سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی گفت : طرح استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی همچنان دارای اشکالاتی است که نمی تواند نظر شورای نگهبان را تامین کند.
کد خبر: ۷۰۵۵۹۰
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۹:۰۰ 20 January 2019

به گزارش ایرنا، اصغر سلیمی افزود : این طرح روز چهارشنبه گذشته در کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس مورد بررسی قرار گرفت و به احتمال زیاد تا دوشنبه هفته جاری به صحن علنی مجلس خواهد رفت. 
وی با اشاره به اینکه این طرح از دوره پنجم مجلس شورای اسلامی کلید خورد، تصریح کرد: از آن دوره تاکنون این طرح در مجلس مطرح شده است. 
نماینده سمیرم در مجلس با اشاره به اینکه طرح یاد شده در مجلس پنجم به شورای نگهبان نرسید، اضافه کرد: اما در دوره های ششم تاکنون همواره طرح استانی شدن انتخابات پس از تصویب با تغییرات کوچک به شورای نگهبان ارسال شد و هربار به آن ایرادات قانون اساسی و شرعی گرفته است. 
وی معتقد است طرحی که اکنون برای استانی شدن انتخابات در مجلس دهم در حال بررسی است نیز نسبت به طرحی که در دوره های هشتم و نهم ارائه شد، تغییرات چندانی نکرده است. 
سلیمی ادامه داد: فکر نمی کنم تغییرات ایجاد شده در این طرح بتواند نظر شورای نگهبان را تامین کند. 
وی ضمن مخالفت با طرح استانی شدن انتخابات اظهارداشت: در هیچ یک از کشورهای دنیا انتخابات مجلس بصورت استانی برگزار نشده است. 
سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با اشاره به اینکه کشورمان از اقوام، مذاهب و زبان های مختلف برخوردار است، افزود: تاکنون هر یک از آنها در مجلس نماینده خاص خود را داشته اند اما با استانی شدن انتخابات حضور این نمایندگان در نهاد قانونگذاری کشور کمرنگ خواهد شد. 
وی با بیان اینکه نمی گویم انتخابات فعلی مشکل ندارد، گفت: اما استانی شدن انتخابات نمی تواند این مشکلات را حل و فصل کند. 
سلیمی بیان کرد : بسیاری از ایرادات انتخابات با قانون جامع انتخابات که در کمیسیون شوراها در حال بررسی است، برطرف خواهد شد. 
نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرحی را در مجلس تدوین کرده و به کلیات آن رای داده اند که در صورت قانون شدن، انتخاب نمایندگان پارلمان به صورت استانی برگزار می شود، مدلی از انتخابات که دولت هم با آن موافق است؛ این در حالی است که لایحه جامع انتخابات را در دولت در حال بررسی و نهایی شدن است و تا چند هفته دیگر به مجلس شورای اسلامی ارائه می شود. 
وی در ادامه این گفت و گو به مشکلات حوزه انتخابیه خود اشاره و اضافه کرد : سمیرم با مشکلات اشتغال، کشاورزی، راه، آموزش و پرورش و آب مواجه است. 
نماینده سمیرم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه جاده های این شهرستان با مشکلات اساسی مواجه است، تصریح کرد: طی سال های اخیر پیگیری های لازم برای بهبود شرایط جاده های این شهرستان انجام شده است. 
وی با اشاره به اینکه 15 طرح راهسازی در سمیرم در حال اجراست، گفت: مهمترین آنها، چهارخطه شدن جاده سمیرم به یاسوج است که پیش از این یک خطه بود و با اعتبار 1040 میلیارد ریال در حال اجراست. 
سلیمی با اشاره به اینکه تاکنون شهرستان سمیرم برای استقرار شبکه بهداشت و درمان با مشکلات فراوانی مواجه بوده است، افزود: ساختمان شبکه بهداشت و درمان این شهرستان در زمینی به مساحت 2 هزار و 200 متر و با هزینه ای بالغ بر 25 میلیارد ریال ساخته شده که در دهه فجر به بهره برداری می رسد. 
وی اضافه کرد: همچنین دستگاه سی تی اسکن بیمارستان سمیرم تا 22 بهمن سال جاری نصب و به بهره برداری خواهد رسید. 

منبع: ايرنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار