سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان اصفهان از ۲۸ مرداد تا ۴ شهریور ماه برگزار خواهد شد.
کد خبر: ۷۴۶۷۱۴
تاریخ انتشار: ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۱ 20 May 2019

به گزارش تابناک به نقل از اداره ارتباطات رسانه‌ای شهرداری اصفهان، قدرت‌اله نوروزی در اولین جلسه شورای عالی برنامه‌ریزی سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان اصفهان اظهار کرد: تأکید بر نام اصفهان برای برگزاری این جشنواره، صرفاً تأکید بر یک محدوده جغرافیایی نیست بلکه اصفهان بخشی از برند این جشنواره است. در عین‌ حال لازم است این رویداد مهم بین‌المللی بتواند در عرصه جهانی بیش از گذشته عرض‌اندام کرده و به اصفهان محدود نشود.

شهردار اصفهان تصریح کرد: برگزاری جشنواره در اصفهان باید شرایطی را فراهم کند تا افراد فعال و علاقه‌مند در حوزه فیلم که از نام و نشان کمتری برخوردارند نیز بتوانند به عرصه آمده و آثارشان دیده شود، با توجه به شرایط خاص به وجود آمده برای کشور در فضای بین‌المللی، جشنواره فیلم کودک و نوجوان در اصفهان باید به یک فرصت طلایی تبدیل شده و از این رویداد سینمایی به‌خوبی بهره‌برداری شود.

نوروزی با بیان اینکه می‌توان از افراد علاقه‌مند و داوطلب برای برگزاری هر چه‌ بهتر جشنواره و کاهش هزینه‌ها استفاده کرد، ادامه داد: این موضوع برای شهرداری اصفهان بسیار مهم است زیرا ضمن فرصت دادن به جوانان و رشد استعدادهای آنان، یک سرمایه‌گذاری جدید برای آینده محسوب می‌شود.

شهردار اصفهان بابیان اینکه باید حس برگزاری رویداد جشنواره فیلم کودک و نوجوان در اصفهان ایجاد شود، اضافه کرد: این موضوع بسیار مهمی است زیرا گاهی اوقات رویدادی در شهر اتفاق می‌افتد اما حس شوق‌انگیز را در میان شهروندان ایجاد نمی‌کند، شور و حسی که جشنواره در شهر ایجاد می‌کند بسیار مهم است. باید شرایط برای هر مهمان خارجی یا داخلی که از فرودگاه وارد اصفهان می‌شود به‌ گونه‌ای فراهم شود که برگزاری این رویداد بین‌المللی را در نقاط مختلف سطح شهر به شکلی ملموس ببیند.

وی ضمن تأکید بر جلب مشارکت سایر ارگان‌ها و سازمان‌ها در برگزاری جشنواره فیلم کودک، اظهار داشت: دیگر دستگاه‌ها و نهادها هم باید از روند تولید و نمایش فیلم و جریان فیلم‌سازی برای کودکان و خانواده‌ها حمایت کنند.

نوروزی در پایان با تأکید بر لزوم ایجاد دبیرخانه دائمی جشنواره در اصفهان، بیان داشت: شهرداری اصفهان در خصوص برگزاری این جشنواره در اصفهان نگاه روشنی داشته و با نگاه بین‌المللی نه‌ تنها به کودکان کشور بلکه به کودکان سراسر جهان فکر می‌کند، اصفهان، نه یک محدوده جغرافیایی بلکه بخشی از برند جشنواره فیلم کودک و نوجوان است.

زنجیره صنعت سینما در اصفهان شکل گیرد

علیرضا تابش اظهار کرد: طی چند روز گذشته فراخوان و مقررات سی و دومین دوره جشنواره منتشر شد و انتظار می‌رود مانند سال‌های گذشته شاهد استقبال فیلم‌سازان داخلی و بین‌المللی برای شرکت آثارشان در این جشنواره باشیم.

دبیر سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان اصفهان نیز در ادامه این جلسه با اشاره به اینکه اصفهان شهر خلاق سینمای کودک نیز هست، تصریح کرد: به‌ موازات برگزاری جشنواره فیلم کودک و نوجوان در اصفهان ضروری است این شهر به پایگاه مطمئن برای حمایت از تولیدات سینمایی ویژه کودکان و نوجوانان تبدیل شود تا در طول سال، در کنار برگزاری جشنواره کودک، رویدادهای دیگر مانند نمایشگاه دستاوردهای صنعت سینما که سال گذشته برگزار شد، ادامه یافته و زنجیره صنعت سینما در شهر اصفهان شکل گیرد.

وی ادامه داد: شورای برنامه‌ریزی جشنواره علاوه بر اینکه زیر نظر شهردار اصفهان و عضویت نهادهای سینمایی و فرهنگی، یک نگاه کلان به وضعیت جشنواره فیلم کودک و نوجوان دارد باید نیم‌نگاهی نیز به وضعیت سینمایی و هنری شهر اصفهان در عرصه‌های تولید و اکران فیلم هم داشته باشد.

پیوند بیشتر جشنواره با مردم

تابش با بیان اینکه جشنواره فیلم کودک امسال هم‌زمان با رویداد مبارک عید غدیر برگزار می‌شود، افزود: از فرصت جشن‌های این ایام می‌توان برای پیوند هر چه بیشتر مردم با جشنواره استفاده کرد.

دبیر سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان اصفهان نیز در ادامه این جلسه اضافه کرد: تلاش برای انزوای ایران و تشدید ایران هراسی در عرصه جهانی و شدت دادن به تحریم‌ها، در دستور کار دشمنان ملت ایران قرار دارد و این شرایط برگزارکنندگان این جشنواره بین‌المللی را مصمم می‌کند ضمن فراهم کردن حضور چهره‌ها و مهمانان شاخص بین‌المللی و برگزاری رویدادهای جانبی در جشنواره، نسبت به معرفی هر چه‌ بهتر توانمندی سینمای نجیب ایران در عرصه بین‌الملل بیش از گذشته اقدام شود.

وی با عنایت به سیاست عدالت فرهنگی تأکید کرد: امسال نیز هم‌زمان با برگزاری جشنواره در اصفهان، نمایش منتخب فیلم‌های کودک و نوجوان در سراسر کشور در همان ایام انجام خواهد شد، امیدواریم شور و رایحه جشنواره فیلم کودک و نوجوان اصفهان در کل کشور جریان یابد و کودکان و نوجوانان بتوانند در کنار خانواده‌های خود از مواهب این جشنواره استفاده کنند.

وی ابراز داشت: جشنواره امسال موضوع استان‌های درگیر سیل و کودکان و نوجوانان این استان‌ها را نیز مدنظر دارد و مردم در کنار هنرمندان، مسؤولیت اجتماعی خود را انجام خواهند داد.

تابش در ادامه گفت: با توجه به اینکه دنیای کودکان نسل جدید، دنیای دیجیتال است لازم دیدیم در این دوره از جشنواره به محتوای سرگرمی کودکان در فضای دیجیتال، توجه داشته باشیم، به همین دلیل بخش ویژه‌ای برای آثار «وب سری» در نظر گرفته‌شده تا توجه جدی‌تری به نیازهای کودکان در این حوزه صورت گیرد.

دبیر سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان اصفهان نیز بابیان اینکه بخشی برای همکاری سینمایی شهرهای خواهرخوانده با اصفهان در نظر گرفته‌ شده است، گفت: از حضور رسانه‌های بین‌المللی برای پوشش اخبار این جشنواره استقبال می‌کنیم، تا همان‌گونه که پوشش اخبار جشنواره در رسانه‌های محلی و ملی انجام می‌شود پژواک بین‌المللی این رویداد بیش از گذشته باشد.

وی بابیان اینکه دو دوره المپیاد فیلم‌سازی نوجوانان با موفقیت برگزارشده است، گفت: امسال اصفهان میزبان سومین دوره المپیاد فیلم‌سازی نوجوانان خواهد بود و شاهد برگزاری این رویداد مختص نوجوانان، هم‌زمان با برگزاری سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان خواهیم بود.

همچنین فریده روشن در جلسه شورای عالی برنامه‌ریزی جشنواره بین‌المللی فیلم کودک و نوجوان اظهار کرد: جشنواره سال گذشته با توجه به شرایط موجود و افزایش چند برابری هزینه‌ها در وضعیت بسیار خوبی برگزار شد و با مدیریت هزینه‌ها توانست به شاخص‌های کیفی مدنظر خود دست یابد.

رئیس کمیسیون فرهنگی ورزشی شورای شهر اصفهان بابیان اینکه افزایش مشارکت هنرمندان اصفهانی از اتفاقات خوب سال گذشته بود، تصریح کرد: برگزاری جایزه زاون نیز اتفاق مهم و ارزشمندی بود که به لحاظ روحی به هنرمندان و سینماگران اصفهانی آرامش بخشید.

در این جلسه همچنین مرتضی کاظمی عضو شورای سیاست‌گذاری جشنواره و مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مرضیه برومند و رسول صدرعاملی اعضای شورای برنامه‌ریزی و کارگردان سینما و علیرضا رضاداد عضو شورای برنامه‌ریزی جشنواره نکات، دغدغه‌ها و پیشنهادهای خود را در خصوص برگزاری این جشنواره مطرح کردند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار