هرچند مسابقات جهانی اسکیت فری استایل در هلند برای ۳ ملی‌پوش اصفهانی حاضر در آن تمام شد، اما عدم صدور ویزای هلند و جا ماندن ۳ ملی‌پوش دیگر اصفهانی از حضور در این رقابت‌ها هنوز هم علامت سوال بزرگ این روزهای این رشته است.
کد خبر: ۶۲۸۵۴۱
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۷ 10 July 2018

به گزارش تایناک : ماجرا از صادر نشدن ویزای 4 ملی‌پوش تیم ملی اسکیت فری‌استایل ایران برای حضور در مسابقات جهانی هلند که 3 نفر از آنها نجف‌آبادی بودند، آغاز شد.

با این اتفاق لعیا عربی، علی شجاعی و مینا عابدینی از نجف‌آباد و مژده شعبانی از مازندران که از مدت‌ها پیش خود را آماده حضور در این مسابقات می‌کردند، از سفر به هلند جا ماندند تا تیم 8 نفره فری‌استایل ایران با 4 اسکیت‌باز و یک مربی راهی این کشور شود.

هرچند در ترکیب تیم ملی هنوز نام ترانه احمدی، رومینا سالک، رضا لسانی و احسان حبیب‌آبادی (مربی) از نجف‌آباد به چشم می‌خورد تا این شهرستان استان اصفهان همچنان عنوان قطب اسکیت فری‌استایل ایران را یدک بکشد، اما حسرت حضور در مسابقات جهانی خاطره بدی بود که در گوشه ذهن 3 اسکیت‌باز نجف‌آبادی باقی ماند.

مسابقات جهانی اسکیت هلند برگزار و رضا لسانی در راند سوم دوئل از دور مسابقات حذف شد. رومینا سالک و ترانه احمدی دیگر اسکیت‌بازان نجف‌آبادی نیز به ایستادن در رده‌های پنجم و هشتم بسنده کردند، اما هیئت اسکیت استان اصفهان و اداره ورزش و جوانان شهرستان نجف‌آباد که روی نتیجه گرفتن اسکیت‌بازان جا مانده به خصوص لعیا عربی و علی شجاعی حساب باز کرده بودند، کم‌کاری فدراسیون اسکیت را دلیل اصلی صادر نشدن ویزا برای این اسکیت‌بازان می‌دانند. هرچند نایب‌رئیس فدراسیون اسکیت که تا پیش از آغاز مسابقات جهانی در ایران حضور داشت، این موضوع را رد می‌کند و در جریان این اتفاق، هر کس از ظن خود دلیلی برای عدم صدور روادید سفر به هلند برای این ملی‌پوشان به زبان آورد و مشخص نیست مقصر اصلی باز ماندن اسکیت‌بازان اصفهانی از حضور در مسابقات جهانی کیست.

از ضعف کمیته روابط بین‌الملل فدراسیون تا اعزام پسر نایب‌رئیس به هلند

سید محمد طباطبایی رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان نجف‌آباد یک روز مانده به اعزام تیم ملی به مسابقات جهانی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان، ضعف کمیته روابط بین‌الملل فدراسیون اسکیت را دلیل این اتفاق دانست و اظهار داشت: سوال من از مسئولان فدراسیون اسکیت این است که چرا روادید اشخاصی مانند پسر نایب‌رئیس این فدراسیون که لزومی به حضور او در هلند نیست، صادر شده و وی در هلند حضور دارد، اما لعیا عربی، مینا عابدینی و علی شجاعی باید از حضور در مسابقات باز بمانند؟

وی به پیگیری این موضوع از طریق نماینده نجف‌آباد در مجلس شورای اسلامی هم اشاره کرد، اما در عین حال از بی‌نتیجه بودن پیگیری‌های ابوالفضل ابوترابی نماینده مجلس به دلیل تأخیر فدراسیون در رسیدگی به این مشکل و از دست رفتن زمان خبر داد.

اعضای اصفهانی تیم ملی اسکیت فری‌استایل ایران روز سه‌شنبه 12 تیرماه و برای اعزام به مسابقات جهانی بدرقه شدند و انتشار عکس بدرقه آنها توسط ملی‌پوشان جا مانده و مانور دادن مسئولان هیئت اسکیت استان روی این موضوع، بار دیگر توجه رسانه‌ها را به این اتفاق جلب کرد.

ملی‌پوش اسکیت: فدراسیون کوتاهی در اخذ روادید را رد کرد

در همان زمان به سراغ لعیا عربی یکی از این 3 اسکیت‌باز که مسئولان فدراسیون و هیئت اسکیت اصفهان امید زیادی به موفقیت او در هلند داشتند، رفتیم. عربی از بی‌نتیجه ماندن 8 ساعت تمرین روزانه‌اش ناراحت بود، اما نمی‌خواست درباره دلایل این اتفاق اظهارنظر قطعی کند.

وی اظهار داشت: حدود یک ماه پیش و برای دریافت ویزا به سفارت هلند در تهران مراجعه کردیم، تا اینکه 5 روز پیش از اعزام تیم به ما اعلام کردند ممکن است ویزای من، مینا عابدینی و علی شجاعی که هر 3 از اصفهان هستیم صادر نشود.

عربی در واکنش به اینکه رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان نجف‌آباد، کوتاهی از طرف فدراسیون اسکیت را دلیل عدم صدور روادید برای اسکیت‌بازان اصفهانی دانسته است، گفت: من در این باره مطمئن نیستم. رئیس هیئت اسکیت استان اصفهان هم می‌گوید کم‌کاری از فدراسیون بوده است، اما من با مسئولان فدراسیون صحبت کردم و آنها این موضوع را رد کردند.

هرچند هیچ خبری از توضیح در خصوص این اتفاق در سایت و کانال رسمی فدراسیون اسکیت نیست، اما مجید هنرجو نایب‌رئیس فدراسیون در گفت‌وگو با یکی از خبرگزاری‌ها به انتقادها از عملکرد فدراسیون و حضور پسرش در هلند واکنش نشان داد.

واکنش نایب‌رئیس فدراسیون اسکیت به حضور پسرش در هلند

هنرجو به ارسال 80 نامه مکتوب و ایمیل به مراجع ذی‌ربط برای درخواست ویزای هلند برای اعضای تیم ملی اسکیت اشاره و تأکید کرد 41 مورد از این مکاتبات برای 4 اسکیت‌باز جا مانده انجام شده بود.

نایب‌رئیس فدراسیون اسکیت افزود: برای تمام این افراد بلیت خریده و هتل رزرو کرده بودیم و حتی آی دی کارت آنها نیز صادر شده بود، اما با وجود اینکه هر 4 نفر برای حضور در مسابقات جهانی دعوت‌نامه داشتند، سفارت هلند از صدور ویزای آنها سر باز زد.

وی به پیگیری این مشکل از طریق دفتر امور مشترک ایران و هلند، سرکنسولگری و سفارت هلند توسط نماینده مجلس و اعضای هیئت رئیسه فدراسیون هم اشاره کرد و از بی‌نتیجه بودن این تلاش‌ها خبر داد.   

هنرجو به انتقادها از حضور پسرش در هلند در جریان مسابقات جهانی اسکیت هم اینطور واکنش نشان داد: "پسر من در آلمان بوده و از آنجا به هلند رفته است. این موضوع ربطی به فدراسیون ندارد و با هزینه شخصی خودش به هلند رفته، نه از هلند روادید گرفته و نه از سوی فدراسیون اعزام شده است. او از کشورهای دیگر روادید داشته و فدراسیون برای او کاری انجام نداده است. پسرم از 4 سالگی ورزش اسکیت انجام می‌داد و تا الان که 31 سال سن دارد، حدود 28 سال است که به این ورزش می‌پردازد."

رئیس هیئت اسکیت استان اصفهان: فدراسیون کم‌کاری کرد

در همین حال، حسن مالکی رئیس هیئت اسکیت استان اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان، درباره این اتفاق اظهار داشت: 6 ملی‌پوش تیم ملی اسکیت فری استایل برای حضور در مسابقات جهانی از استان اصفهان بودند که 3 نفر موفق به دریافت ویزای هلند نشدند. بخشی از این اتفاق به کارشکنی سفارت هلند مربوط می‌شد، اما بخش مهم‌تر کم‌کاری فدراسیون اسکیت بود که برای گرفتن ویزای ملی‌پوشان ما خیلی دیر اقدام کرد و متأسفانه لعیا عربی قهرمان جهان، علی شجاعی نایب‌قهرمان جهان و مینا عابدینی نفر پنجم آسیا نتوانستند به مسابقات جهانی اعزام شوند.

وی جَو روانی حاصل از این اتفاق را دلیل عدم نتیجه‌گیری سایر ملی‌پوشان اعزامی دانست و افزود: ترانه احمدی که مدال طلای مسابقات جهانی چین را در کارنامه داشت، در هلند هشتم شد و رضا لسانی و رومینا سالک نیز نتوانستند مقامی کسب کنند.

مالکی با انتقاد از مدیریت فدراسیون اسکیت در این زمینه ادامه داد: لعیا عربی پرافتخارترین اسکیت‌باز ایران و شاید آسیا است، اما متأسفانه نتوانست در مسابقات جهانی شرکت کند.

تأخیر در درخواست ویزا و از دست دادن زمان

رئیس هیئت اسکیت استان اصفهان در پاسخ به اینکه چرا این اتفاق تنها برای این 4 ملی‌پوش رخ داد و سفارت هلند برای سایر نفرات تیم ملی ویزا صادر کرد، گفت: به هر حال در هنگام درخواست ویزا از یک سفارت‌خانه احتمال رد شدن یا نشدن فرد وجود دارد و شخص ردشده حدود 12 تا 14 روز وقت دارد تا مدارک و ادله جدید خود را ارائه و مشکل اخذ ویزا را رفع کند، اما متأسفانه فدراسیون آنقدر دیر اقدام کرده بود که دیگر این زمان را در اختیار نداشت. مسئولان فدراسیون تنها یک ماه مانده به اعزام ملی‌پوشان برای اخذ ویزا اقدام کرده بودند و قصور آنها حتماً در این اتفاق دخیل بوده است.

وی درباره اینکه فدراسیون اسکیت در اخبار خود اشاره‌ای به باز ماندن 3 ملی‌پوش اصفهانی و ملی‌پوش مازندرانی از حضور در مسابقات جهانی هلنذ نکرده است، اظهار داشت: به هر حال به دلیل فضای منفی که بین اسکیت‌بازان اصفهانی ایجاد شده و اعتراض ما به فدراسیون و درخواست توضیح در مورد این اتفاق، سعی کردند اخبار مربوط به اعزام تیم را آن‌طور که باید و شاید انعکاس ندهند.

چرا ویزای افراد متفرقه به راحتی صادر شد؟

مالکی با اشاره به اعزام افراد متفرقه بسیار به عنوان همراهان تیم ملی به هلند، تصریح کرد: رئیس و دبیر فدراسیون، پسر نایب‌رئیس فدراسیون، یک نفر به عنوان حراست، همراه تیم اسکیت سرعت که این تیم در کل شامل 3 نفر بوده است و 2 سرمربی به هلند اعزام شدند و سوال ما این بود که چرا هیچ‌کدام از این همراهان برای دریافت ویزا دچار مشکل نشدند و تنها ویزای ورزشکاران ما به مشکل برخورد؟ لعیا عربی 2 بار ویزای شینگن داشته و حدود 12 بار به مسابقات برون‌مرزی رفته بود و خیلی بعید است که ریجکت شود و به نظر من فدراسیون می‌توانست با رایزنی بسیار ساده این مشکل را رفع کند.

رئیس هیئت اسکیت استان اصفهان در پاسخ به اینکه با این حساب فکر می‌کند این مشکل دلایل دیگری داشته است، اضافه کرد: نمی‌خواهم گمانه‌زنی کنم اما احساس می‌کنم سهم قابل توجه اصفهانی‌ها در تیم‌های ملی اسکیت و به خصوص رشته فری استایل باعث شده فدراسیون انگیزه لازم برای پیگیری مشکل روادید این ملی‌پوشان را نداشته باشد.

ماجرای ویزای اروپایی پسر نایب‌رئیس فدراسیون

وی در واکنش به ادعای نایب‌رئیس فدراسیون اسکیت مبنی بر اینکه پسرش از طرف فدراسیون به هلند اعزام نشده و شخصاً از آلمان به هلند رفته است، گفت: ایشان همه‌جا عنوان می‌کند که پسرش ویزای مولتی یک ساله دارد، اما شنیده‌ام که پسر وی سال گذشته با تیم ملی به فرانسه اعزام شده است و ویزای اروپایی خود را همان زمان با تیم اسکیت دریافت کرده است. البته اینکه با هزینه چه کسی به هلند رفته است را نمی‌دانم.

مالکی در پاسخ به اینکه ملی‌پوشان اصفهانی جا مانده از مسابقات جهانی به اندازه‌ای که ادعا شده است شانس کسب مدال در این مسابقات را داشتند یا خیر، خاطرنشان کرد: همان‌طور که گفتم، لعیا عربی پرافتخارترین اسکیت‌باز ایران و قهرمان جهان و علی شجاعی نیز نایب‌قهرمان جهان است که در انتخابی تیم ملی در اصفهان، رکورد فری استایل جهان را شکست و شانس بالایی برای این 2 نفر متصور بودیم. حتی به موفقیت ملی‌پوشان اعزامی نیز امید زیادی داشتیم، اما با اتفاقی که افتاد تیم از نظر روحی بهم ریخت چون حتی چند روز مانده به اعزام تیم ملی به صراحت اعلام نمی‌شد که ویزای چه کسانی آمده و از چه کسانی به مشکل برخورده است.

رئیس هیئت اسکیت استان دباره دلجویی این هیئت از 3 ملی‌پوش جا مانده از مسابقات جهانی افزود: این 3 نفر یک سال تمرین کرده و حتی از درس خود زده بودند تا در مسابقات جهانی شرکت کنند و به جز مراسم دلجویی کوچکی که برای آنها برگزار کردیم، سعی می‌کنیم تجلیل مناسبی از آنها و نفراتی که به مسابقات اعزام شدند داشته باشیم.

وی درباره مصدومیت پای چپ مینا عابدینی یکی از ملی‌پوشان جام مانده از مسابقات جهانی نیز گفت: وی از مدتی قبل مصدوم بود، اما شرایط اعزام به مسابقات جهانی را داشت و وقتی به همراه عربی و شجاعی از حضور در مسابقات باز ماند، پایش را گچ گرفت تا مشکلی از این نظر نداشته باشد.

 

 

منبع : تسنیم 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار