درحالی‌که تا پیش‌ازاین ناهنجاری‌های بین‌المللی دولت ترامپ در حوزه توافقات بین‌المللی و تخطی از تعهدات دولت آمریکا در سطوح دو یا چندجانبه بوده است، اکنون به نظر می‌رسد که باب جدیدی در رفتارهای خارج از عرف و هنجارهای بین‌المللی در دولت دونالد ترامپ بازشده است. به‌این‌ترتیب که دولت وی قضات دیوان کیفری بین‌الملل را تهدید به تحریم از سوی آمریکا کرده است.
کد خبر: ۶۵۳۸۸۶
تاریخ انتشار: ۲۰ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۳ 11 September 2018

به گزارش تابناک : دولت آمریکا امروز (دوشنبه) موضع کاملاً خصمانه‌ای را علیه دیوان کیفری بین‌الملل اتخاذ کرده و قضات این دادگاه را به دلیل پیگیری موضوع ادعای جنایات جنگی آمریکا در کشور افغانستان به تحریم تهدید کرده است.

دولت ترامپ دیوان کیفری بین‌الملل را تهدید به تحریم کرد!

 

جان بولتون مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ قرار است بیانیه و اطلاعیه دولت در این خصوص را در سخنرانی خود در میان اعضای گروه موسوم به «جامعه فدرالیست» که یک گروه محافظه‌کار تلقی می‌شوند، در شهر واشنگتن اعلام کند. این اولین سخنرانی او درباره این موضوع از زمان پیوستن به دولت ترامپ است.

بر اساس پیش‌نویس این اطلاعیه که توسط رویترز مشاهده شده، بولتون قرار است در این سخنرانی اشاره کند: "ایالات‌متحده از همه ابزارهای ضروری و لازم برای حفاظت از شهروندان و متحدان در مقابل این پرونده ناعادلانه توسط این دادگاه نامشروع بهره خواهد برد."

بولتون همچنین قرار است بیان کند که ایالات‌متحده قصد دارد تا دفتر سازمان آزادی‌بخش فلسطین در واشنگتن را تعطیل کند که اتفاقاً این موضوع نیز ارتباط نزدیکی با تلاش فلسطینی‌ها برای پیگیری جنایات اسرائیل در غزه در دیوان کیفری دارد. این پیش‌نویس از زبان بولتون بیان کرده: "ایالات‌متحده همواره در کنار دوست و متحد خود اسرائیل خواهد ایستاد."

این پیش‌نویس همچنین نشان می‌دهد که دولت ترامپ در صورت پیگیری و بازپرسی از افسران و خدمه نظامی و اطلاعاتی آمریکا در طی جنگ افغانستان در این کشور، به‌شدت در مقابل این موضوع ایستادگی و مقابله خواهد کرد. در صورت پیشبرد این بازرسی‌ها دولت ترامپ با تحریم قضات دیوان از ورود آن‌ها به ایالات‌متحده جلوگیری خواهد کرد و بر روی هرگونه استفاده از سیستم مالی آمریکا و نقل‌وانتقال مالی آن‌ها از طریق آمریکا اقدام به وضع تحریم کرده و همچنین در سیستم قضایی آمریکا آن‌ها را تحت تعقیب قرار می‌دهد.

پیش‌نویس به نقل از بولتون می‌گوید: "ما هرگز با دیوان کیفری در این موضوع همکاری نخواهیم کرد. هیچ همیاری با آن نخواهیم داشت. در جلسات آن شرکت نخواهیم کرد. و می‌گذاریم به دست خود نابود شود. صرف‌نظر از همه این‌ها، با هر نیت و قصدی، هم‌اکنون نیز دیوان کیفری بین‌الملل برای ما مرده است."

همچنین این پیش‌نویس بیان کرده است که ایالات‌متحده اقدام به مذاکرات و توافقات دو و چندجانبه خواهد کرد تا ملت‌های دیگر را از شکایت علیه آمریکا در دیوان کیفری بین‌الملل بازدارد.

گفتنی است دیوان کیفری بین‌المللی در سال ۲۰۰۲ باهدف کمک به استقرار و حفظ صلح و امنیت در جهان کار خود را در شهر لاهه آغاز کرد، اما تمرکز فعالیت‌های آن بر کشورهای آفریقایی سبب شد که برخی دولت‌های این قاره دیوان را متهم کنند که نسبت به کشورهای آفریقایی "تبعیض" قائل می‌شود.

اساسنامه رم که این دیوان بر اساس آن تأسیس شد، از سوی ۱۲۳ کشور تصویب‌شده است، اما آمریکا به‌رغم حضور در مذاکرات تدوین اساسنامه دیوان، از تصویب آن خودداری کرد. پیوستن رسمی هر کشور به دیوان در عمل به این معنی است که آن کشور در صورت لزوم باید مقام‌های بلندپایه یا شهروندان عادی خود را که در جنایات جنگی و نقض فاحش حقوق بشر دخالت داشته‌اند، تحویل دیوان دهد. البته طبق اساسنامه دیوان، صرفاً وقایعی می‌توانند در آن موردبررسی قرار گیرد که پس از سال ۲۰۰۲، یعنی پس از شروع کار دیوان روی داده باشند.

این دیوان که نخستین دادگاه دائمی بین‌المللی است، به‌منظور محاکمه کسانی تأسیس‌شده که مسئولیت سنگین‌ترین جنایات ازجمله جنایات علیه بشریت و جنایات جنگی را بر عهده‌ دارند.

در دوران جرج بوش و در زمان تأسیس این دادگاه، آمریکا از امضای اساسنامه آن خودداری کرد اما دولت اوباما قدم‌هایی را در راستای همکاری با دیوان برداشت.

به شکلی جالب‌توجه جان بولتون قرار است طبق پیش‌نویس بیان کند: "ما اقدام‌هایی را از طریق شورای امنیت سازمان ملل متحد خواهیم داشت تا قدرت این دادگاه را محدود کنیم و ازجمله این دیوان را از صدور حکم علیه آمریکا و متحدان ما که اساسنامه رم را امضا نکرده‌اند، منع خواهیم کرد."

 

 

 

منبع : تیترشهر 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار