مسئول سیاست‌خارجی اتحادیه اروپا امروز از پاسخ به زمانبندی راه اندازی سازو کار مالی ویژه برجام خودداری کرد.
کد خبر: ۶۸۱۹۰۲
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۷ 19 November 2018

به گزارش تابناک : «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز در آغاز نشست وزرای خارجه اروپایی در بروکسل درباره سازو کار ویژه مالی بین ایران و اروپا به پرسش خبرنگار یک روزنامه‌ آمریکایی پاسخ داد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار وال‌استریت‌ژورنال درباره زمان ایجاد این سامانه گفت: «هر چه زودتر، بهتر است.» وقتی وی از موگرینی درباره زمان دقیق اجرای این سازو کار طی روزها و هفته های آینده پرسید، موگرینی از پاسخ دادن خودداری کرد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: «فعالیت ما و انگلیس، فرانسه و آلمان درباره ساز و کار مالی ویژه ادامه دارد و ما از آنها حمایت می‌کنیم. مشارکت وزرای دارایی سه کشور اروپایی در این موضوع بسیار مهم است. آنها سرسختانه می‌کوشند تا آن را نهایی کنند. من نمی‌توانم به شما تاریخ دقیقی را اعلام کنم اما می توانم بگویم کار در حال انجام و در مسیر مثبت در حال پیشرفت است. مشارکت وزرای دارایی این سه کشور و دیگر اعضا، گام مهمی است که من فکر می‌کنم زودتر از قبل به نتیجه منجر شود.»

موگرینی همچنین گفت: «برای ما مهم است که همه چالش‌ها و شرایط پیچیده‌ای که ناشی از رفتار ایرانیان در خاک اروپاست و یا منطقه است، بپردازیم.» وی در عین حال از توافق هسته ای با ایران حمایت کرد.

همچنین از شماری از کشورها از جمله آلمان خواسته شده است تا در ارتباط با قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار سعودی، مقامات ریاض را در فهرست سیاه قرار دهند اما تاکنون اتحادیه اروپا در این زمینه اقدامی صورت نداده است.

دولت آمریکا  8 ماه می (هجدهم اردیبهشت) گذشته از برجام خارج شد و در دو مرحله تحریم‌های هسته‌ای را بازاعمال کرد. اروپا مدعی پایبندی به این توافق است.

منبع: فارس
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار