تابناک: جی‌پی‌اس‌ها به تازگی مشخص کرده‌اند که نصف النهار گرینویچ 102 متر به شرق متمایل است و بر روی نقطه صفر قرار ندارد.
کد خبر: ۸۱۳۵۱
تاریخ انتشار: ۰۱ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۱:۲۷ 23 August 2015
به گزارش تابناک، ایرنا به نقل از پایگاه خبری اسپیس نوشت: نصف النهار مبدا که محققان طبیعت آن را در سال 1884 در محله گرینویچ لندن معین کردند، خطی فرضی است که از قطب شمال به قطب جنوب کشیده می‌شود و به عنوان نقطه مبدا در جهت یابی روی کره زمین به شمار می‌رود.

نصف النهار مبدا، شرق و غرب را از هم جدا می‌کند و پایه‌ای برای اندازه گیری زمان محسوب می‌شود و تمام مناطق زمانی بر اساس نقطه صفر طول جغرافیایی بنیان گذاشته شده‌اند.

اما جی‌پی‌اس‌ها به تازگی مشخص کرده‌اند که نصف النهار گرینویچ 102 متر به شرق متمایل است و بر روی نقطه صفر قرار ندارد. آژانس ملی اطلاعات مکانی دلیل این اشتباه را تاثیر توده‌های درون هسته زمین بر روی روش های اندازه گیری قدیمی معرفی کرده است.

در قرن نوزدهم طول جغرافیایی از روی موقعیت ستارگان مشخص شده بود. در آن زمان محققان به دنبال خط‌های افقی بر روی زمین بودند تا بر اساس آن مرکز زمین را معین کنند. بدین منظور از جیوه استفاده می‌شد.

ولی جی‌پی‌اس‌ها نشان می‌دهند که این روش نتایج دقیقی در بر نداشته است. زیرا توده سنگ‌های سنگین در هسته زمین جیوه را جذب و از خط افقی منحرف می‌کرده‌اند. گفتنی است که نیروی جاذبه سیاره ما با توجه به جنس و ساختارهای زیرزمینی هر بخش متغیر است.

در نتیجه طول جغرافیایی که در قرن نوزدهم مشخص شده است، به صورت عمودی قرار ندارد و این خط به هسته مرکزی زمین نمی‌رسد و از این روی نمی‌تواند محور درستی برای تقسیم بندی یکسان کره زمین باشد.

بر خلاف روش‌های گذشته، اندازه گیری‌های جی‌پی‌اس تحت تاثیر جاذبه زمین نیستند. آن‌ها خود را با ماهواره‌ها هماهنگ می‌کنند که به طور پیوسته موقعیت و زمان خود را ارسال می‌کنند.

به همین دلیل برای تعیین موقعیت یک مکان مشخص بر روی کره زمین، سیگنال‌های سه جی‌پی‌اس ماهواره‌ای در یک زمان مشخص کافی هستند تا نتیجه دقیقی به دست بدهند.

منبع: تابناک
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار