مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب اصفهان دلیل افت فشار آب آشامیدنی در برخی از نقاط را شرایط خاص سامانه آبرسانی اصفهان بزرگ دانست و گفت: ظرفیت محدود این سامانه دلیل اصلی افت فشار آب در برخی از نقاط اصفهان است، برای حل آن چاره‌ای جز راه اندازی سامانه دوم نیست.
کد خبر: ۷۷۰۸۰۱
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۸ 11 August 2019

به گزارش خبرگزاری تابناک به نقل از روابط عمومی آبفا استان اصفهان، هاشم امینی افزود: سامانه آبرسانی حوزه اصفهان بزرگ یا همان سامانه دوم باید ۱۲ سال قبل تکمیل می‌شد و به اتمام می‌رسید اما این امر تاکنون محقق نشده است.

وی خاطرنشان کرد: شرکت آب منطقه‌ای اصفهان مجری پروژه احداث دومین سامانه آبرسانی اصفهان بزرگ است ، این شرکت اکنون در حال ساخت تصفیه خانه و سامانه آبرسانی این طرح است و امیدواریم هر چه زودتر به پایان برسد، باید این نکته را تاکید کنیم که نیاز به سامانه یاد شده برای ماه‌های گرم به شدت احساس می‌شود.

مدیرعامل آبفا اصفهان افزود: راه اندازی سامانه دوم ،راه حلی برای رفع افت فشاری است که در برخی از ساعت شبانه روز در اصفهان و دیگر شهرها و روستاهای استان رخ می‌دهد.

بهره برداری از سامانه دوم آبرسانی اصفهان حیاتی و مهم است

مهندس هاشم امینی اظهارداشت: در مدار قرار دادن سامانه دیگر آبرسانی به این سامانه فعلی برای تامین آب آشامیدنی جمعیت بیش از چهار میلیون و ۲۰۰ هزار نفری امری ضروری است، بی شک اصلی‌ترین اولویت در استان اصفهان همان اجرای سامانه دوم آبرسانی است.
وی با بیان این که این طرح از لحاظ پدافند غیرعامل اهمیت بالایی دارد، تصریح کرد: سامانه دوم آبرسانی اصفهان باید از سال ۸۶ به آب و فاضلاب استان اصفهان تحویل داده می‌شد زیرا پایان عمر خط انتقال آب آشامیدنی به اصفهان همان سال بود اما از آن زمان تاکنون با وجود مشکلات فراوان سامانه دوم وارد چرخه بهره برداری نشده است.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب استان اصفهان افزود: تا دمای ۳۳ درجه حدود ۱۲ متر مکعب بر ثانیه برای جمعیت تحت پوشش طرح آبرسانی اصفهان بزرگ آب شرب نیاز است و هر درجه سانتی گراد که بالاتر می‌رود پنج درصد به نیاز آبی ۵۶ شهر و ۳۰۰ روستایی که از سامانه آب اصفهان استفاده می‌کنند افزوده می‌شود به این معنا که برای ۳۴ درجه سانتیگراد ۱۲.۶ متر مکعب و برای ۳۵ درجه سانتی گراد ۱۳.۲ مترمکعب آب مصرف می‌شود این در حالیست که برای دمای ۴۱ درجه سانتی گراد که این روزها شهرمان تجربه می‌کند ۳.۵ تا چهار متر مکعب کمبود آب داریم بنابراین افت فشار و قطع آب در برخی اوقات رخ می‌دهد.

مهندس هاشم امینی با بیان اینکه سال‌ها از عمر تونل انتقال آب از تصفیه خانه اصفهان می‌گذرد، تاکید کرد: حدود ۳۰ سال است که کسی داخل این تونل را ندیده، بنابراین هر لحظه احتمال وقوع حادثه و توقف در انتقال آب وجود دارد، بنابراین می‌طلبد سامانه دوم هر چه زودتر راه اندازی شود تا جلوی خطرات احتمالی گرفته بطوریکه انتقال و توزیع آب شرب به صورت عادلانه و با کیفیت بهتری انجام گیرد.

وی به این نکته تاکید کرد که استان اصفهان با قرار گرفتن در منطقه خشک همچون برخی دیگر مناطق کشور با چالش جدی تامین آب در بخش‌های مختلف مواجه است، عنوان نمود: اما در کنار رفع دیگر نیازها ی آبی ، باید تامین آب آشامیدنی را مهم‌ترین نیاز استان دانست چرا که نبود آب آشامیدنی کافی، بهداشتی و مطمئن وضعیت سلامت در یک منطقه را با چالش روبه رو می‌کند و بهداشت مردم را تا حدزیادی به خطر می‌اندازد، از سوی دیگر مسائل مختلف امنیتی و اجتماعی به تامین آب به خصوص آب آشامیدنی مرتبط است و بی شک نمی‌توان ساده از کنار آن عبور کرد.

مهندس امینی با اشاره به اینکه بررسی آمار و ارقام نشان می‌دهد که میزان مصرف آب آشامیدنی کشور سالانه حدود ۷.۵ میلیارد مترمکعب است خاطر نشان ساخت: حدود ۲۵ میلیون واحد خانگی و ۱۵ میلیون اشتراک در کشور وجود دارد و بر طبق گزارش‌ها بیش از ۹ میلیون ۸۰۰ هزار واحد در کشور بالاتر از الگوی مصرف، آب مصرف می‌کنند.این در حالیست که هم اکنون بیش از 80 درصد مشترکین اصفهان مطابق با الگوآب مصر ف می کنند.

وی ادامه داد:طبق جدیدترین گزارش تهیه شده، متوسط سرانه مصرف آب در کشور به ۱۵۵ لیتر رسیده که این میزان نسبت به کشورهای پرآب اروپایی هنوز زیاد است و می‌توان بازهم این سرانه را کاهش داد، متوسط سرانه ۱۵۵ لیتری برای کشوری خشک و نیمه خشک مانند ایران سرانه بالایی محسوب می شود و می‌توان با بهینه کردن مصارف، آن را بدون اینکه به کیفیت زندگی مردم خدشه‌ای وارد شود، کاهش داد، با وجود کسری در منابع آبی، وضعیت تصفیه و سلامت مایه حیات در شرایط مطلوبی قرار دارد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار