سرپرست معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان
حجت‌اله غلامی در همایش ملی ساختمان پایدار و انرژی اظهار کرد: انرژی و شیوه استفاده از آن موضوع مهم برای همه کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه است.
کد خبر: ۷۰۵۰۵۲
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۵ 19 January 2019

به گزارش تابناک، سرپرست معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان افزود: وابستگی دنیا به انرژی اهمیت این مقوله را زیاد کرده و تبدیل به یکی از ارکان ثبات و قدرت هر کشور شده و راهبری برای پیشرفت کشورهاست.وی در ادامه گفت: تامین انرژی از وظایف حکومت‌هاست و در حوزه کشاورزی طراحی الگوی کشت با توجه به تغییر اقلیم کشت، انتقال آب به نقاط مختلف و … از جمله مواردی است که در این حوزه باید به آن توجه شود. غلامی ادامه داد: مناسب‌سازی صنایع موجود از موضوع‌های مهمی است که در حوزه انرژی در بخش صنایع باید اصلاح شود؛ صنایعی که در دهه ۵۰ و با شرایط آب و هوای آن روز استان طراحی و ایجاد شده است. سرپرست معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان افزود: ایجاد صنایع مبتنی بر فناوری‌های نوین و دانش‌بنیان موضوع مهم دیگری است که نیاز به آب و انرژی کمتری دارد و باید از ایجاد صنایع آب‌بر بپرهیزیم؛ در طرح توسعه استان نیز توسعه این صنایع منع شده است. وی تاکید کرد: یکی از وزارت‌خانه‌هایی که بهترین و اثرگذارترین طرح اقتصاد مقاومتی را طرح کرده بود، وزارت راه و شهرسازی بود که در کاهش شدت مصرف انرژی در حمل و نقل و ساختمان و استفاده از ظرفیت‌های موجود حمل و نقل کشور و بین‌الملل طرحی جامع ارائه کرد. غلامی بیان کرد: در برنامه ششم توسعه تاکید بر نوسازی ناوگان حمل و نقل است که عمر مفید این ناوگان ۲۰ سال در کشور است؛ انتقال بار و مسافر از جاده به ریل در راستای کاهش سوخت و ایمن‌سازی موضوع دیگری در این موضوع است. سرپرست معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان اذعان کرد: مصرف انرژی در مصارف خانگی بیش از ۴۵ درصد است که موضوع مهمی است این در حالی است که ۲۵ درصد از انرژی در حمل و نقل و ۲۴ درصد در صنایع مصرف می‌شود.
وی ادامه داد: از همین رو باید برنامه‌ریزی‌های ما در مباحث شهری به مقوله انرژی توجه بیشتری کرد و در بخش شهرسازی و ساختمان باید به این موضوع توجه داشت؛ روان‌سازی ترافیک، کاهش زمان سفر و استفاده از حمل و نقل عمومی و تشویق به استفاده از وسایل حمل و نقل غیر موتوری و … می‌تواند در کاهش آلودگی هوا موثر باشد.
غلامی بیان داشت: در بخش معماری به کارگیری همه مباحث مبحث ۱۹ مقررات ملی اهمیت خاصی دارد و باید توجه ویژه به آن شود و در ادامه باید به سمت احداث ساختمان‌های سبز حرکت کنیم و این تنها راهبردی است که می‌تواند شرایط ساختمان‌های ما را بهبود ببخشد.سرپرست معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان با بیان اینکه استفاده زیاد از حامل‌های انرژی بین مردم مرسوم است، تاکید کرد: هنوز بحران تغییر اقلیم را حس نکرده‌ایم که در این موضوع باید برنامه‌ریزی مناسب داشته باشیم. وی افزود: تا زمانی که منابع بالای انرژی داریم، هیچ‌گاه به سمت انرژی‌های نو نمی‌رویم؛ جاری کردن برچسب انرژی برای ساختمان‌ها که می‌تواند در قیمت ساختمان هم موثر باشد، باید اجرا شود. غلامی در ادامه گفت: آئین‌نامه اصلاح الگوی مصرف انرژی در حال حاضر ابلاغ شده و باید اجرایی شود که مبحث ۵ آن مستقیما به موضوع ساختمان می‌پردازد. سرپرست معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان با بیان اینکه ظرف ۱۰ سال گذشته با همایش و سمینارهایی که داشتیم اهمیت این موضوع را برای همه مشخص کردیم، مطرح کرد: هم چالش‌ها و هم ضرورت‌ها شناسایی شده است و راهکار هم ارائه کرده‌ایم و مشکل امروز ما این مسائل این نیست و مشکل ما به کارگیری راهکارهایی است که بر اساس این چالش‌ها احصا شده است. وی اذعان کرد: همه دستگاه‌ها باید وارد صحنه اجرا شوند و مطئمن باشید تا اقدامی صورت نگیرد، در همین جایگاهی که هستیم، درجا خواهیم زد؛ در مصرف انرژی ۲٫۵ برابر کشورهای اروپایی مصرف داریم و در مصرف گاز ۵ برابر اروپا مصرف داریم و راهی جز به حرکت به سمت افزایش بهره‌وری انرژی نداریم و اگر این کار را انجام ندهیم، سوختی که مربوط به نسل‌های آینده است را امروز مصرف می‌کنیم.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار