معاون حقوقی و ثبتی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان گفت: یک هزار و 850 سند جدید طی یک سال اخیر برای موقوفات استان اصفهان صادر شده است.
کد خبر: ۹۱۰۱۷۶
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۰ 18 October 2020

به گزارش تابناک به نقل از روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان، حجت‌الاسلام محمود نصراصفهانی در خصوص عملکرد ادارات اوقاف و امور خیریه استان اصفهان در زمینه ثبتی و حقوقی از دهه وقف سال گذشته تا دهه وقف امسال اظهار داشت: در این بازه زمانی در زمینه امور ثبتی شاهد 95 درصد تحقق اهداف بوده‌ایم که در مجموع یک هزار و 850 موقوفه در استان اصفهان سنددار شده است.
وی افزود: در این بین سهم موقوفات منفعتی و انتفاعی یک هزار و 450 مورد، موقوفات غیر متصرفی که توسط متولیان اداره می‌شود 235 مورد و سهم رقبات بقاع حدود 114 مورد بوده است.
معاون حقوقی و ثبتی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان با بیان اینکه بیشترین توجه ما برای اخذ سند تعیین تکلیف موقوفات و مردم است، افزود: موقوفات بسیار زیادی داریم که وقتی اسناد را دریافت می‌کنیم برخی از متصرفانی که تا قبل از دریافت سند تصور دیگری داشتند، تعیین تکلیف می‌شوند و نظم مالکیتی ایجاد می‌شود.
وی موقوفه "ابوالحسن رجایی" به مساحت 15 هزارمتر مربع به ارزش 105 میلیارد تومان را از مهم‌ترین اسناد دریافتی اوقاف اصفهان طی یک سال گذشته اعلام کرد و افزود: اخذ سند گورستان کارلادان به مساحت شش هزار متر مربع بالغ بر 600 میلیارد تومان ارزش، سند موقوفه فاطمه النساء تیران و کرون به مساحت 360 هکتار با ارزش ریالی 200 میلیارد تومان و اخذ سند موقوفه مک الدین با 500 هکتار به ارزش 230 میلیارد تومان از دیگر اسناد مهم دریافتی به نام اوقف در این بازه زمانی است.
حجت‌الاسلام نصراصفهانی گفت: همچنین موقوفه اصفهانک است که 600 هکتار است اخیرا به صورت شش دانگ به نام اوقاف سند خورده است، در گذشته برای بخشی از این موقوفه سند ادر شده بود و اخیرا کل این مجموعه به نام اوقاف سند خورد .
وی ثبت سند موقوفه کبوترآباد به مساحت 500 هکتار به نام اوقاف را نیز از دیگر اسناد دریافتی طی یک سال اخیر اعلام کرد و گفت: دریافت این سند نیز می‌تواند تاثیر بسز ایی در اجرای امینانه نیت واقفان در استان اصفهان داشته باشد.
معاون حقوقی و ثبتی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان در خصوص تبدیل اسناد دفترچه‌ای به تک برگ نیز ابراز داشت: سند تک برگ با مختصات ویژه‌ای که اداره ثبت دیده شده است، صادر می‌شود و مساحت ملک به صورت برنامه‌های جدید دیده می‌شود و از این جهت مزیت دارد که 108 مورد سند دفترچه‌ای طی یک سال اخیر به سند تک برگی تبدیل شده است.
وی با بیان اینکه متراژ اسناد اخذ شده در مجموع 24 میلیون و 487 هزار و 302 متر مربع است، افزود: این اتفاق در نوع خود در ادارات اوقاف بی نظیر بوده است.
حجت‌الاسلام نصراصفهانی در خصوص امضای تفاهم‌نامه با اداره کل منابع طبیعی استان اصفهان در خصوص زمین‌های مورد اختلاف اوقاف و منابع طبیعی تصریح کرد: در سال جاری حدود 500 هکتار از زمین‌های مورد اختلاف تعیین تکلیف و به اوقاف برگردانده شد.
وی با بیان اینکه 552 پرونده قضایی در مراجع قضایی داریم که 50 مورد آن ملی است، ابراز داشت: آراء خوبی امسال دریافت شده است، از جمله موقوفه علی اکبر خان واقع در فضل آباد که 160 هزار متر و معادل 16 هکتار به نفع موقوفه رای صادر شد.
معاون حقوقی و ثبتی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان ادامه داد: در مجموع 150 مورد حکم به نفع اوقاف طی یک سال گذشته صادر شده است که 70 رای آن بسیار مهم بوده و اجرایی شده است.
وی در خصوص تنظیم سند اجاره برای رقبات ابراز داشت: طی یک سال اخیر 120 رابطه استیجاری جدید برقرار شده و پنج هزار و 840 مورد نیز تجدید سند اجاره داشتم.

برچسب ها: اوقاف ، موقوفه ، موقوفات
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار