معاون استاندار گفت: در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید با پیگیری‌های مستمر تمام پرونده‌ها به روز شده، چالش‌های اساسی استان در کوتاه‌ترین زمان مطرح شده و مشکلات فعالان اقتصادی حل می‌شود.
کد خبر: ۹۹۸۲۳۶
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۴۰۰ - ۲۲:۵۴ 02 October 2021

سید حسن قاضی عسگر گفت: حدود ۴۵ درصد از فولاد، ۱۵ درصد تولید ناخالص ملی، ۲۰ درصد فرآورده‌های نفتی، ۵۵ درصد مصنوعات طلا، ۴۵ درصد تولید نساجی کشور و ۷۰ درصد تولید و بافت فرش کشور در استان اصفهان انجام می‌شود که برخی معتقدند با اقلیم اصفهان تناسب ندارد، در هر صورت این ویژگی از گذشتگان به ما ارث رسیده و باید به گونه‌ای آن را مدیریت کرد که نه تنها اقتصاد آسیب نبیند بلکه این موضوعات مدیریت شود.

وی تصریح کرد: میزان یارانه‌ای که دولت در حوزه نان می‌پردازد به بیش از ۶۰ هزار میلیارد تومان رسیده است، برای توزیع صحیح آرد و جلوگیری از قاچاق آرد دولتی نیز گروه کاری گندم، آرد و نان در استانداری اصفهان تشکیل شد.

قاضی عسگر در مورد نرخ بیکاری در استان اصفهان نسبت به کشور گفت: از پاییز ۱۳۹۷ تا بهار ۱۴۰۰ درصد بیکاری ۵.۲ درصد کاهش یافته است، این رقم در کشور به طور متوسط ۲.۹ درصد بوده است، علاوه بر این روند وضعیت فضای کسب و کار در این مدت بهبود و رشد یافته به طوری که اکنون شاخص آن در استان بیش از متوسط کشوری است.

معاون استاندار اصفهان گفت: بیشترین اشتغال ایجاد شده در ساخت بنا، فعالیت‌های مرتبط با ساخت و ساز، تولید مبلمان، تولید وسایل نقلیه موتوری، عمده فروشی و خرده فروشی، خدمات مالی و تولید تجهیزات برقی بوده است.

قاضی عسگر اضافه کرد: تولید ناخالص استان در سال ۹۹، ۳۹۲ هزار میلیارد ریال بوده که نسبت به سال قبل از آن افزایش دو هزار میلیارد ریالی داشته است.

عکس از فاطمه عباسی

وی در ادامه گفت: اکنون نفت خام توسط صنایع نفتی استان و بخش خصوصی پالایش می‌شود، با توجه به محدودیت‌هایی که برای صادرات نفت خام کشور ایجاد شده بخش خصوصی می‌تواند بازوی کمکی برای دولت بوده و با تولید محصولات با ارزش افزود با تحریم‌ها مقابله کند، بر این اساس اکنون حلال کروسین، نفتای سبک و روغن سنگین اکنون توسط صنایع نفتی در استان اصفهان تولید می‌شود.

قاضی عسگر اضافه کرد: در آینده قرار است کارخانه نوآوری در محل پل شهرستان، کارخانه ریسبافت و یا پژوهشکده مواد و انرژی، احداث شده که مدیریت عرصه فناوری و شناسایی فناوران به صورت هدفمند انجام می‌دهد و فرایند صادرات فناوری از مبدا اصفهان شکل گیرد.

وی همچنین با اشاره به راه‌اندازی سامانه راهکار هوشمندانه تنظیم الکترونیکی بازار (رهتاب)، گفت: این سامانه با هدف کوتاه کردن دست دلالان در حوزه تولید و توزیع مرغ راه‌اندازی شد که در نهایت منجر به کاهش قیمت تمام شده این کالا در استان شد.

معاون استاندار اصفهان گفت: بر اساس اقدامات انجام شده کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی استان، کارگو ترمینال پس از ۱۶ سال راه‌اندازی شد که بیش از چهار هزار و ۵۰۰ تن محصول تا کنون از مبدا آن صادر شده است.

قاضی عسگر اضافه کرد: بیش از دو هزار میلیارد تومان تسهیلات در بخش طرح‌های رونق تولید، ۴۳۴ میلیارد تومان در بخش مشاغل آسیب دیده از کرونا پرداخت شده است؛ همچنین تولید ماسک از ابتدای شیوع کرونا تا کنون از روز ۵۰ هزار، به هر روز پنج میلیون ماسک رسیده است.

وی تصریح کرد: چند نرخی بودن ارز یکی از مهم‌ترین مشکلات اقتصادی کشور است که لازم است برای حذف رانت و فساد، ارز تک نرخی شود، زیرا چند نرخی بودن ارز منجر به ایجاد اختلال در شاخص‌های کسب و کار شده است، تشکیلات زیادی برای مبارزه با فساد داریم که تنها با تک نرخی شدن ارز نیازی به وجود آنها نیست.

معاون استاندار اصفهان گفت: وجود یارانه‌های غیر هدفمند و کور نیز از جمله مشکلات موجود در اقتصاد کشور است که لازم است برنامه‌ریزی لازم برای هدفمندسازی یارانه‌ها و حذف یارانه‌های غیر ضرور و سرمایه‌گذاری در زمینه‌های مفید و مؤثر از جمله گسترش نظام فراگیر تأمین اجتماعی تدوین و عملیاتی شود.

قاضی عسگر اضافه کرد: علاوه بر این، نرخ سود و کارمزد بانکی، عدم تفویض اختیارات لازم به استان‌ها، عدم توسعه کافی زیرساخت‌ها و عدم حمایت کافی از تولیدات داخلی نیز از جمله مهم‌ترین مشکلات و تنگناهای اقتصادی کشور است.

وی تصریح کرد: پیشنهاد می‌شود برای حل این مشکلات، ستاد تدابیر ویژه اقتصادی در استان‌ها متشکل از نمایندگان سه قوه در استان تشکیل شود تا چالش‌های اساسی استان رفع شده و شاخص‌های فضای کسب و کار بهبود یابد.

معاون استاندار اصفهان در رابطه با تأسیس نیروگاه‌های خورشیدی در استان گفت: صدور مجوزها، توجیه پذیری اقتصادی و نبود زیرساخت‌های فنی از جمله مشکلاتی بود که منجر به کندی تأسیس نیروگاه‌های خورشیدی در اصفهان شده بود، از وزیر نیروی قبل درخواست شد که قیمت خرید تضمینی این نیروگاه‌ها را افزایش دهند، همچنین با بررسی روند صدور مجوزها حل مشکل تعاملات بین دستگاه‌های ذی نفع از جمله شرکت برق منطقه‌ای، مدیریت امور اراضی، اداره کل منابع طبیعی، اداره کل محیط زیست، گروه کاری تلفیق راه و شهرسازی و کارگروه زیربنایی این اداره کل و شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان شد که روند آن از دو سال اکنون به کمتر از سه ماه رسیده است.

قاضی عسگر اضافه کرد: در سه ماه گذشته حدود ۸۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی مجوز صادر شده و فولاد نطنز و فولاد مبارکه نیز درخواست احداث نیروگاه‌هایی به ترتیب با ظرفیت ۱۲۰ و ۵۰۰ مگاواتی داشته‌اند.

وی تصریح کرد: با فعالیت‌های انجام شده، اکنون بازگشت سرمایه این نیروگاه‌ها به کمتر از سه سال رسیده و امکان صادرات و فروش برق تولید به بخش خصوصی از جمله رمز ارزها فراهم شده و نرخ خرید تضمینی دولت نیز ۴۰ درصد افزایش یافته است، بنابراین اکنون احداث این نیوگاه‌ها در استان اصفهان صرفه اقتصادی دارد.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار