وزیر علوم و فناوری پاکستان گفت: دانشگاه‌های این کشور آماده همکاری با ایران در بخش‌های مختلف به ویژه علوم ریاضی، معماری و هنر و تبادل استاد و دانشجو در این زمینه هستند.
کد خبر: ۷۶۰۹۰۴
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۵ 09 July 2019

چادری فواد حسین در دیدار با استاندار اصفهان در استانداری، افزود: زمینه‌های همکاری بسیار خوبی در بخش‌های علمی و فناوری بین ۲ کشور ایران و پاکستان و همچنین شهر اصفهان وجود دارد که در توسعه روابط سیاسی و اقتصادی نقش مهمی خواهد داشت.

وی با اشاره به فعالیت خانه ریاضیات اصفهان، اظهار داشت: امید است با وجود چنین مراکز علمی و پژوهشی در ایران، همکاری‌های ۲ کشور بیش از پیش توسعه یابد.

خانه ریاضیات اصفهان، به عنوان نخستین خانه ریاضیات ایران و جهان به دنبال تشکیل ستاد ملی سال جهانی ریاضیات در سال ۱۳۷۷ آغاز به کار کرد.
وزیر علوم و فناوری پاکستان، یکی از برنامه‌های این کشور را ایجاد اشتغال و کارآفرینی ذکر و خاطرنشان کرد: یکی از زمینه‌های آن صنعت فرش است که همکاری‌های خوبی در این زمینه با ایران داریم.

وی به نقش مهم علم و فناوری در توسعه روابط بین کشورها و بنیاد علمی اکو اشاره و اضافه کرد: کشورهای مهمی مانند ایران، پاکستان و ترکیه در تقویت آن، جایگاه بسزایی دارند.

وزیر علوم و فناوری پاکستان، آب را یکی از زمینه‌های مورد تاکید برای همکاری بین کشورهای منطقه عنوان و تصریح کرد: مسائل و مشکلات منطقه‌ای، گریبانگیر همه کشورهای آن منطقه می‌شود.

وی با بیان اینکه پاکستان تلاش می‌کند تا روابط خود را با همه کشورها از جمله در منطقه مانند هند عادی کند، افزود: در این زمینه باید از ظرفیت‌ها و همکاری‌های همدیگر استفاده کنیم.

استاندار اصفهان نیز در این دیدار گفت: نقاط اشتراک ایران و پاکستان فقط در زبان نیست بلکه مهمترین آن، دین اسلام و برادری بین آنهاست.

عباس رضایی با بیان اینکه ایرانیان، استقبال پر شور مردم پاکستان از آیت الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب را هیچگاه فراموش نمی‌کنند، افزود: این موضوع نشان‌دهنده عمق روابط قلبی و انسانی بین ۲ ملت است.

وی با اشاره به برگزاری اجلاس هیأت امنای بنیاد علمی اکو در اصفهان، تصریح کرد: با توجه به ظرفیت‌ها و جاذبه‌های فراوانی که در اصفهان وجود دارد، می‌توان دبیرخانه دائمی بنیاد را در این شهر مستقر کرد و در این مورد، حق اصفهان، ضایع شده است.

استاندار اصفهان، اظهار امیدواری کرد که این موضوع امروز در جلسه‌های اجلاس مطرح و برای انتقال دبیرخانه به اصفهان، تصمیم گرفته شود.

وی با بیان اینکه مردم منطقه باید مسائل و مشکلات خود را با همکاری همدیگر حل کنند، تاکید کرد: این کار موجب استقلال همه کشورها می‌شود و یکی از مبانی تفکر انقلاب اسلامی نیز استقلال همه کشورهای منطقه با دید برادری، برابری و عدالت است.

رضایی با استقبال از اعلام آمادگی وزیر پاکستان برای همکاری‌های علمی در زمینه‌های ریاضی، هنر و ادبیات با دانشگاه‌های ایران، اضافه کرد: در بسیاری دیگر از بخش‌ها مانند پزشکی نیز زمینه همکاری ۲ طرفه وجود دارد و تبادلات علمی ما باید افزایش یابد.

وی به خواهرخواندگی اصفهان و لاهور پاکستان نیز اشاره و خاطرنشان کرد: برای تقویت این پیوند اعلام آمادگی می‌کنیم و روابط اقتصادی بین ۲ کشور و اصفهان باید افزایش یابد.

استاندار اصفهان تاکید کرد: از فعالان اقتصادی پاکستان در بخش‌های مختلف از جمله فرش دعوت می‌کنیم تا با سفر به اصفهان با ظرفیت‌های اقتصادی و فناوری آن آشنا شوند تا زمینه‌های گسترش روابط، ایجاد شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار