با ابلاغ قانون اخذ مالیات از خانه‌های خالی به وزارت دارایی، مالکانی که خانه شان بیش از ۱۲۰ روز ساکن نداشته باشد، مشمول مالیات می‌شوند.
کد خبر: ۹۳۰۴۹۲
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۸ 07 January 2021

رئیس جمهور، قانون اصلاح موادی از قانون مالیات‌های مستقیم در خصوص اخذ مالیات از خانه‌های خالی را برای اجرا به وزارت امور اقتصادی و دارایی ابلاغ کرد.
مطابق قانون، هر واحد مسکونی واقع در شهر‌های بیش از ۱۰۰ هزار نفر جمعیت که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور، در هر سال مالیاتی در مجموع بیش از ۱۲۰ روز ساکن یا کاربر نداشته باشد، به عنوان خانه خالی محسوب است.
این خانه‌ها به ازای هر ماه بیش از این زمان، ماهانه مشمول مالیاتی بر مبنای مالیات بر درآمد اجاره به شرح ضرایب سال اول معادل ۶ برابر مالیات متعلق، سال دوم معادل ۱۲ برابر و سال سوم به بعد معادل ۱۸ برابر مالیات متعلق می‌شود.
همچنین واحد‌های نوساز پس از ۱۲ ماه و در طرح‌های انبوه سازی پس از ۱۸ ماه از زمان صدور گواهی پایان ساختمانی، مشمول مالیات می‌شود.
مطابق این قانون، وزارت راه و شهرسازی موظف است با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، یک ماه قبل از پایان مهلت، اخطار لازم را به مالک واحد مسکونی یا به کدپستی محل آن ارسال کند.
ضرایب مالیاتی برای اشخاص حقیقی و حقوقی از جمله افرادی که دارای بیش از پنج خانه خالی در هر سال مالیاتی باشند، دو برابر اعمال می‌شود.
مالکان واحد‌های مسکونی شهری و روستایی موظف هستند اطلاعات املاک خود را با تعیین نوع بهره برداری، حداکثر دو ماه پس از انتشار دستورالعمل نحوه ثبت اطلاعات که وزارت راه و شهرسازی آن را تدوین و ابلاغ می‌کند، در سامانه ملی املاک و اسکان کشور ثبت کنند.
همچنین مالیات مورد اشاره تا زمانی که تعداد واحد مسکونی موجود در شهر‌های بیش از ۱۰۰ هزار نفر جمعیت به ۲۵/۱ برابر تعداد خانوار‌های ساکن در این شهر‌ها برسد، قابل اجراست.
قانون اخذ مالیات از خانه‌های خالی در جلسه علنی پنجم آذر مجلس شورای اسلامی تصویب شد و ۲۶ آذر به تأیید شورای نگهبان رسید.
طبق آمار غیر رسمی، در استان اصفهان ۶۰ هزار و در تهران ۵۰۰ هزار خانه خالی وجود دارد که این آمار در کل کشور به 2 و نیم میلیون باب می‌رسد.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار