رئیس اداره اوقاف و امور خیریه کاشان:
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه کاشان در خصوص سودجویی برخی افراد در خرید و فروش املاک موقوفه به مردم هشدار داد.
کد خبر: ۹۹۴۵۸۳
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۳ 18 September 2021

مسلم محمودزاده در خصوص فعالیت برخی سودجویان در زمینه خرید و فروش املاک موقوفه اظهار داشت: املاک موقوفه زیادی در کاشان وجود دارد و از این رو همه افرادی که املاک موقوفه در اختیار دارند باید برابر قرارداد و اسناد اجاره معتبر، با موقوفه رابطه استیجاری داشته باشند.
وی افزود: ممکن است برخی بر روی موقوفات تجاری و مسکونی دارای حق و حقوقی باشند که این حقوق را موقع نقل و انتقال به خریدار منتقل کرده و الزاما باید قرارداد یا همان سند اجاره را به نام وی منتقل کنند.
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه کاشان در خصوص هر گونه خرید و فروش املاک وقفی اضافه کرد: افرادی که قصد خرید اینگونه املاک را دارند به منظور جلوگیری از بروز مشکلات آتی برای خود و موقوفه از اداره اوقاف و امور خیریه کاشان استعلام لازم را به عمل آورند تا با فرصت طلبی و سودجویی یا کلاهبرداری برخی افراد مواجه نگردند.
وی اضافه کرد: در نقل و انتقالات املاک وقفی کشاورزی این موضوع بسیار مشهود است و ممکن است اینگونه املاک و اراضی دیگر قابلیت کشاورزی نداشته باشند و به دلیل قرار گرفتن در بافت مسکونی قابل کشت نباشند، بنابراین با توجه به افزایش قیمت زمین در سال‌های اخیر برخی سودجویان یا افرادی که به عنوان مستاجر اینگونه املاک را در اختیار دارند بدون در نظر گرفتن کاربری زراعی ملک موقوفه اقدام به تفکیک یا دیوارکشی موقوفه کرده و آنها را به مردم می‌فروشند و چون ملک دارای دیوار بوده و به تصور مردم که در حال حاضر در ملک کشاورزی صورت نمی‌پذیرد قابلیت نقل و انتقال پیدا کرده با مبالغ زیادی خرید و فروش می‌کنند که متاسفانه در موقع انتقال سند اجاره در اداره اوقاف با مشکل مواجه می‌شوند. این در حالیست که پول زیادی بابت تملک پرداخته‌اند و به دلیل عدم تغییر کاربری و نداشتن اذن و مجوز شرعی ریاست سازمان اوقاف، قابلیت تغییر کاربری و تفکیک نداشته و سبب بروز خسارت زیادی به خریدار می‌شود.
مسلم زاده تصریح کرد: هر گونه تغییر کاربری، تفکیک، احداث بنا، تعریض و تخریب و دخل و تصرف در املاک موقوفه بدون مجوز سازمان اوقاف یا متولی رسمی ممنوع بوده و جرم محسوب می‌شود، اینگونه اقدامات با سیر مراحل قانونی و پرداخت حق و حقوق موقوفه و اخذ مجوز لازم امکان پذیر بوده و در غیر این صورت اینگونه املاک حکم تصرفات غاصبانه داشته و غصبی محسوب می‌شوند.
وی ابراز داشت: برخی در املاک وقفی کشاورزی بدون در نظر گرفتن مفاد قرارداد اجاره و کاربری زراعی ملک اقدام به احداث بنا و یا ویلا و ساختمان می کنند که این اقدام‌‌ نه تنها سبب تخریب املاک کشاورزی شده بلکه بدون مجوز و اذن شرعی صورت پذیرفته است، بنابراین ساختمان های احداثی قانونی نبوده و علاوه بر وجود مشکل شرعی در اینگونه املاک، ساختمان‌ها با دستور مراجع قضایی قابلیت قلع و قمع و تخریب خواهد داشت که این اقدام سبب بروز خسارت جبران ناپذیری برای مسببین خواهد شد.
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان کاشان با بیان اینکه در حال حاضر بسیاری از شهروندان ندانسته و نپرسیده و بدون تحقیق در دام سودجویی برخی متخلفان گرفتار شده و پس از نقل و انتقال به اداره اوقاف مراجعه و متوجه سوء استفاده سودجوبان شده اند، گفت: مشکل این افراد در اداره اوقاف شهرستان قابلیت رفع نداشته و در مراجع قضایی برای اثبات حقوق خود بر علیه متخلفان اقامه دعوا داشته‌اند.
وی به مردم شهرستان کاشان و روستاهای تابعه توصیه کرد قبل از خرید املاک وقفی استعلام لازم در خصوص وضعیت ملک، کاربری موجود در پرونده، نوع حق و حقوق کسی که ملک را در اختیار دارد و هزینه ها و شرایط مربوطه را به عمل آورند؛ بنابراین این اداره آمادگی کامل در خصوص ارائه مشاوره به مردم را دارد تا علاوه بر جلوگیری از تضییع حقوق موقوفه از سودجویی و کلاهبرداری برخی جلوگیری بعمل آید.
گفتنی است کاشان دارای ۲۳۴۵ موقوفه و ۹۱۱۵رقبه وقفی با کاربریهای کشاورزی، مسکونی، تجاری، اداری و ...می باشد.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار