طرح توسعه فولاد سبا دقایقی پیش با ۲۲۰ میلیون یورو سرمایه‌گذاری با حضور معاون اول رئیس جمهور و مقامات استانی به بهره‌برداری رسید.
کد خبر: ۶۲۸۷۴۰
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۲ 10 July 2018

به گزارش تابناک : معاون اول رئیس جمهور دقایقی پیش ضمن بازدید از فولاد مبارکه اصفهان طرح توسعه فولاد سبا را افتتاح کرد.

بهره‌برداری از طرح توسعه فولاد سبا با 220 میلیون یورو سرمایه‌گذاری و اشتغال‌زایی مستقیم 150 نفر، ظرفیت تولید کلاف نورد گرم، ورق‌های فولادی و ورق آجدار از 750 هزار تن به یک میلیون و 600 هزار تن افزایش پیدا می‌کند.

همچنین با حضور اسحاق جهانگیری در این شرکت فولادی بزرگ  تصفیه‌خانه پساب‌های صنعتی، کارخانه آهک کلسینه شرکت فولاد سنگ مبارکه، نیروگاه 25 مگاواتی (CHP) فولاد سبا و ایستگاه تقلیل فشار گاز فولادمبارکه وارد مدار تولید می‌شود.

مجتمع فولاد سبا نخستین واحد تولیدکننده ورق‌های فولادی ضد زنگ کشور است، این واحد صنعتی که زیرمجموعه شرکت فولاد مبارکه اصفهان است در سال 1381 به بهره‌برداری رسید.

عمده محصولات این مجتمع شامل ورق‌های ضد زنگ 409 فریتی، قابلیت جوشکاری بالا، ساختمانی، کششی عمیق و تجاری است، تولید فولاد در این کارخانه به روش ذوب در کوره قوس الکتریکی و ریخته‌گری مداوم است.

ظرفیت اولیه این مجموعه تولید 750 هزار تن فولاد مذاب و حدود 700 هزار تن محصول نهایی یا همان کلاف گرم بوده است.

افزایش ظرفیت در مجتمع فولادسبا تا 1.6 میلیون تن در سال با افزودن یک کوره قوس الکتریکی به ظرفیت 150 تن و با ترانس ١٤١MVA و یک ماشین ریخته گری از نوع THIN SLAB، کوره پانیلی، قسمت هیتینگ و شاتل در کوره تونلی و کلاف پیچ شماره 2 با سرمایه گذاری شرکت فولادمبارکه در سال ٩٦ به بار نشست.

ماشین ریخته گری دوم این مجتمع که قادر به تولید اسلب با ضخامت 75 میلیمتر در قالب است طی فرآیندی در داخل ماشین، اسلب خروجی را با ضخامت  50 تا 55 میلیمتر به نورد ارسال می کند. این خطوط به دلیل پیوسته بودن، مزیتهای عمده ای از لحاظ صرفه جویی درانرژی و سرمایه گذاری دارد.

خط نورد 6 قفسه ای مجتمع فولاد سبا از یک کوره تونلی به طول 250 متر تشکیل شده است که نقش گرم کردن اسلب خروجی از ریخته گری تا دمای نوردی یعنی 1150 درجه سانتیگراد و نقش بافر تا آمادگی برای نورد را عهده دار است.

در خط نورد گرم مجتمع فولاد سبا اسلب ارسالی از ضخامت حدود 55 میلیمتر به ضخامت 1.5 تا 12 میلیمتر تقلیل می باید.

عرض ورق های نورد شده در این خط 800 تا 1580 میلیمتر است.

 

 

منبع : تسنیم 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار