استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان عنوان کرد:
استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان گفت: در صورت حذف چهار صفر از پول ملی شرایط تورمی کشور بیشتر می شود و در این شرایط احتمال ایجاد یک تورم توهمی وجود دارد.
کد خبر: ۷۷۰۶۰۸
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۷ 10 August 2019
علیمراد شریفی در خصوص حذف چهار صفر از پول ملی، اظهار کرد: این سیاست تاثیری در خلق پول ندارد چون عملا سیستم بانکی ما خلق پول انجام می دهد تاثیری در کاهش تورم ندارد.
 
وی افزود: این سیاست در چند کشور اجرا شد، اما در اکثر قریب به اتفاق آنها شکست خورد و شاید دو کشور عملکرد موفقی داشتند، اما در کشور ما تا زمانی که سیستم مالیاتی خوب عمل نکند و بانک ها خلق پول نداشته باشد عملا سیاست حذف صفر از پول ملی اثری نخواهد داشت.
 
عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان با تاکید بر اینکه دولت به جای حذف چهار صفر صرفا باید جلو افزایش نرخ تورم را با کاهش سطح مصرف بگیرد، گفت: مشکل ما این است که همان خلق پولی که انجام می شود بیشتر به صورت سفته بازی است.
 
وی با بیان اینکه با اجرای سیاست حذف صفر از پول ملی مخالف است، پیش بینی کرد: در صورت حذف چهار صفر از پول ملی شرایط تورمی کشور بیشتر می شود و در این شرایط احتمال ایجاد یک تورم توهمی وجود دارد.
 
شریفی با اشاره به تورم چهل ساله کشور، اظهار کرد: تا زمانی که سفته بازی از اقتصاد حذف نشود و نقدینگی به سمت تولید نرود هیچ تغییری در اقتصاد کشور ایجاد نمی شود.
 
وی با اعتقاد بر اینکه بزرگترین مشکل سیستم اقتصادی کشور عدم کنترل شبکه بانکی است، تصریح کرد: تا زمانی که شبکه بانکی کشور کنترل نشود، این طرح تنها یک توهم پولی ایجاد می کند.
 
عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان تاکید کرد: 60 درصد اقتصاد ایران فرار مالیاتی دارند و تا زمانی که سیستم مالیاتی و فرارهای مالیاتی ساماندهی نشود مشکلات اقتصادی کشور با حذف صفر از پول ملی حل نخواهد شد. 
 
وی با اعتقاد بر اینکه در صورت تصویب این طرح در مجلس، به طور قطع یک بار اضافی به کشور تحمیل می شود، گفت: تا زمانی که ساختار تورمی و بانکی کشور ساماندهی نشود و فرارهای مالیاتی ادامه یابد نمی توان به بهبود اوضاع امیدوار بود.
 
به گفته شریفی، در حالیکه امروز افراد زیادی در کشور حساب های و سپرده های بالای بانکی دارند، هیچ مالیاتی بابت آن پرداخت نمی کنند.
منبع: ایسنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار