معاون اقتصادی سپاه قدس:
معاون اقتصادی سپاه قدس با بیان اینکه در حال حاضر در صنعت نفت کشور هیچ فرد خارجی وجود ندارد، اظهار داشت: هدف تحریم‌ها جلوگیری از گسترش صنعت نفت بود که محقق نشد.
کد خبر: ۹۴۱۸۹۵
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۵ 18 February 2021

رستم قاسمی با بیان اینکه بالاترین سطح توسعه در صنعت نفت کشور در سال ۹۰ و ۹۱ اتفاق افتاد، ابراز داشت: همچنین در این بازه زمانی بیشترین نفت از کشور صادر شد.
معاون سپاه قدس با بیان اینکه برای رفع تحریم‌ها سه روش وجود دارد، گفت: بی اثر کردن تحریم‌ها، امضای برجام و عبور از تحریم از جمله راهکارهای این امر است.
وی با بیان اینکه در ادامه با بیان اینکه محور مقاومت در دستور کار شهید سلیمانی بود و محور مقاومت برای یک کار بنیادی در راستای تحقق اهداف انسانی صورت گرفت، ادامه داد در این زمینه هدف حذف داعش بود چرا که آمریکا قصد داشت با این ظرفیت به مرزهای کشور نزدیک شود.
قاسمی با بیان اینکه برخی نسبت به هزینه‌های صورت گرفته در محور مقاومت انتقاد دارند، تصریح کرد: در این زمینه باید گفت که حتی یک فشنگ رایگان به عراق نداده‌ایم اما در سوریه هزینه کرده‌ایم، از سوی دیگر باید توجه داشت که چنانچه ما در محور مقاومت فعالیت نداشتیم امروز باید برای حفظ مرزهایمان هزینه می‌کردیم.
وی با بیان اینکه آمریکا هفت هزار میلیارد دلار در منطقه هزینه کرده است، ابراز داشت: این هزینه سنگینی است که ما آن را بی اثر گذاشتیم.
معاون اقتصادی سپاه قدس با بیان اینکه در کشور طی یک سال ۲۴ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی داریم، ابراز داشت: باید توجه داشت که نیمی از این صادرات به عراق انجام می‌شود و اگر داعش را از منطقه خارج نمی‌کردیم باید این پول را برای حفظ مرزها هزینه می‌کردیم.
وی با تاکید بر اینکه نیروی قدس مسئول کار اقتصاد کشور نیست، اضافه کرد: ما فقط مسئول نابودی داعش بودیم اما در زمینه اقتصادی نیز تسهیل گری کرده‌ایم.
قاسمی در خصوص برجام نیز گفت: اصل برجام تصمیم حاکمیتی بود ولی برجام امضا شد و در روند اجرای آن مشکلاتی به وجود آمد.
وی با بیان اینکه در خصوص اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی بر خلاف آنچه پیش بینی می‌شد نتیجه مطلوبی در این زمینه نداشتیم.
قاسمی گفت: در اجرای این اصل چند شرکت بزرگ به بخش خصوصی واگذار شد اما به دلیل عدم موفقیت مجدد به دولت بازگردانده شد.
وزیر اسبق نفت در ادامه با بیان اینکه کشور ایران در زمینه تولید بنزین سوپر و بنزین هواپیما خودکفا است، اضافه کرد: نه تنها در این زمینه نیاز کشور را تأمین کرده‌ایم بلکه برای صادرات نیز از این محصولات داریم.
وی با بیان اینکه در حال حاضر در میدان پارس جنوبی سهم ایران در برداشت نفت به اندازه قطر و در برخی مواقع بیشتر است، تصریح کرد: باید توجه داشت که قوانین خاصی بر میادین مشترک حاکم نیست اما ما همچنان از دیگر رقبا عقب هستیم.

معاون اقتصادی سپاه قدس افزود: قطر پرونده بابک زنجانی بیش از یک متر است و تاکنون برای این متهم ۲۶ جلسه علنی دادگاه برگزار شده است.
وی با بیان اینکه بر این باورم در بررسی پرونده بابک زنجانی بیشتر نگاه سیاسی حاکم بوده است، ادامه داد: این در حالی است که اگر پرونده روال عادی خود را طی می‌کرد باید پول‌های بابک زنجانی به کشور وارد می‌شد نه اینکه برخی در خارج از کشور این پول‌ها را تصاحب کنند.
قاسمی در ادامه با بیان اینکه هنوز به صورت رسمی برای ورود به انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری وارد نشده‌ام، ابراز داشت: چنانچه این امر قطعی شود به نفع کسی کنار نخواهم کشید.
وی با اشاره به اینکه کشور دارای برنامه و چشم انداز است و باید از حرف گرایی عبور کنیم، ادامه داد: کشور نیازمند عملگرایی است و باید در یل گذاری ئتغییر ایجاد شود.
معاون اقتصادی سپاه تاکید کرد: مهم‌ترین چالش اقتصاد در کشور سیاسی بودن آن است و تا این نگاه حاکم باشد موفق نخواهیم شد.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار