میدان امام (نقش جهان) اصفهان در قالب یک طرح تحقیقاتی به عنوان ثروت (دارایی) میراث فرهنگی در دنیا ثبت و معرفی شد تا زمینه جذب سرمایه‌گذاری بیشتر برای استفاده بهینه از آن فراهم شود.
کد خبر: ۸۵۵۸۶۰
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۶ 29 May 2020

مدیر دفتر همکاری‌های علمی بین‌المللی دانشگاه اصفهان روز جمعه با اعلام این خبر گفت: میدان امام اصفهان با توجه به ویژگی‌های منحصر بفرد میراثی، تاریخی، اقتصادی و شهری که دارد در طرح تحقیقاتی که توسط اتحادیه اروپا انجام شد، به‌عنوان ثروت میراث فرهنگی برای معرفی به سازمان‌های بین‌المللی انتخاب و معرفی شد.

سید کمیل طیبی با بیان اینکه این طرح تحقیقاتی با عنوان " زنجیره جذب سرمایه‌گذاری برای تعریف کاربری‌های جدید از میراث فرهنگی شهرهای مهم دنیا " در قالب اَبَر پروژه " افق ۲۰۲۰ " اتحادیه اروپا اجرا شد، افزود: به تازگی، میدان امام اصفهان بعنوان دارایی (asset) میراث فرهنگی  از سوی اتحادیه اروپا در این طرح تحقیقاتی، معرفی و ثبت شد.

افق ۲۰۲۰ یک اَبَر طرح پژوهشی است که اجرای آن از سال ۲۰۱۶ توسط اتحادیه اروپا در زمینه‌های مختلف مانند توسعه پایدار، محیط زیست، انرژی پاک و میراث فرهنگی و با همکاری موسسه‌ها و دانشگاه‌های مختلف دنیا آغاز شد.

طیبی با اشاره به اینکه دانشگاه اصفهان بعنوان تنها دانشگاه همکار از ایران در این طرح تحقیقاتی از ۲ سال گذشته مشارکت داشت، افزود: این طرح با هدف مقایسه عملکرد استفاده مجدد از میراث فرهنگی و تنظیم سیستم نظارتی برای دارایی‌های میراث فرهنگی اجرا شد به گونه ای که در قالب آن میراث فرهنگی شهرهایی مانند اصفهان، آمستردام، بخارست، لندن، پاریس، بارسلونا، استکهلم، میلان، عمان و کازان مورد بررسی و مطالعه قرار گرفت.

وی خاطرنشان کرد: هدف نهایی طرح مذکور این است که بتوان با معرفی ثروت‌های میراث فرهنگی به دنیا از طریق همایش‌ها و محافل هنری، فرهنگی و اقتصادی و در چارچوب سازمان‌هایی مانند اتحادیه اروپا، سازمان ملل متحد و بانک جهانی نسبت به سرمایه‌گذاری و استفاده بهینه از این دارایی‌ها، تصمیم‌های مناسب اتخاذ شود.

طیبی گفت: در این طرح تلاش می‌شود تا توجه کشورهای مختلف، سازمان‌های بین‌المللی و کارآفرینان به دارایی‌های میراث فرهنگی دنیا جلب و الگوهای جدیدی متناسب با ویژگی‌های فرهنگی آن شهرها طراحی شود.

وی اضافه کرد: در این طرح، اصفهان بعنوان یکی از ۶ شهر دارای الگوی بین‌المللی در زمینه دارایی میراث فرهنگی در کنار شهرهایی مانند مونترال، عمان، سن خوزه و تیرانا معرفی شد.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه میدان امام اصفهان با دارا بودن ویژگی‌های جامع شهری که در طراحی و معماری آن وجود دارد، در این طرح بعنوان دارایی میراث فرهنگی انتخاب شد، گفت: این اثر تاریخی دارای امکانات و کاربری‌های فراوان مانند کسب و کار، مذهبی، هنری، فرهنگی، صنایع دستی و ورزشی است و می‌توان کاربری‌های جدید در کنار این امکانات با هدف جذب سرمایه‌گذاری و کسب و کار بیشتر تعریف کرد.

طیبی با اشاره به اینکه مجموعه میدان امام اصفهان، میزبان حدود ۹ هزار نوع فعالیت هنری و صنایع دستی و کسب و کار است، تصریح کرد: این موضوع می‌تواند الگویی برای حفظ میراث فرهنگی و بازنگری در کاربری‌های جدید برای سایر شهرهای مهم و تاریخی دنیا باشد.

وی با بیان اینکه ما تا کنون در زمینه تبلیغات و معرفی جاذبه‌های میراثی و گردشگری کشورمان ضعیف عمل کرده ایم، تاکید کرد: ثبت میدان امام اصفهان بعنوان دارایی میراث فرهنگی، بزرگترین تبلیغ برای ایران است که باید به بهترین نحو از این فرصت بویژه در دوران پسا کرونا استفاده کرد.

طیبی با اشاره به اینکه دانشگاه اصفهان با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان در این طرح تحقیقاتی مشارکت کرد، افود: نتایج این طرح فرصت خوبی برای رونق و سرمایه‌گذاری هرچه بیشتر در بخش گردشگری اصفهان و کشور است.

منبع: ايرنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار