معاون بهره‌برداری ذوب‌آهن اصفهان علی‌رغم محدودیت‌های مصرف آب و برق از رشد تولید در 5 ماه نخست سال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته خبر داد.
کد خبر: ۹۹۳۴۰۶
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۳ 13 September 2021

مهرداد تولائیان در در خصوص مدیریت چالش‌های موجود در راستای کمبود برق و مشکلات زیرساخت‌ها افزود: ذوب‌آهن اصفهان به دلیل نوع فرایند تولید فولادی که دارد و داشتن نیروگاه اختصاصی و تولید برق مورد نیاز خود به اندازه دیگر صنایع فولادی از کمبود برق آسیب ندیدیم اما در تامین آب ذوب آهن اصفهان سال سختی را پشت سر گذاشتیم و ناچار شدیم به خاطر کمبود آب نیروگاه برقمان را متوقف کنیم.

با این حال در مجموع نسبت به فولادی‌هایی که از روش قوس الکتریکی استفاده می‌کنند مشکلات کمتری داشتیم. 

وی افزود: ذوب‌آهن اصفهان 4 نیروگاه تأمین برق به ظرفیت تولید 220 مگاوات برق دارد. مصرف ما تقریباً 190 تا 200 مگاوات است و بدین‌صورت نیازی به شبکه سراسری برق نداریم و منتهی به دلیل کمبود آب در ماه‌های ابتدایی سال مجبور به توقف نیروگاه‌هایمان شدیم و از شبکه سراسری برق گرفتیم. 

تولائیان در ادامه تصریح کرد: البته رایزنی‌های خوبی با آب و برق منطقه‌ای استان اصفهان انجام دادیم و با به کارگیری روش‌های صرفه‌جویی و متوقف کردن کارگاه‌های جانبی توانستیم از 190 مگاوات برق مصرفی کارخانه160 مگاوات برق را از نیروگاه داخلی تامین کنیم و تنها 30 تا 40 مگاوات از شبکه می‌گیریم که آن هم ناشی از کمبود آبی است که متحمل می‌شویم.

درمجموع ما مشکلات کمتری در مقایسه با شرکت‌های فولادی که برای تأمین برق از روش قوسی استفاده می‌کنند، داریم. 

معاون بهره‌برداری ذوب‌آهن اصفهان در خصوص مدیریت مصرف آب شرکت نیز اظهار داشت: ذوب‌آهن اصفهان در برنامه‌های بلند‌مدت خود برای تامین آب کارخانه، انتقال پساب شهرها و تصفیه آن را با هدف صرفه‌جویی در مصرف آب درنظرگرفته است چنانچه پساب تمام شهرستان‌های اطراف را خریدیم.

پساب شهرستان زرین‌شهر را قبلا خریداری و به کارخانه منتقل کردیم، الان نیز قرارداد پساب فولادشهر و ناحیه ایمان‌شهر و فلاورجان شهر را منعقد کردیم و اقدامات لازم برای لوله‌کشی آن با سرعت در حال انجام است وبه زودی به داخل کارخانه منتقل می‌کنیم.   

تولائیان ادامه داد: هم‌زمان با شرکت مپنا قرارداد دوجانبه‌ای برای احداث یک تصفیه‌خانه فاضلاب شهری منعقد کردیم تا مقداری از آب مورد نیازمان را از ناحیه تصفیه پساب شهرها تامین کنیم این پروژه‌های برنامه‌ریزی‌شده درسال 1401 به نتیجه می‌رسد و فعلا سال 1400 را با برنامه فعلی طی می‌کنیم. 

وی تصریح کرد: در کوتاه مدت در مقایسه 20 سال گذشته با وجود افزایش تولید و افزایش تجهیزات کارخانه، مصرف آبم را به 50درصد کاهش دادیم و در مواقع بحرانی مثل الان بازچرخانی‌های ویژه‌ انجام می‌دهیم که اگرچه در درازمدت برای تجهیزات خوب نیست اما مجبوریم خروجی یک سیکل تولید را به سیکل تولید دیگر بریزیم در صورتی که محدودیت فنی دارد و به صورت نامحدود نمی‌توان انجام داد. بخش دیگری از تامین آب به وسیله تانکر و نه خطوط لوله انجام می‌شود. مجموع این اقدامات موجب کاهش 20 تا 30 درصدی مصرف آب و مدیریت این بحران شد. این کاری بوده که در 5 الی 6 ماه گذشته انجام دادیم و توانستیم سطح تولید را حفظ کنیم. 

او اضافه کرد: این را هم اضافه کنم که جزو برنامه‌های بلندمدت کاهش مصرف آب به‌جز هزینه‌های هنگفتی که در بخش تصفیه پساب فاضلاب انجام دادیم، از نظر تکنولوژی نیز اقداماتی صورت گرفت؛ برنامه تعویض برج‌های خنک‌کننده که غالبا برج‌های خنک‌کننده تَر هستند با برج‌های خنک‌کننده‌ هیبریدی که تقریباً 30 درصد مصرف آب کمتری دارند. 

تولائیان ادامه داد: ما اولین برج‌ هیبریدی را از کره جنوبی خریداری کرده و یک ماه و نیم پیش نصب کردیم که در یک بازه زمانی یکساله باید 30درصد مصرف آب را کاهش بدهد. در صورت موفقیت این طرح در یک برنامه 4 ساله سایر برج‌های خنک‌کننده را دیگر تعمیر نکرده و آنها را با خنک‌کننده‌های هیبریدی جایگزین می‌کنیم. 

وی با بیان اینکه ذوب آهن اصفهان 60 تا 70 برج خنک‌کننده دارد اضافه کرد: به طور معمول هر 4 سال یکبار باید این برج‌ها تعمیر شوند اما به جای تعمیر آنها را تعویض خواهیم کرد.

گفتنی است نظیر این برج‌ها را فقط در بندرعباس توسط همین شرکت کرده جنوبی نصب شده بود و در بازدید از آن دیدیم مشخصات مورد نظر شرکت را داراست و به شرط اینکه این برج جوابگو باشد در مورد سایر برجها کار تعویض را انجام می‌دهیم. 

معاون بهره‌برداری ذوب‌آهن اصفهان در پاسخ به این سوال که کاهش تولید در سال گذشته را جبران کردید نیز پاسخ داد: پارسال کاهش تولیدی نداشتیم و سال گذشته در روزهای آخر به برنامه با اختلاف تنها 4هزار تن به نسبت 2.5 میلیون تن تولید کارخانه، کاهش جزئی است البته آن هم کاهش تولید محسوب نمی‌شود چرا که معمولا شرکت برنامه‌هایش را بلندپروازانه می‌نویسد تا تلاش بیشتری برای تحقق آن داشته باشیم. به همین دلیل سال 99 در مقایسه با 98 بالغ بر 4هزار تن تولید بیشتر داشتیم اگرچه انتظار ما بیشتر از این بود. پیش‌بینی می‌شود امسال هم رشد خوبی در تولید داشته باشیم. 

تولائیان در ادامه تصریح کرد: پارسال معضل کمبود آب به شدت امسال وجود نداشت بلکه کمبود مواد اولیه مطرح بود برنامه ما راه‌اندازی کوره یک در شهریور ماه بود که به دلیل کمبود مواد اولیه در بهمن ماه اتفاق افتاد. متاسفانه علیرغم قولهای مساعدی که مسئولین وقت وزارت صمت برای تامین مواد اولیه داده بودند مواد به موقع تامین نشد و در حال حاضر تامین مواد اولیه بسیار لب مرزی است البته رایزنی‌های زیادی با بخش خصوصی و دولتی، برای تامین مواد اولیه مورد نیاز انجام شد و موفق شدیم تولیدمان را افزایش بدهیم. 

معاون بهره‌برداری ذوب آهن اصفهان در خصوص سخنان وزیر صمت درباره احتمال افزایش قیمت زغال سنگ در بازدید سرزده روز جمعه رئیس جمهور از معادن زغال سنگ طبس نیز گفت: قطعا با این موضوع مخالف هستیم چرا که معتقدیم قیمت زغال سنگ 26.5 درصد شمش فولاد و رقم بسیار معقولی است و موجب بهبود وضعیت معادن زغال سنگ و نجات آنها از ورشکستگی و تامین کافی حقوق کارگران شده. از سوی دیگر کیفیت زغال معادن ما بسیار پایین است و ناچاریم 30درصد زغال مصرفی‌مان را وارد و آن را با زغال داخلی "بِلِند" کرده و کک مورد نیازمان را تولید می‌کنیم. 

وی افزود: در حال حاضر ما تنها خریدار عمده زغال‌سنگ در کشور هستیم. قیمت زغال‌سنگ مثل قبل دستوری نیست و تنها خریدار عمده‌اش در کشور ذوب آهن اصفهان است. از طرفی قیمت زغال باید نسبت معقولی از نقش آن در فولاد باشد و نمی‌توان نقش آن را مانند کنسانتره یا گندله با بالا بردن قیمتش به صورت دستوری پررنگ کنیم. 

تولائیان با بیان اینکه معادن زغال سنگ کشور از فرصت افزایش قیمت زغال برای بهبود خطوط تولید کنسانتره و ارتقای کیفیت آن استفاده نکردند گفت: انتظار ما این بود که در مقابل موافقت ذوب‌آهن با افزایش قیمت زغال سنگ، معادن در ارتقای کیفیت کنسانتره بیشتر کار کنند و راندمان کار را بالاتر ببرند.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار