رئیس شبکه دامپزشکی شهرضا با اشاره به تولید سالانه ۴۰۰ تُن عسل در شهرستان شهرضا، گفت: در یکسال گذشته ۷ تن از این محصول به کشورهای آسیای شرقی به ویژه مالزی صادر شده است.
کد خبر: ۶۵۴۶۴۴
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۷ 12 September 2018

به گزارش تابناک : حمید رئیس‌زاده با اشاره به وظایف سازمانی سازمان دامپزشکی، اظهار داشت: شبکه دامپزشکی متولی سلامت و بهداشت دام طیور، آبزیان، زنبور عسل و پیشگیری و کنترل بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان و کنترل و نظارت بر سلامت فراورده‌های خام دامی استحصال شده، است.

وی با بیان این‌که در شهرستان شهرضا با توجه به اقلیم شهرستان و کم آبی‌های اخیر مزرعه پرورش ماهی وجود ندارد، گفت: سازمان دامپزشکی وظیفه نظارت بر تولید بهداشتی کلیه محصولات تولیدی اعم از آبزیان را برعهده دارد که این امر با نمونه‌گیری‌های دوره‌ای و قبل از بارگیری از مزارع، استقرار مسئول فنی بهداشتی مزرعه و بازرسی بهداشتی و صدور مجوز حمل در سامانه قرنطینه بهداشتی سازمان دامپزشکی انجام می‌شود.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرضا با اشاره به نحوه نظارت شبکه دامپزشکی بر کشتارگاه مرغ شهرضا، بیان کرد: تیم بهداشتی دامپزشکی مستقر در کشتارگاه طیور شامل یک نفر دکتر دامپزشک و کارشناس بهداشتی هستند و نظارت بر کشتار و بسته‌بندی گوشت مرغ و آلایش خوراکی و غیرخوراکی استحصالی را بر عهده دارند.

وی با تأکید بر این‌که سلامت و بهداشت گوشت مرغ بسته‌بندی شده به طور کامل تحت نظارت است و مورد تأیید شبکه دامپزشکی است، گفت: گوشت مرغ استحصالی به استان‌های فارس، چهارمحال و بختیاری و شهرستان‌های استان اصفهان با خودروی مجاز و مجوز حمل بهداشتی ارسال می‌شود.

رئیس‌زاده با اشاره به نحوه نظارت دامپزشکی بر ماهی فروش‌های سطح شهر، خاطرنشان کرد: در حالت کلی برنامه‌ای که در شهرستان شهرضا توسط شبکه دامپزشکی اجرا می‌شود و در کنترل تخلفات تا حد زیادی مؤثر بوده بازرسی و کنترل کلیه فراورده‌های پروتئینی مرتبط با دامپزشکی اعم از گوشت قرمز، مرغ و ماهی به صورت تازه و منجمد قبل از توزیع در شهرستان شهرضا توسط شبکه دامپزشکی است.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرضا با بیان اینکه محموله‌ها باید با خودروی حمل بهداشتی و مجوز حمل به شبکه دامپزشکی مراجعه کنند و پس از بازرسی فک پلمب شده و اجازه توزیع در شهرستان شهرضا را دارند، تصریح کرد: درباره ماهی هم این حالت یعنی بازرسی قبل از توزیع در مرحله اول انجام می‌شود و در فروشگاه‌های عرضه نیز شرایط بهداشتی توسط بازرسان کنترل می‌شود.

وی بیان کرد: مهمترین بحث یخ‌پوشانی هست که باید در فروشگاه انجام شود و اگر هر کدام از فراورده‌ها شرایط بهداشتی را نداشته باشند در بازرسی که توسط مأموران دامپزشکی انجام می‌شود، محموله از چرخه توزیع انسانی خارج می‌شود.

رئیس‌زاده خاطرنشان کرد: به همشهریان توصیه می‌شود اگر مواردی از احساس بوی فساد، تغییر رنگ و نگهداری در شرایط غیر بهداشتی مشاهده کردند به شبکه دامپزشکی مراجعه یا با شماره مستقیم 1512 تماس بگیرند.

وی بیان کرد: در زمینه خودروهای حمل فراورده‌های پروتئینی دامی، خودروهایی مجاز به فعالیت هستند که از شبکه دامپزشکی کد مخصوص حمل فراورده‌های مختلف اعم از فراورده‌های خام دامی تازه و یا منجمد، فراورده‌های لبنی و دام زنده، طیور، خوراک دام و طیور و آبزیان و سایر محصولات را داشته باشند و  این خودروها بغل‌نویسی شده‌اند و شرایط بهداشتی حمل را دارند.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرضا با اشاره به تولید سالانه 400 تُن عسل در شهرستان شهرضا، بیان کرد: در یکسال گذشته 7 تن از این محصول به کشورهای آسیای شرقی به ویژه مالزی صادر شده است.

وی با بیان اینکه شهرضا دومین قطب تولید خوراک دام، طیور و آبزیان استان اصفهان است، خاطرنشان کرد: 12 کارخانه فعال تولید خوراک دام و طیور شهرستان شهرضا، سالانه 10 هزار تن محصول تولید می‌کنند.

رئیس‌زاده اظهارداشت: در 5 ماه نخست امسال، 120 تن انواع خوراک دام و طیور تولید شده در شهرستان شهرضا، به کشورهای حوزه خلیج فارس صادر شده است.

منبع: تسنیم
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار