مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان از پیشرفت 70 درصدی عملیات مرمت ایوان مجموعه جهانی کاخ چهلستون خبر داد.
کد خبر: ۸۵۴۸۶۶
تاریخ انتشار: ۰۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۶ 26 May 2020

به گزارش تابناک اصفهان به نقل از روابط عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان، فریدون اله‌یاری اظهار داشت: در طی سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۲ بر اثر آسیب‌های شدیدی که بر سازه چوبی ایوان کاخ چهلستون به عنوان بزرگترین سازه چوبی در بناهای تاریخی کشور وارد شده بود مرمت‌هایی بر بخش پیشانی این بنای عظیم تاریخی انجام شد.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان افزود: با توجه به اینکه تمامی ساختار این مجموعه عظیم شامل سقف و ستون‌ها از چوب است، آسیب‌های وارده به سقف توسط کارشناسان بررسی شد و در نهایت از نیمه دوم سال ۱۳۹۳ عملیات مرمت سقف ایوان در ۳ محور شامل مرمت استحکامات سقف، مرمت تزئینات سقف که با هنر معرق کاری تزئین شده و همچنین حذف داغ آب‌هایی که از حدود یک صد سال قبل بر روی سقف قابل روئیت بود آغاز شد.

وی تاکید کرد: مرمتگران در اقدامی دیگر مرمت تزئینات دیواره های ایوان را که نیز عمدتا از جنس گچ است را نیز آغاز کرده‌اند و در کنار کار لایه‌برداری انواع آلودگی‌ها از روی ستون‌های ایوان نیز آغاز شد.

الهیاری‌تصریح کرد: در حال حاضر در مجموعه ایوان شرقی کاخ چهلستون به عنوان بزرگترین سازه چوبی کشور بیش از ۵ عملیات مرمت در جریان است که تا پایان فروردین ماه سال ۱۳۹۸ شاهد اتمام عملیات مرمت تزئینات دیوارهای ایوان و همچنین مرمت ستون‌ها و بخش قابل توجهی از استحکامات و تزئینات سقف بوده ایم به گونه‌ای که در حال حاضر ۷۰ درصد عملیات مرمت این ایوان به اتمام رسیده است.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان گفت: با توجه به ظرفیت‌های تزئینات در این ایوان با شکوه از یک سو و بازدید دائم گردشگران از این مجموعه و در عین حال پیچیدگی‌های عملیات مرمت شامل استحکام بخشی سقف و مرمت تزئینات تلاش داریم تا در سال ۱۳۹۹ باقیمانده عملیات مرمت این ایوان را در صورت تخصیص اعتبار لازم به اتمام برسانیم.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار