاعات جدیدی در خصوص خاموشی‌ها و یا استمرار آن بیان کنند!

تأثیر قطعی برق بر کسادی بازار

حاج قاسم یکی از شهروندان اصفهانی است که در یکی از خیابان‌های اصفهان مغازه کوچکی دارد که به گفته خودش بیشترین منبع درآمد او از فروش بستنی و آبمیوه و نوشابه در فصل گرما است، وی با لهجه شیرین و دلچسب اصفهانی می‌گوید: امروز حدود 4 ساعت برق مغازه‌ام قطع بود، در همان ساعات اولیه مجبور به خرید یخ شدم تا بر روی بستنی‌ها بگذارم و آب نشوند.

وی ضمن گلایه از مسئولان بیان کرد: اصفهان زمانی نصف جهان بود که زاینده‌رود زنده بود امروز که زاینده‌رود نداریم برق� هم از� ما دریغ می‌شود، نمی‌دانم چرا هیچ یک از مسئولان به داد اصفهان ما نمی‌رسند.

یکی دیگر از شهروندان تصریح کرد: با توجه به وضعیت اقتصادی کنونی و رکود حاکم بر بازار، قطعی برق تأثیرات فراوانی بر کسادی بازار گذاشته و کسبه را با مشکلات متعددی روبه‌رو کرده است.

وی با بیان اینکه ماهانه حدود 5 میلیون تومان اجاره فروشگاه را پرداخت می‌کنم، گفت: روزانه چند ساعت برق نداریم و این بی‌برقی برای ما مشکلات بی‌شماری فراهم کرده است چرا که محصولات غذایی در این فصل باید در دمای خنک نگهداری شود تا فاسد نشوند.

این شهروند خاطرنشان کرد: حدود 3 روز است که مشتری برای خرید بستنی به فروشگاه ما مراجعه می‌کند اما این در حالی است که همه گلایه می‌کنند چرا بستنی‌ها آب است؟

وی ادامه داد: تقریباً هرروز بعداز ظهر قطعی برق داریم و فروش ما هم که به صورت سیستمیک است، نمی‌توانیم اجناس را بفروشیم از این رو نمی‌دانیم چگونه باید هزینه‌های فروشگاه را فراهم کنیم.

قطعی برق در شهرهای مختلف مردم را با مشکلات زیادی روبه‌رو کرده است اما باید بدانیم وظیفه دولت و مسئولان استانی چیست تا مردم از این وضعیت بی‌برقی آن هم در فصل تابستان رها شوند.

جبران تفاوت نرخ انرژی خریداری شده توسط دولت

به نظر می‌رسد دولت به عنوان حامی وزارت نیرو باید تعهدات خود را انجام دهد، یعنی اگر نیروگاه تجدیدپذیر را به عنوان عامل تولید داریم تفاوت نرخ انرژی خریداری شده توسط وزارت نیرو توسط دولت باید جبران شود.

همچنین تفاوت قیمت تمام شده برق را دولت تأمین کند اما این در حالی است که به گفته برخی از مسئولان در حوزه تأمین منابع با مشکل روبه‌رو هستیم.

ایران 2 درصد از انرژی جهان را مصرف می‌کند

کارشناسان و مهندسان برق بر این عقیده هستند که کشور ما حدود یک درصد جمعیت جهان را دارد ولی� حدود 2 درصد از انرژی جهان را مصرف می‌کند و این در حالی است که مصرف انرژی در ایران 3 برابر متوسط مصرف جهان و 6 برابر متوسط مصرف اروپا است.

همچنین سرمایه‌گذاری اولیه مورد نیاز برای تولید هر کیلووات ساعت برق حدود 1000 دلار است و هزینه سوخت نیروگاه برمبنای قیمت‌های جهانی در طول عمر 30 ساله حدود 4 برابر هزینه سرمایه‌گذاری اولیه است که در این راستا کشور باید سرمایه‌گذاری مورد نیاز را برای پیک مصرف انجام دهد.

آغاز خاموشی‌ها از ابتدای تیرماه تا اوایل شهریور

با این حال از روزهای نخست تیرماه و همزمان با آغاز فصل گرما در اصفهان خاموشی برق هم مهمان خانه‌های مردم شد و تا اوایل شهریور هم ادامه دارد چرا که به گفته مسئولان کمبود تولید برق و کم‌آبی و البته عدم صرفه‌جویی در مصرف برق تأثیر بسیاری بر خاموشی‌ها دارد.

مدیر روابط عمومی شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان گفت: در تمام کشور از جمله اصفهان مجبور به اعمال خاموشی‌های با برنامه به واسطه کمبود تولید شدیم. طبق جدول زمان‌بندی برای هر مشترک 2 ساعت در طول روز خاموشی داریم که بیشترین ساعت خاموشی‌ها در پیک مصرف یعنی از ساعت 12 تا 16 است.

وی با بیان اینکه در تاریخ 4 تیرماه سال جاری بیشترین میزان مصرف برق را داشتیم، بیان کرد: این در حالی است که سال گذشته از 21 تیرماه مصرف برق در استان اصفهان شدت گرفته بود، از جمله دلایل مصرف زیاد برق زودتر از مدت مشابه سال گذشته گرمای شدید هوا و استفاده از کولرهای گازی و نیز استفاده از پمپ‌های آب در منازل است.

به نظر می‌رسد با چند راهکار ساده می‌توان اصفهان را از خاموشی‌های مستمر برق نجات داد از جمله این راهکارها این است که در ساعت پیک مصرف تا حدامکان در کولرهای آبی از دور کند استفاده شود، در صورت استفاده از کولرهای گازی، ترموستات را بین 23 تا 25 درجه سانتی‌گراد تنظیم کرد و از اتو، لباس‌شویی، ظرف‌شویی و جارو برقی به طور همزمان استفاده نکنیم همچنین استفاده از وسایل برقی یاد شده را به روزهای تعطیل یا ساعت‌های غیر پیک منتقل کنیم.

در توزیع برق استان با شرایط سختی روبه‌رو هستیم

حمیدرضا علاقمندان، مدیرعامل شرکت توزیع برق استان اصفهان پیش‌تر گفته بود: در حال حاضر در توزیع برق استان با شرایط سختی روبه‌رو هستیم از این رو طرح‌های متعددی برای عبور از این شرایط سخت در نظر گرفته شده است تا به نوعی خاموشی‌ها در فصل گرما کاهش پیدا کرده و مدیریت مصرف برق صورت بگیرد.

شدت مصرف انرژی در ایران 9 برابر ژاپن است

شدت مصرف انرژی یکی از شاخص‌های بررسی کارایی مصرف انرژی است، این شاخص با تقسیم واحدی از انرژی بر واحدی از تولید ناخالص داخلی به دست می‌آید، بالا بودن شدت مصرف انرژی نشانگر مصرف بیشتر انرژی است.

شدت مصرف انرژی در ایران 9 برابر ژاپن و نروژ، 7 برابر کشورهای پیشرفته اروپایی، 3 برابر عربستان سعودی و 4 برابر ترکیه و متوسط جهان است.

ایران از لحاظ منابع فسیلی در رده نخست جهان قرار دارد اما به دلیل بالا بودن شدت انرژی، ایران در رده یازدهم مصرف انرژی در جهان قرار دارد، اما باید با افزایش ظرفیت‌های صادراتی و کاهش مصرف داخلی، شدت انرژی را کاهش دهیم.

در سال 91 حدود 81 میلیارد دلار انرژی در کشور تلف شد

انرژی مصرف‌شده کشور در سال 91، با در نظر گرفتن معیارهای استاندارد جهانی حدود 125 میلیارد دلار بوده درحالی‌که این رقم باید 45 میلیارد دلار می‌بود که به ‌این ‌ترتیب معادل 80 میلیارد دلار انرژی در کشور تلف‌ شده است.

همچنین کشورهای بازمانده شوروی سابق، خاورمیانه و بیشتر کشورهای در حال توسعه آسیایی نیز شدت مصرف انرژی بالایی داشته‌اند که این بیشتر به دلیل وجود صنایع انرژی‌بر و قیمت‌های پایین انرژی در این کشورها است.

سال گذشته 11 درصد انرژی تلف شده در کشور داشتیم

مدیرعامل شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان با بیان اینکه 20 درصد تولید برق یعنی 11 هزار مگاوات در سال گذشته توسط نیروهای آبی تأمین می‌شد، گفت: در حال حاضر متأسفانه 50 درصد این میزان را به سبب کاهش ذخایر آبی نداریم.

حمیدرضا پیرپیران با اشاره به کاهش تلفات بیان کرد: در استاندارد جهانی 5.5 درصد تلفات را معمول می‌دانند اما این در حالی است که این عدد در کشور ما در سال گذشته 11درصد بوده است، همچنین در بخش توزیع اصفهان در سال گذشته زیر 7 درصد بوده و برنامه چشم انداز شرکت توزیع رساندن این عدد به زیر 5 درصد است.

نتوانستیم از ظرفیت لازم نیروگاه اصفهان استفاده کنیم

رسول موسی الرضایی، مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای اصفهان با بیان اینکه متأسفانه به دلیل عدم توان تولید در نیروگاه اصفهان رقم قابل توجهی از تولید در این زمینه از دست می‌رود، گفت: این هدر رفت سبب شد تا طی چند روز� گذشته تا اوایل شهریور با روند خاموشی روبه‌رو شویم.

موسی الرضایی با بیان اینکه متأسفانه به دلیل کم‌آبی و گرمای هوا طی 3 سال گذشته نتوانستیم از ظرفیت لازم نیروگاه اصفهان استفاده کنیم، گفت: اکنون که نیروگاه 840 مگاوات ظرفیت دارد حدود 10 درصد از این ظرفیت را می‌توانیم استفاده کنیم که متأسفانه یکی از معضلات منطقه اصفهان محسوب می‌شود، علی رغم اینکه همه تولیدهای کشور به شبکه سراسری ریخته می‌شود و همه مصارف از شبکه سراسری برداشت می‌شود.

کمبود نقدینگی مشکل استفاده از انرژی‌ها تجدیدپذیر

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای اصفهان نیز در این راستا اظهار داشت: کمبود تولید برق در منطقه اصفهان بی تأثیر در پارامترهای محدودیت در منطقه اصفهان نیست، متأسفانه به دلیل عدم توان تولید در نیروگاه اصفهان رقم قابل توجهی را در این زمینه را از دست می‌دهیم که سبب شده طی 2 روز گذشته تا اواخر مردادماه و اوایل شهریور با روند خاموشی روبه‌رو شویم.

رسول موسی الرضایی افزود: طبق برنامه ریزی‌ها جداولی را مشخص کردیم تا توزیع برق مدیریت شود، بزرگترین مصرف برق را فولاد مبارکه دارد از این رو هر ساله از صنایع سنگین دعوت می‌شود تا در زمان پیک مصرف محدودیت‌هایی را در مصرف برق اعمال کنند.

وی با بیان اینکه متأسفانه الگوی مصرف پیک نداریم،گفت: تفاوت بین پیک و الگوی مصرف ما تقریباً دو برابر است و در اوج مصرف بیش از 55 هزار مگاوات مصرف برق داریم.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای اصفهان با بیان اینکه در این راستا کشور باید سرمایه گذاری مورد نیاز را برای پیک مصرف انجام دهد، تصریح کرد: در صورتی که در ساعات غیر از پیک تقریباً باید 50 درصد ظرفیت قابل تولید کار کند، همچنین برای ساعات غیر از پیک و بار شبکه حدود 28 میلیارد دلار سرمایه گذاری کردیم.

وی با بیان اینکه کشورهای جهان در حوزه استفاده از نیروگاه‌های خورشیدی و انرژی‌های تجدیدپذیر فعالیت‌هایی انجام دادند که ما هم در این راستا گام برداشتیم، گفت: از این رو دچار مشکلاتی از جمله تأمین منابع و نقدینگی هستیم و این در حالی است که اگر به سمت انرژی‌های تجدیدپذیر حرکت نکنیم با محدودیت‌های زیست محیطی مواجه می‌شویم.

ایران بزرگترین کشور یارانه دهنده در جهان برای مصرف سوخت فسیلی

ایران بزرگ‌ترین کشور یارانه‌دهنده در جهان برای مصرف سوخت‌های فسیلی است، 40 درصد از 82 میلیارد دلار یارانه پرداختی توسط دولت ایران در سال 2012 به مصرف فرآورده‌های نفتی، 36 درصد به مصرف گاز طبیعی و 21 درصد به مصرف برق اختصاص یافته است.

با وجود اجرای فاز نخست طرح هدفمندی یارانه‌ها در ایران، این کشور همچنان بزرگ‌ترین کشور یارانه‌دهنده برای مصرف سوخت شناخته می‌شود.

 

 

منبع : تسنیم 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار