همتی:
رییس بانک مرکزی گفت: ما همه فشارها را پشت سر گذاشتیم و اکنون در مرحله‌ای هستیم که قیمت ارز ثبات کاهنده یافته است.
کد خبر: ۷۶۳۲۷۳
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۷ 16 July 2019

به گزارش تابناک، همتی روز سه شنبه در جمع فعالان اقتصادی استان اصفهان در اتاق بازرگانی، افزود: این رقم معادل بودجه ارزی سالانه برخی کشورهاست و شروع خوبی برای ما در سال ۹۸ محسوب می‌شود.
وی، تأمین ارزی در سال گذشته را ۴۲ میلیارد دلار اعلام و تصریح کرد: نرخ ارز نیز به دلیل سیاست‌های اتخاذ شده دولت در حال ثبات یافتن است.
همتی تاکید کرد: با وجود همه فشارها و التهابات سیاسی علیه کشورمان، دشمنان به این نتیجه رسیدند که ما از نظر سیاسی، امنیتی و اقتصادی حرفی برای گفتن داریم و اکنون این ما هستیم که تعیین کننده چگونگی مذاکره‌ها هستیم چون نظام جمهوری اسلامی قوی است.
وی با تاکید بر اینکه بخش مهمی از تهدیدها و فشارهای ناشی از تحریم‌های دشمن با مقاومت مردم و برنامه‌های دولت خنثی شد، گفت: در زمان حاضر باید از شرایط به وجود آمده به عنوان فرصت استفاده کنیم.
همتی با اشاره به اینکه عده‌ای می‌گفتند که وضعیت ما مانند کشورهایی همچون ونزوئلا و قیمت دلار به ۴۰۰ هزار ریال می‌رسد، تصریح کرد: ما همه فشارها را پشت سر گذاشتیم و اکنون در مرحله‌ای هستیم که قیمت ارز ثبات کاهنده یافته است.
وی با بیان اینکه شاخص‌های تولیدی و اقتصادی ما به تدریج در چند ماه گذشته اصلاح شده است، خاطرنشان کرد: تورم نقطه به نقطه و ماهانه و نرخ بیکاری کاهش یافته است.
به گفته وی، با وجودی که برخی واحدهای تولیدی و مشاغل دچار مشکل شدند اما وضعیت تعدادی نیز بهتر شده است.
همتی با بیان اینکه مقاومت مردم باعث شد تا موضع نظام جمهوری اسلامی به مرحله ثبات برسد، تاکید کرد: این توفیق مهمی است و بدون کمک جدی بسیاری از کشورهای دوست حاصل شد.
رئیس بانک مرکزی با بیان اینکه پارسال رشد اقتصادی کشور به دلیل تنش ارزی به ویژه در شوک آبان و آذر کاهش یافت، اضافه کرد: ۲ ماه نیز در صادرات نفت وقفه داشتیم که روی صنایع سنگین و نفتی تأثیر داشت.
وی با اشاره به اینکه پارسال تولید ناخالص غیر نفتی کشور فقط ۱.۸ درصد کاهش یافت، ادامه داد: بیشتر کاهش‌ها مربوط به بخش نفتی بود لذا می‌توانیم با کمک فعالان اقتصادی بخش غیر نفتی را احیا و صادرات آن را بیشتر کنیم.
همتی با بیان اینکه نفت خام ۳۰ درصد بودجه دولت را تأمین می‌کند، گفت: اگر همت کنیم نیازی به صادرات آن نداریم.
وی تاکید کرد: شرایط حاکم بر جامعه در یک و نیم سال گذشته، اهمیت فعالان اقتصادی را بیش از پیش و فرصت داخلی برای کشور ایجاد کرده است.
رئیس بانک مرکزی با بیان اینکه دغدغه دولت، تبعات وضعیت اقتصادی موجود در طبقه متوسط جامعه است، گفت: اگر این دغدغه نبود می‌توانستیم دستورهای سریع‌تری دهیم.
وی، خاطرنشان کرد: بسیاری فشار می‌آورند که واردات خودرو آزاد شود اما بنده مخالفم و معتقدم که باید تولید داخل را درست کنیم و نباید قطعه از خارج وارد کنیم.
همتی، سیاست‌های بانک مرکزی را دخالت نکردن در قیمت ارز عنوان و اضافه کرد: شرایط محیطی باید به گونه‌ای باشد که نرخ ارزی بر مبنای ذاتی شکل گیرد نه اینکه با زور کاهش یا افزایش یابد.
وی با تاکید بر اینکه ارزش پول ملی باید با صادرات و تولید ملی تعیین شود، ادامه داد: یکی دیگر از سیاست‌های ما، کنترل نقدینگی است زیرا افزایش آن برای کشور، سم است.
رئیس بانک مرکزی با بیان اینکه بسیاری به ما برای اعطای تسهیلات فشار می‌آورند، گفت: با وجود همه تغییرات در ۲ سال گذشته، نقدینگی سال گذشته نسبت به سال ۹۶ حدود ۲۶ درصد و سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ حدود ۲۲ درصد افزایش یافت.
وی ادامه داد: بانک مرکزی چند طرح را برای تأمین نقدینگی بانک‌ها و واحدهای تولیدی در دست اجرا دارد.
وی با بیان اینکه وام‌های تکلیفی به بانک‌ها نیز فشار می‌آورد، تصریح کرد: بانک‌ها نیز با مشکلاتی مواجهند و این‌طور نیست که بخواهند با بخش خصوصی تقابل کنند.
به گفته وی اگر بانک‌ها اضافه برداشت کنند نقدینگی کشور و نرخ تورم افزایش می‌یابد.
همتی، مهمترین وظیفه بانک مرکزی را کنترل نرخ تورم خواند و اظهار داشت: کنترل تورم و تأمین نقدینگی باید باهم انجام شود و همه تلاش بانک مرکزی رونق تولید ملی و تأمین ارز کالاهای اساسی و مواد اولیه است.
عباس رضایی استاندار اصفهان در این نشست با تاکید بر اینکه با وجود تنش‌های سیاسی اخیر، ارز به این درجه از ثبات رسید، گفت: اصفهان یک تیم منسجم و هماهنگ برای رفع مشکلات تولید دارد و امید است نتایج این نشست به پیشبرد برنامه‌های آنها کمک کند.
در این جلسه جمعی از فعالان اقتصادی استان اصفهان مسائل و مشکلات خود را با رئیس بانک مرکزی در میان گذاشتند.
اصفهان با بیش از ۹ هزار واحد تولیدی و صنعتی و حدود ۲۵۰ هزار کارگر صنعتی ترین استان است.

منبع: ايرنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار