رئیس اتحادیه صنایع لبنی اصفهان گفت: تصمیم گیری برای افزایش قیمت محصولات لبنی در اختیار استان نیست.
کد خبر: ۷۵۶۱۸۱
تاریخ انتشار: ۰۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۵ 22 June 2019

به گزارش تابناک، قیمت لبنیات در حالی در کشور و استان اصفهان به طور مداوم در نوسان است که این محصولات جایگاه چندانی در سبد غذایی خانواده ها ندارد. این نداشتن جایگاه به این منظور نیست که شهروندان تمایلی به استفاده از لبنیات ندارند بلکه قیمت آن این واکنش ها را در پی دارد.

اما این بار افزایش قیمت ها باعث شد تا رئیس اتحادیه صنایع لبنی به این موضوع واکنش نشان دهد . هومان امیری با بیان اینکه به‌رغم افزایش قیمت‌ها، کارخانه‌ها با حداقل سود و در بیشتر محصولات بدون سود محصولات را به فروش می‌رسانند که البته این شرایط بهتر از زیان دهی است افزود: کارخانه‌جات شیر پاستوریزه و اتحادیه صنایع لبنی پاستوریزه، در قیمت‌های اعلام شده هیچ نقشی ندارند و این قیمت‌ها از طریق سازمان حمایت از مصرف کنندگان کشور با توجه به تصمیم ستاد تنظیم بازار کشور ابلاغ می‌شود.

او با تاکید به اینکه افزایش هزینه‌های تولید که در سال ۱۳۹۷ اتفاق افتاده بود بالاخره در قیمت‌ها لحاظ شد ادامه داد: هرچند کارخانه‌جات تولیدات لبنی با افزایش قیمت فرآورده‌ها موافق نیستند زیرا در این‌صورت با کاهش فروش مواجه خواهند شد و فقط در صورتی که افزایش قیمت به آنها تحمیل شود آن را اعمال می‌کنند.

امیری با اشاره به افزایش هزینه‌های تولید، افزود: تاثیر افزایش قیمت شیر خام ۱۳.۱ درصد و  اقلام بسته‌بندی، حمل و نقل، انرژی و سوخت و همچنین افزایش دستمزد حدود  ۱۴.۲ درصد در هزینه های تولید اثر گذاشته و در مجموع حدود ۲۸ درصد به هزینه‌های تولید  محصولات لبنی اضافه شده بود.

وی اضافه کرد: دامداران هزینه تولید را افزایش داده ‌و با شروع سال جدید قیمت شیر از دو هزار تومان به  دو هزار و ۵۰۰ تومان رسیده بود، بنابراین فشار بی امانی به کارخانه‌جات وارد می‌شد و دامداران نیز به هیچ عنوان کمتر از این قیمت شیر خام را به کارخانه‌ها عرضه نمی‌کردند، به طوری که بسیاری از کارخانه‌ها تا مرز ورشکستگی پیش رفتند.

رییس اتحادیه صنایع لبنی پاستوریزه استان اصفهان گفت: با توجه به این اتفاق درخواست تشکیل جلسه تنظیم بازار استان را دادیم، که در آن مسئولان افزایش قیمت را قبول داشتند، اما تاکید داشتند تصمیم گیری برای افزایش قیمت محصولات لبنی در اختیار استان نیست و نهایتا با جلسات متعددی که در ستاد تنظیم بازار کشوری تشکیل شد و قیمت محصولات لبنی متناسب با هزینه‌های تولید، افزایش داده شد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار