وزیر جهاد کشاورزی گفت: کشاورزی و تامین غذا عامل امنیت و تولید قدرت برای کشور است و نگاه ویژه به این بخش، توجه به یک سوم جمعیت در حوزه معیشت محسوب می‌شود.
کد خبر: ۹۹۲۷۱۵
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۹ 10 September 2021

سیدجواد ساداتی‌نژاد افزود: حوزه کشاورزی برای مردم ایران اهمیت بسیار زیادی دارد و یکی از دلایل آن تامین غذا از سوی کشاورزان و دامداران است.

وی با بیان اینکه اگر تامین غذای کشوری در اختیار دیگران و وابسته به کشورهای دیگر باشد همیشه باید عزت خود را از بیگانگان مطالبه کرد، افزود: امروز غذا به‌عنوان یک ابزار تهدید نیز تبدیل شده و کشورها از این ابزار به‌عنوان اسلحه استفاده و تلاش می‌کنند با ابزار غذا بر دیگران سلطه و استیلا پیدا کنند.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه کشاورز با نگاه به این فضای راهبردی کشاورز فقط فردی نیست که در تولید یک محصول نقش دارد اظهار داشت: کشاورز در دنیای امروز فردی است که در کنار تامین غذا تامین امنیت برای مردم و کشور قدرت تولید می‌کند.

ساداتی‌نژاد با تاکید بر نگاه راهبردی به کشاورز، اضافه کرد: تا دیروز کشاورز نماد یک فرد زحمت‌کش، آفتاب‌سوخته و تلاشگر بود که ازنظر مالی نیز تمکن ندارد و همیشه باید نگران،ناراحت و غصه‌دار او به‌عنوان بخشی از اقشار مستضعف جامعه بود.

وی با یادآوری تغییر نگاه راهبردی به کشاورز در دنیا و اینکه باید به کشاورز به‌عنوان حافظ امنیت ملت ایران در حوزه غذا نگاه کرد ادامه داد: آمریکا با وجود داشتن چهار درصد جمعیت دنیا اما ۳۷ درصد غذای دنیا را تولید و با ابزار غذا بر کشورها حکومت می‌کند که این نشان‌دهنده جایگاه ‌ویژه کشاورزی در جهان است.

به گفته وی، حساسیت موضوع غذا زمانی که دشمن به سراغ تهدید غذا می‌رود در دنیای امروز بیشتر و قابل تامل است.

تحریم مرغ راس از سوی آمریکا برای ایران

وزیر جهاد کشاورزی با یادآوری اینکه به‌طور معمول کشورهای اروپایی و آمریکا به‌عنوان مدعی حقوق بشر در موقع جنگ با هر کشوری به مباحث انسان‌دوستانه از جمله غذا و دارو ورود نمی‌کردند اما آمریکا در سال ۱۳۹۸ مرغ راس (یکی از بهترین نژادهای مرغ گوشتی سازگار با شرایط ایران است) را برای ایران تحریم کرد و باعث به زمین خوردن صنعت مرغ کشورمان شد، این در حالیست که صنعت مرغ تامین کننده پروتئین برای مردم کشورمان محسوب می‌شود.

ساداتی‌نژاد این اقدام را نشان دهنده تهدید دشمن برای غذا و نشان دهنده نقش و جایگاه ویژه کشاورزی دانست و افزود: دولت سیزدهم به یقین با برنامه‌ای که برای حوزه کشاورزی ارایه کرده است یک تحول مورد انتظار همه مردم در حوزه کشاورزی را رقم خواهد زد.

یک سوم ملت از کشاورزی ارتزاق می‌کنند

وی با یادآوری فعالیت ۲۲ میلیون نفر در بخش کشاورزی و ارتزاق حدود یک سوم از جمعیت ایران در این بخش، ادامه داد: تحول و نگاه ویژه به حوزه کشاورزی یعنی نگاه ویژه به یک سوم جمعیت کشور در حوزه معیشت و از سوی دیگر نگاه به سفره مردم و یکی از شعارهای رییس جمهوری با عنوان تامین و حفاظت از سفره مردم است.

وزیر جهاد کشاورزی با یادآوری اینکه دولت سیزدهم در این راستا وی را که نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل و رییس کمییسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی بود در این دوره سخت اقتصادی برای این مسوولیت انتخاب کرد که بسیار حایز اهمیت و مسوولیت سنگینی است، ادامه داد: البته تریج ابتدایی خودم باقی ماندن در کمیسیون کشاورزی مجلس، کمک به دولت آیت‌الله رییسی و انتخاب فرد دیگری برای این مسوولیت بود که در نهایت با توجه به ۲ دوره اعتماد مردم منطقه و دفاع از نگاه و تفکر راهبردی به حوزه‌های انقلاب، سیاست خارجی و عرصه اقتصادی و همچنین از طریق گفت‌وگوهای مشورتی با نماینده ولی فقیه و سایر بزرگان پذیرش این مسوولیت و کمک به دولت مورد پذیرش قرار گرفت.

ساداتی‌نژاد این اتفاق را نتیجه اعتماد مردم به خدمتگزارشان در مجلس شورای اسلامی برای فعالیت در وزارت جهاد کشاورزی و خدمت به مردم منطقه و ملت ایران در این عرصه خطیر عنوان و اضافه کرد: این اعتماد نتیجه حمایت، هدایت نخبگان، ایثارگران و خانواده معظم شهیدان از وی است که همچنان نیازمند دعا و حمایت آنان برای موفقیت در آینده است.

وی خاطر نشان کرد: پس از این انتخاب طبق قواعد مجلس یک وکیل برای مردم این منطقه انتخاب می‌شود که وی با پیشنهاد خود و بر طبق توصیه بزرگان این منطقه محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی را به‌عنوان کفیل مردم تا پایان دوره معرفی کرد و رییس مجلس نیز این درخواست را پذیرفته و اعلام کرد در نخستین فرصت به دیدار مردم منطقه کاشان خواهد آمد.

انتخاب نماینده کفیل کاشان

به گفته وی، همچنین طبق عرف کفیل نیز نماینده ویژه‌ای را برای رسیدگی به امور این حوزه انتخابیه انتخاب می کند که برای این مسوولیت نیز نائینی از افراد انقلابی، جانباز، ایثارگر و یکی از فرماندهان سپاه در منطقه کاشان با توجه به شناخت مردم از وی و اشرافی که به مسایل این منطقه دارد انتخاب شد که برای موفقیت در این عرصه حمایت، هدایت و همدلی مردم را می‌طلبد.

وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه دفتر خانه ملت با حضور این نماینده به فعالیت خود ادامه خواهد داد و پاسخگوی مراجعات مردمی و پیگیری مسایل آنان خواهد بود گفت: مسایل کلان و ارتقای منطقه را نیز قالیباف و شخص وی با محوریت آیت‌الله سلیمانی نماینده ولی فقیه در منطقه کاشان به طور ماهانه در تهران پیگیری خواهند کرد و به هیچ وجه مسایل اصلی و مطالبه‌های کلان در ارتباط مردم در این دوره بر زمین نخواهد ماند.

ساداتی‌نژاد در مورد حوزه کشاورزی و مشکل کم آبی منطقه کاشان بر لزوم یک تحول در این حوزه تاکید و اضافه کرد: به عنوان خدمتگزار همه کشاورزان و سرمایه گذاران علاقه‌مند در حوزه کشاورزی در ۲ شهرستان تلاش خود را در راستای رفع این مشکل انجام خواهد داد تا مشکل بیشترین مصرف آب در حوزه کشاورزی به‌صورت سنتی و غرق آبی و تولید محصولات پر آب را در این منطقه تبدیل به کشت کم آب، گلخانه و محیط محصور کند.

وی با تاکید بر برنامه‌ریزی انجام طرح‌های اجرایی در حوزه صنایع تبدیلی در کاشان و آران و بیدگل گفت: طرح‌هایی نیز آماده شده که با همت مردم پیش خواهد رفت.

ساداتی‌نژاد از همدلی، حمایت، هدایت و اعتماد مردم منطقه و آیت‌الله عبدالنبی نمازی امام جمعه سابق کاشان تقدیر کرد و افزود: در برهه کنونی نیز برای ادامه مسیر و موفقیت در این عرصه نیازمند حمایت آیت‌الله سلیمانی امام جمعه کاشان و نماینده ولی فقیه در منطقه است تا با محوریت وی بتواند شرایط مطلوبی را برای مردم رقم بزند.

منبع: ايرنا
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار