مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، فناوری و بودجه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور گفت: مطالعات اولیه و مقدماتی مربوط به ۲ ژئو پارک در محورهای جندق - خور و نخلک - انارک در شرق استان اصفهان انجام شده است.
کد خبر: ۹۳۲۳۵۸
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۹ 14 January 2021

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، فناوری و بودجه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور افزود: پیمایش های اولیه و مقدماتی سازمان زمین شناسی برای این مناطق جهت تبدیل شدن به ژئو پارک انجام شد اما با توجه به ظرفیت های زیاد استان اصفهان باید این مطالعات کامل شود.

رضا جدیدی افزود: این ۲ منطقه دارای رکوردهای جهانی و ویژگی های منحصر بفرد و بی نظیر در پدیده های زمین شناسی و معدنکاری و فلزکاری کهن است و قابلیت تبدیل شدن به ژئو پارک را در سطح بین المللی دارد.

وی با بیان اینکه مطالعاتی برای ژئو پارک کویر مرنجاب در آران و بیدگل انجام شد، تصریح کرد: برای بررسی ظرفیت سایر نقاط استان اصفهان جهت تبدیل شدن به ژئو پارک مانند تالاب بین المللی گاوخونی نیاز به آمایش کامل این خطه است.

جدیدی  با اشاره به اینکه سازمان زمین شناسی کشور، متولی مطالعات ژئو پارک است، خاطرنشان کرد: حاکمیت منطقه و استان باید در این زمینه درخواست داشته باشد تا سازمان زمین شناسی برای تامین منابع مالی مورد نیاز آن اقدام کند.

وی با بیان اینکه ژئو پارک یک محدوده جغرافیایی با ویژگی های منحصر بفرد زمین شناسی و زیرساخت های اقتصادی، فرهنگی و گردشگری است، اظهار داشت: ژئو پارک دارای جامعه محلی میزبان است که مشارکت آنها برای ارتقای زیرساخت های اقتصادی و فرهنگی منطقه مورد هدف ژئو پارک ضروری است.

جدیدی با تاکید بر اینکه وجود جامعه محلی پویا در کنار پدیده های منحصر بفرد زمین شناسی برای شکل گیری ژئو پارک، اهمیت بسیاری دارد، اضافه کرد: این کارها به سال ها تمرین نیاز دارد و پس از آن باید برای ثبت جهانی ژئو پارک درخواست داد.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، فناوری و بودجه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور با اشاره به آمادگی خوب استان اصفهان برای تکمیل مطالعات ژئو پارک، گفت: ما مدل های موفقی در کشور در این زمینه مانند ژئو پارک بین المللی قشم و ملی ارس و طبس داریم و امید است اصفهان در نوبت بعدی برای ثبت ژئو پارک قرار گیرد.

جدیدی با بیان اینکه ظرفیت یابی ژئو پارک در سطح ملی و بین المللی در اصفهان توسط سازمان زمین شناسی و با همکاری اتاق بازرگانی این استان در حال انجام است، گفت: قرار است جلسه های مربوط به این کار ادامه یابد.

وی با بیان اینکه سازمان زمین شناسی کشور، مدل ژئوپارک در استان اصفهان را معرفی کرد، بیان کرد: ژئو پارک فقط در یک مرحله و یک مکان شکل نمی گیرد بلکه ممکن است چند سال طول بکشد و چند شهرستان را در برگیرد.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار